Izmaiņas ēku būvnoteikumos
2022-05-17
Valters Kronbergs, ZAB "Kronbergs Čukste Levin" zvērināts advokāts, biroja partneris
Tuvojoties vasarai, aktualizējas arī būvniecības sezonas sākums. Rakstā sniegsim īsu ieskatu par izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr. 529 "Ēku būvnoteikumi" saistībā ar pirmās grupas ēkām un vienkāršotām pārbūvēm un atjaunošanu, kas atvieglo un veicina ātrāku un efektīvāku būvniecības procesu. Raksta līdzautore: Elizabete Titova, SIA "ZAB Kronbergs Čukste LEVIN" juriste.
Šāgada sākumā tika pieņemti un spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”, lai vienkāršotu ēku vai to daļu atjaunošanas un pārbūvju saskaņošanu, mazinātu administratīvo slogu un izmaksas, kā arī novērstu praksē konstatētās nepilnības.
Pirmās grupas ēkas
Par pirmās grupas ēkām tiek uzskatītas vienstāva ēkas ar apbūves laukumu līdz 60 m2, tai skaitā mazēkas, kā arī transformatoru apakšstaciju ēkas ar spriegumu līdz 20 kV un apbūves laukumu līdz 60 m2. Šāds iedalījums stājās spēkā šā gada 16. martā. Agrākais regulējums paredzēja nedaudz detalizētāku izklāstu, norādot trīs iespējamās opcijas pirmās grupas ēkām:
- mazēka (vienstāva ēka, arī nojume un palīgēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m²);
- ārpus pilsētu un ciemu teritorijām vienstāva lauku saimniecību nedzīvojamā ēka, kura nav paredzēta dzīvnieku turēšanai, un palīgēka ar apbūves laukumu līdz 60 m²;
- atsevišķa rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka ar apbūves laukumu līdz 60 m², tai skaitā konteinertipa ēka vai būvizstrādājums, izņemot ēku, kurā tiek izvietota bīstama iekārta.
Jāatzīst, ka jaunais regulējums apkopo iepriekšējā regulējumā noteikto, īpaši neizdalot ēku īpašības. Tātad, pamatojoties uz abiem regulējumiem, pie pirmās grupas ēkām pieder pirtis, lapenes, šķūņi, saimniecības ēkas, nojumes u. c.
MK noteikumi Nr. 529 jau iepriekš paredzēja gadījumus, kad nav nepieciešams dokumentu kopums būvniecības iecerei, un šāds regulējums paliek spēkā arī turpmāk saistībā ar pirmās grupas ēku atjaunošanu, kā arī attiecībā uz interjera projektiem, logu un ārdurvju atjaunošanu vai nomaiņu u. tml.
Sākot ar 2022. gada 1. martu, pirmās grupas ēkas nojaukšanai, palīgēkas (mazēkas) jaunai būvniecībai vai novietošanai ārpus publiskās ārtelpas (izņemot gadījumu, ja minētā būvniecība paredzēta pilsētā), nojumes (mazēkas) jaunai būvniecībai vai novietošanai meža zemēs tiek izmantots paziņojums par būvniecību, kas ietverts MK noteikumu Nr. 529 1.1 pielikumā.
__________________________________________________________________________
Ja paredzēta pārbūve vai atjaunošana, būvspeciālistam jāizstrādā risinājums, kas nodrošina ēkas vai tās daļas konstrukciju noturību, ugunsdrošību, lietošanas drošumu, vides pieejamību, arhitektonisko kvalitāti
__________________________________________________________________________
Savukārt paskaidrojuma raksts, kas ietverts šo pašu noteikumu 1. pielikumā, tiek izmantots pirmās grupas ēkas jaunai būvniecībai vai novietošanai, pirmās grupas sezonas ēkas jaunai būvniecībai vai novietošanai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas restaurācijai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas pārbūvei, nepārsniedzot vispārīgajos būvnoteikumos noteiktos apjoma rādītājus pirmajai grupai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas atjaunošanai, lietošanas veida maiņai bez pārbūves, vienkāršotai pārbūvei vai ēkas vai tās daļas konservācijai.
Jāpiebilst gan, ka daļai iepriekšminēto gadījumu var izmantot paskaidrojuma rakstu, izņemot situācijas, ja nav nepieciešami dokumenti būvniecības iecerei vai tiek izmantots paziņojums par būvniecību.
