Vienam no koncerna uzņēmumiem rodas nodokļu parādi. Vai atbildība par tiem ir jāuzņemas koncerna valdošajam uzņēmumam? Un kādas sekas koncernam var iestāties par šiem nodokļu parādiem?
Juridiski padomi
06:00, 24. Mai. 2023
Lai atvieglotu ikdienas preču un pakalpojumu piekļūstamību cilvēkiem ar dažādām invaliditātēm, Latvijā ir pieņemts Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums (Piekļūstamības likums). Likuma ieviešana padarīs ērtāku preču un pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar kustību, dzirdes, redzes, vai uztveres traucējumiem un citiem funkcionāliem ierobežojumiem. Savukārt uzņēmējiem Piekļūstamības likuma pieņemšana nozīmē, ka savlaicīgi ir jāieplāno savu preču un pakalpojumu pielāgošana atbilstoši jaunajām prasībām.
Juridiski padomi
06:00, 23. Mai. 2023
Komercnoslēpuma aizsardzība komersantam ir ļoti būtiska, jo no tā ir atkarīga viņa uzņēmuma vērtība un attīstības iespējas. Savukārt komercnoslēpuma nonākšana konkurenta rīcībā dod tam saimnieciskas priekšrocības un ir pretēja godīgām saimnieciskās darbības paražām. Kas jāņem vērā, lai pasargātu sevi no komercnoslēpumu saturošas informācijas noplūdes un nonākšanas konkurentu rīcībā?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 2. Mai. 2023
Lēmums par dividenžu izmaksu vai arī gluži pretēji – peļņas ieguldīšanu uzņēmuma tālākā attīstībā – ir katra uzņēmuma darba kārtībā vismaz reizi gadā un parasti saistībā ar gada pārskata apstiprināšanu. Par ikgadējās vadības sapulces norises niansēm un lēmumu pieņemšanu gada pārskatu apstiprināšanas aspektā – lasiet šajā publikācijā.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 2. Mai. 2023
Neapšaubāmi, ka likums katram piešķir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Taču lēmumam par vēršanos vai nevēršanos tiesā nekādā gadījumā nevajadzētu būt balstītam tikai uz emocijām vai impulsiem. Vienlaicīgi ir īpaši jāizvērtē juridiskais pamats, pierādījumu bāze, iespējamās izredzes uz sev pozitīvu spriedumu, tā reāla izpilde, lietas izskatīšanas garums, kā arī sava finansiālā un psiholoģiskā gatavība iesaistīties tiesvedības procesā.
Juridiski padomi
06:00, 20. Apr. 2023
Visbiežāk pilnvarojuma līgums tiek izmantots gadījumos, kad nav vēlēšanās pašam kārtot vai nodarboties ar attiecīgo jautājumu vai situāciju un kad ir pārliecība, ka kāds cits to izdarīs labāk. Pilnvarojuma līgums bieži tiek pieminēts kā atbilstošākais līguma veids, ar kuru dibināt tiesiskās attiecības ar valdes locekli.
Juridiski padomi
06:00, 13. Apr. 2023
Iespēja pārvietoties ar transportlīdzekļiem vairumam ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Lai gan Latvijā komersanti piedāvā plašu car sharing jeb koplietošanas automašīnu izvēli, daudzi vēl joprojām novērtē un izmanto iespēju braukt ar saviem personiskajiem transportlīdzekļiem. Līdz ar to gan jaunu, gan lietotu transportlīdzekļu iegāde ir nemainīgi aktuāls jautājums. Iespējams, tieši tāpēc īpašu uzmanību izpelnījās un publiskajā telpā pietiekami plaši tika apspriests 2023.gada 25.janvāra Senāta spriedums lietā SCK-46/2023, tajā ietvertie secinājumi un to ietekme uz lietotu automašīnu tirgu.
