Aizvadītajā gadā divi svarīgākie darba tirgus rādītāji mainījās uz labo pusi - nodarbinātība auga, turklāt strauji, bet bezdarbs samazinājās. Tiem, kas uzņēmumos atbild par darbinieku piesaisti un noturēšanu, dzīve kļūst sarežģītāka, taču tā nav slikta zīme, jo nepieciešamība taupīt arvien dārgāko cilvēku laiku ir galvenā ekonomiskā progresa veicinātāja. Tā mudina ieguldīt efektivitātē, kā arī liek izšķirties, ko ir un ko nav vērts darīt, tātad domāt stratēģiski.
Viedokļi
16:10, 24. Feb. 2023
Uzņēmuma vērtības noteikšana nav vienkāršs process jebkuros laikos, taču šobrīd ekonomikas nenoteiktības apstākļos, kas aizsākās jau kopš Covid-19 pandēmijas sākuma, uzņēmuma vērtēšana ir kļuvusi par izaicinošu uzdevumu.
Viedokļi
16:00, 16. Feb. 2023
Veiksme formula nav atkarīga no tā, vai esi mazs vai liels uzņēmums. Savi kreņķi ir kā vienam, tā otram. Arī uzvaras. Ar uzņēmuma “Manas Garšas” dibinātāju un īpašnieci Baibu Grīnbergu tiekamies, lai mēģinātu atklāt maza uzņēmuma izdzīvošanas formulu. Uzņēmēja ir arī sertificēta uztura speciāliste, tāpēc lieliski zina, kā “piešaut asumiņu” ne tikai ēdienam, bet arī biznesam, kad tam sāk pietrūkt spēka.
Intervija
06:00, 15. Feb. 2023
2022.gads finanšu pasaulē ir bijis satricinājumiem un pavērsieniem bagāts, sākot ar ģeopolitiskās situācijas destabilizāciju Krievijas sāktā kara dēļ, tam pavadošo energoresursu krīzi, straujo inflāciju. Tas noveda pie gan pie izmaiņām centrālo banku monetārajā politikā, gan lielu kriptovalūtu risinājumu un kriptovalūtu biržu sabrukumu. Viss minētais neapšaubāmi atstājis iespaidu ne tikai uz globālo ekonomiku, finanšu nozari un finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem, bet arī uz kiberdrošību, izgaismojot arvien jaunus riskus, kā arī aktīvāk realizējot jau zināmos, bet iepriekš mazāk iespējamos riskus.
Viedokļi
06:00, 9. Feb. 2023
Neziņa, kā virzīsies ģeopolitiskā un ekonomiskā situācija pasaulē, joprojām nav zudusi. Šaubu nav – uzņēmējiem nāksies pārvarēt ne vienu vien barjeru. Tomēr viņi ir gatavi ne tikai taupīt, bet arī investēt, lai turpinātu doties attīstības virzienā.
Viedokļi
06:00, 8. Feb. 2023
Viena no aktualitātēm programmēšanas nozarē ir mākslīgie neironu tīkli, kas strauji attīstās. Tos iespējams izmantot atsevišķās programmēšanas vidēs, panākot, ka vide pati piedāvā pabeigt programmēšanas kodu (ne tikai vienu rindiņu). Neironu tīkli paši spēj mācīties, attiecīgi arī analizēt un piedāvāt nākamos darbības soļus. Patiesībā tie spēj daudz vairāk, piemēram, pēc apraksta uzzīmēt attēlu, ko grūti atšķirt no cilvēka zīmētā, tāpēc arī aktualizējušās debates par to, vai šie risinājumi aizstās noteiktu profesiju pārstāvjus?
Viedokļi
13:51, 2. Feb. 2023
Lai gan gads jau ieskrējies, joprojām daudz nezināmā. Šobrīd biznesa pasaule atrodas gan globālo, gan vietējo izaicinājumu krustugunīs. Elīna Egle liek aizdomāties, cik tieši šobrīd svarīgi apzināties savu potenciālu, lai ne tikai katrs atsevišķi, bet visi kopā izdzīvotu un turpinātu attīstīties.
Intervija
06:00, 1. Feb. 2023
Lai arī aizvadītais gads gan globālajai, gan lokālajai ekonomikai ir bijis izaicinājumiem bagāts, komercdarbības ekosistēmā lielas izmaiņas nav notikušas – dažāda mēroga biznesi turpina veidoties, attīstīties, uzņēmumi tiek pirkti, pārdoti un apvienoti. Arī 2023.gadā tas nemainīsies, tomēr ir vairāki faktori, kas jāņem vērā mirklī, kad pienācis laiks pārdot uzņēmumu un atradies arī ietekmīgs investors. Zvērinātu advokātu biroja "TGS Baltic" partnere Andra Rubene apkopojusi astoņus būtiskākos aspektus, kam jāpievērš uzmanība, īstenojot ieceri par uzņēmumu iegādi un apvienošanu.