Būvvaldē ierosinot būvniecību pirmās grupas ēkas vai telpu grupas lietošanas veida maiņai bez pārbūves, būvniecības ierosinātāja paskaidrojuma raksts lietošanas veida maiņai bez pārbūves (iesniegums) ir uzskatāms arī par iesniegumu Valsts zemes dienestam ēkas vai telpu grupas datu aktualizācijai Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, ja institūcija, kas pilda būvvaldes funkcijas, būvniecības informācijas sistēmā ir akceptējusi šo būvniecības ieceri. Šādi tiek samazināts administratīvais slogs būvniecības ierosinātājam, lai ar vienu iesniegumu aptvertu vairākas darbības.
Pirmās grupas ēku būvniecība tiek ierosināta, iesniedzot būvvaldē paskaidrojuma rakstu. Arī pēc būvniecības pabeigšanas būvvaldē jāiesniedz noteikti dokumenti, kas norādīti paskaidrojuma rakstā.
Vienkāršota pārbūve un atjaunošana
Slēdzot darījumus, gribas cerēt uz vislabāko scenāriju, ka darījums būs veiksmīgs, abas puses – apmierinātas un sadarbība – ilgstoša. Taču realitātē ne vienmēr izdodas pieturēties pie šāda scenārija, jo, kā rāda tiesu/šķīrējtiesu prakse, darījuma partneri mēdz būt dažādi, un saistību izpilde ne vienmēr garantēta. Kā sevi pasargāt, slēdzot darījumus?
Juridiski padomi
09:00, 9. Jūl. 2025
Iegādājoties kādu pakalpojumu, var rasties situācijas, kad tas neatbilst pasūtītāja gaidām – tas tiek izpildīts tikai daļēji vai neatbilstoši vai netiek nodrošināts vispār. Kā šādā situācijā rīkoties pasūtītājam? Kā noteikt, vai pakalpojums tika sniegts atbilstoši un vai par neatbilstoši sniegtu pakalpojumu pasūtītājam ir jāmaksā?
Juridiski padomi
06:00, 8. Jūl. 2025
Ja aviobiļeti iegādājas uzņēmums, tiek uzskatīts, ka līgums par lidojumu ir noslēgts starp aviokompāniju un konkrēto pasažieri, kura vārds norādīts biļetē (vai iekāpšanas kartē). Tāpēc kompensāciju vai zaudējumu atlīdzību par, piemēram, atceltu, aizkavētu vai novirzītu reisu var pieprasīt tikai šis pasažieris. Kādas ir uzņēmuma un pasažiera tiesības? Ko ņemt vērā, izvēloties aviokompāniju?
Juridiski padomi
06:00, 1. Jūl. 2025
Kad pieņemts lēmums par uzņēmuma iegādi, būtiski saprast gan darījuma priekšmetu – kas tieši tiek pirkts, jo ar uzņēmumu plašākā nozīmē var tikt saprastas vairākas juridiski radikāli atšķirīgas lietas, – gan to, kāda veida komercsabiedrība tiks pārņemta, jo no tā lielā mērā atkarīga arī jaunā īpašnieka atbildība par uzņēmuma esošajām saistībām un parādiem. Šis lēmums var būt labākais dzīvē, vai, gluži pretēji, var izrādīties, ka nopirkts “kaķis maisā” vai – vēl trakāk – ka maisā kāds noslēpis arī nesamaksātu parādu kalnu.
Juridiski padomi
09:00, 26. Jūn. 2025
Attīstoties uzņēmējdarbības videi un ieviešot dažādas inovācijas, tiek pilnveidota arī likumdošana un tiesu sistēma, lai pusēm būtu iespēja sapratīgos termiņos atrisināt radušos strīdus, sevišķi, ja tie ir par salīdzinoši nelielām parāda summām.
Juridiski padomi
09:00, 25. Jūn. 2025
Mūsdienās darījumu slēgšana attālināti jau ir ierasta prakse un aizvien biežāk puses apmainās ar darījumu dokumentiem elektroniski. Vairs nav nozīmes, kur atrodas sadarbības partneris – darījumi norisinās ātri un ērti, un dokumentu apmaiņai vai līguma parakstīšanai vairs nav būtisku ierobežojumu. Tomēr bieži saskaramies ar jautājumu – vai šādos gadījumos noslēgtie līgumi uzskatāmi par distances līgumiem?
Juridiski padomi
09:00, 12. Jūn. 2025
2024.gada 10.decembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, ar kuriem likums papildināts ar jaunu 224.1pantu. Tas paredz, ka valdes loceklim turpmāk būs tiesības uz Darba likumā (DL) noteiktajiem atvaļinājumiem, kas saistīti ar bērna piedzimšanu un aprūpi un kas līdz šim bija pieejami tikai darbiniekiem. Uz kādiem DL paredzētajiem atvaļinājumiem valdes loceklim ir tiesības?