Juridiski padomi
06:00, 11. Apr. 2023
Slēdzot darījumus jebkurā darbības jomā, arvien biežāk parādās jautājumi par piemērojamajiem likumiem, to atrunāšanu līgumā un strīdu risināšanu, vadoties pēc pušu vienošanās. Ja, nodibinot līgumsaistības, kāda no pusēm pārvalda darījuma juridiskās nianses vai pieaicina kvalificētu speciālistu, tad satraukumam nav būtiska pamata, taču, ja kāda no pusēm nav pārliecināta, vai izprot darījuma juridiskās sekas, ir ieteicams iepazīties ar piemērojamo likumu un darījuma paredzamajām sekām.
Juridiski padomi
06:00, 4. Apr. 2023
Uzmūrēt vai nokrāsot sienu, nomainīt logus, nojaukt šķūnīti, uzbūvēt siltumnīcu, nomainīt elektroinstalāciju. Kuri no tiem ir būvniecības darbi? Un kas ir būvniecības darbi?
Juridiski padomi
06:00, 30. Mar. 2023
Uzņēmumā lēmumi tiek pieņemti ik dienu – tie var attiekties uz kādu saimniecisko procesu vai biznesa darījumu, tāpat arī uz kāda darbinieka darba izpildi vai finanšu plāniem. Kurus lēmumus drīkst pieņemt tikai dalībnieki, un kuros gadījumos tie jāpieņem dalībnieku sapulcē?
Juridiski padomi
06:00, 28. Mar. 2023
Kuram no valdes locekļiem ir jāparaksta gada pārskats, ja valde sastāv no trīs valdes locekļiem? Vai valdes priekšsēdētājam arī ir jābūt pilnvarojumam? Žurnālā "iTiesības" skaidrojumu sniegusi Modrīte Johansone, SIA "JOHANSONE UN PARTNERI" valdes locekle, zvērināta revidente.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 24. Mar. 2023
2023.gada 12.janvārī Eiropas Savienības Tiesa pasludināja spriedumu apvienotajās lietās C-702/20 un C-17/21, kurās bija iesaistīti Latvijas uzņēmēji, elektroenerģijas ražotāji, kas ražošanu veic hidroelektrostacijās, izmantojot atjaunojamos elektroresursus, – sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "DOBELES HES" un SIA "GM", kā arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, Finanšu ministrija un Ekonomikas ministrija. Paanalizēsim šajā spriedumā paustās atziņas!
Juridiski padomi
06:00, 22. Mar. 2023
Komerclikumā ir sagatavoti grozījumi, kas kapitālsabiedrību dalībniekiem paredz alternatīvu iespēju līdz šim spēkā esošajai dividenžu sadales kārtībai. Izskatām, kādas izmaiņas ir plānotas!
Juridiski padomi
06:00, 20. Mar. 2023
2022.gada nogalē Saeima Krimināllikumā pieņēma grozījumus, kas sabiedrībā guva visai skaļu rezonansi. Vislielāko ievērību izpelnījās grozījumi kriminālatbildības ceļu satiksmes drošības jomā, un tieši kontekstā ar imperatīvā rakstura noteikumiem par transportlīdzekļa konfiskāciju. Izskatīsim, kā tie darbojas praksē!
Juridiski padomi
06:00, 9. Mar. 2023
Attīstoties dažāda veida sadarbības iespējām, sevišķi saistībā ar darījumu slēgšanu gan vietējā tirgū, gan ar ārvalstu partneriem, arvien vairāk pieaug interese par ātru un efektīvu strīdu risināšanu. Strīdu risināšana valsts tiesās vienmēr paliek kā stabils strīdu risināšanas instruments, taču, izvērtējot mainīgos ekonomiskos apstākļus, darījumu slēdzēja puses arvien biežāk vēlas ātru un finansiāli izdevīgāku risinājumu, kas ir panākams, izmantojot alternatīvus strīdu risināšanas veidus.
Juridiski padomi
06:00, 7. Mar. 2023