Viedokļi
06:00, 1. Feb. 2023
Lielākā daļa pasaules centrālo banku šobrīd diezgan straujiem soļiem paaugstina procentu likmes – sešu mēnešu EURIBOR likme sasniegusi jau teju 3% atzīmi. Tas būtiski ietekmē kreditēšanu, bez kuras savukārt nav iedomājams nekustamā īpašuma tirgus. Augstas procentu likmes gan esam piedzīvojuši arī iepriekš, tomēr šoreiz situācija no 2007.gadā pieredzētās būtiski atšķiras. Atšķirīgi ir gan inflācijas iemesli, gan tirgus piedāvājuma un pieprasījuma attiecības, būvniecības izmaksu prognozes un potenciālo pircēju maksātspēja.
Viedokļi
06:00, 31. Jan. 2023
Pēdējo trīs gadu laikā nācies saskarties ar vairākiem izaicinājumiem: pandēmiju, inflāciju, karu, digitalizāciju un finanšu nestabilitāti. Šis paaugstinātais nenoteiktības līmenis un pārmaiņas 2023.gadā radījušas vajadzību pēc cita veida vadītāja. Tādas kompetences kā lēmumu pieņemšana, agility prasme jeb spēja ātri pielāgoties un adaptēties, digitālās prasmes, komandas un sarunu vadības prasmes turpinās būt pamata kompetences, kurām ir jābūt vadītājam, aģentūrai “Leta” stāsta sabiedrisko attiecību konsultante Aija Freija-Zonne.
Viedokļi
16:06, 25. Jan. 2023
Ražošana vienmēr ir uzskatīta par valsts tautsaimniecības mugurkaulu, un Latvijā tieši būvmateriālu ražošana ir īpaša nozare šajā jomā. Nozarē strādājošie uzņēmumi nodrošina lielus ienākumus valsts budžetam nodokļu veidā un ir sava veida indikators valsts ekonomikā notiekošajiem procesiem. Tāpēc šoreiz pētām, kā klājas būvmateriālu ražotājiem un ar kādiem sarežģījumiem tiem var nākties saskarties.
Viedokļi
06:00, 25. Jan. 2023
Prognozes par energoresursu cenu sadārdzinājumu bija viens no aktuālākajiem jautājumiem, kas pagājušā gada nogalē nodarbināja teju ikviena uzņēmuma vadītāja prātu. Šobrīd sagatavots un izvērtēšanai atbildīgajām institūcijām iesniegts tarifa projekts. Visticamāk, jaunais tarifs stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā.
Viedokļi
06:00, 20. Jan. 2023
Lauksaimniecība ir viena no tām jomām, kas viskrasāk izjuta Krievijas sāktā kara ekonomiskās sekas, tika apgrūtināta dažādu izejvielu pieejamība, un tās būtiski tika sadārdzinātas. Sākoties 2023.gadam, šīs problēmas nekur nepazudīs, kā arī jārēķinās ar konsekvencēm, ko rada Eiropas Komisijas apstiprinātais Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns 2023.–2027.gadam. Pētām, kādas izmaiņas nozari sagaida turpmākajos gados.
Viedokļi
06:00, 18. Jan. 2023
Augsto energoresursu cenu un tādējādi arī lielās inflācijas ietekmē ķerties pie taupības pasākumiem ir spiesti ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmumi, mēģinot vienlaikus samazināt izdevumus, nezaudēt pasūtītājus, kā arī nesamazināt darba kvalitāti. Uz kā rēķina tiek ekonomēti līdzekļi, un kādas sekas tas var radīt?
Viedokļi
06:00, 11. Jan. 2023
Situācija viesmīlības nozarē ir dramatiska – tās starppatēriņa īpatsvars Latvijas kopējā ekonomikā samazinājies no 2,9% 2019. gadā līdz 1,2% 2021.gadā. Cieš gan ēdināšanas uzņēmumi, gan valsts ekonomika – kopējie nozares administrēto maksājumu parādi sasnieguši 50% attiecību pret nodokļu ieņēmumiem un kopš 2019.gada ir palielinājušies par 183%! Tāpēc ēdināšanas nozare, tostarp Latvijas Restorānu biedrība, atkārtoti aicina Latviju sekot citu Eiropas valstu piemēram un samazināt ēdināšanas nozares pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi uz 12% vai 5%.
Viedokļi
14:47, 10. Jan. 2023