Juridiski padomi
06:00, 12. Jūn. 2025
Lasītājs jautā: Uzņēmums ir medicīnas pakalpojumu sniedzējs, bet tam ir papildu saimnieciskās darbības veids – kosmētisko procedūru veikšana. Uzņēmumā tiek lietotas e-kvītis medicīnas pakalpojumiem. Vai e-kvītis drīkst lietot arī, sniedzot pakalpojumu “kosmētikas procedūra”?
Juridiski padomi
09:00, 11. Jūn. 2025
Nereti ēku īpašnieki, pielāgojot telpas savām vajadzībām, nepietiekami izvērtē normatīvajos aktos noteiktās prasības. Iekšējo starpsienu pārvietošana, telpu lietošanas veida maiņa vai nesošo sienu pārbūve bez atbilstošas dokumentācijas saskaņošanas ir tikai daži no gadījumiem, kas var tikt kvalificēti kā patvaļīga būvniecība. Šādas darbības var radīt ne tikai juridiskas sekas, bet arī būtiski apdraudēt drošību. Kā pārliecināties, ka, veicot pārbūvi, netiek pārkāptas tiesību normas?
Juridiski padomi
06:00, 5. Jūn. 2025
Galvojums ir viens no saistību nodrošināšanas līdzekļiem civiltiesiskajās attiecībās, īpaši finanšu un komercdarbības jomā. Tas kalpo kā papildu garantija kreditoram, nodrošinot, ka saistības tiks izpildītas arī gadījumā, ja to nespēj izdarīt galvenais parādnieks. Lai gan galvojums ir šķietami vienkāršs instruments, tā piemērošanai un noformēšanai ir būtiskas juridiskas nianses, kas jāņem vērā ikvienam, kurš uzņemas vai plāno uzņemties šādu atbildību. Kas jāievēro, slēdzot galvojuma līgumu?
Juridiski padomi
06:00, 3. Jūn. 2025
Lai apstiprinātu gada pārskatu, nepieciešams sasaukt sabiedrības dalībnieku sapulci. Viens no dalībniekiem ir mainījis faktisko adresi, kurā viņš ir sasniedzams, taču dalībnieku reģistrā joprojām norādīta iepriekšējā adrese. Komerclikuma (KL) 214.panta 1.daļā noteikts, ka uzaicinājumu nosūta uz adresi, kas norādīta dalībnieku reģistrā. Vai jāveic labojums dalībnieku reģistrā, lai uzaicinājumu varētu nosūtīt uz aktuālo adresi un dalībnieks tiešām saņemtu uzaicinājumu ierasties uz sapulci?
Juridiski padomi
09:00, 29. Apr. 2025
Lai samazinātu administratīvo slogu un veicinātu efektivitāti, normatīvajos aktos ieviests “iesniedz vienreiz” princips, kas paredz ātru un efektīvu datu apmaiņu starp valsts iestādēm, bankām un citām kredītiestādēm un uzņēmējiem. Kā tas darbojas un kāpēc nepieciešams?
Juridiski padomi
09:00, 24. Apr. 2025
Eiropas Savienībā (ES) kopš 2024.gada 13.decembra tiek piemērota jaunā Ražojumu vispārējā drošuma regula. Šī regula ir nākamais solis, lai noteiktu vienotas ES prasības patēriņa preču drošumam, kas ir vienādi piemērojamas visām dalībvalstīm. Regula ne tikai aizstāj līdz šim spēkā esošās ES direktīvas preču drošuma jomā, bet arī modernizē prasības atbilstoši jaunajām digitālās tirdzniecības tendencēm un tehnoloģiju radītajiem izaicinājumiem. Kādas izmaiņas gaida uzņēmējus Latvijā?
Juridiski padomi
06:00, 23. Apr. 2025
Katram priekšmetam, arī komercsabiedrības kapitāldaļai ir sava vērtība, kas ir būtiska ne tikai uzņēmuma pārdošanas procesā vai jaunu dalībnieku piesaistīšanā, bet arī ikdienā. Kas jāņem vērā, nosakot kapitāldaļas vērtību?
Klausies
Juridiski padomi
10:00, 17. Apr. 2025
Uzņēmumiem, kas nodarbojas ar preču vai pakalpojumu izplatīšanu Eiropas Savienībā (ES), tostarp Latvijā, jāzina, kādus nosacījumus tie drīkst iekļaut sadarbības līgumos, bet kas tiks uzskatīts par aizliegtu praksi. Kas jāatceras, slēdzot vertikālu vienošanos?
Juridiski padomi
08:30, 27. Mar. 2025