Izmaiņas ēku būvnoteikumos
2022-05-17
Valters Kronbergs, ZAB "Kronbergs Čukste Levin" zvērināts advokāts, biroja partneris
Tuvojoties vasarai, aktualizējas arī būvniecības sezonas sākums. Rakstā sniegsim īsu ieskatu par izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr. 529 "Ēku būvnoteikumi" saistībā ar pirmās grupas ēkām un vienkāršotām pārbūvēm un atjaunošanu, kas atvieglo un veicina ātrāku un efektīvāku būvniecības procesu. Raksta līdzautore: Elizabete Titova, SIA "ZAB Kronbergs Čukste LEVIN" juriste.
Šāgada sākumā tika pieņemti un spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”, lai vienkāršotu ēku vai to daļu atjaunošanas un pārbūvju saskaņošanu, mazinātu administratīvo slogu un izmaksas, kā arī novērstu praksē konstatētās nepilnības.
Pirmās grupas ēkas
Par pirmās grupas ēkām tiek uzskatītas vienstāva ēkas ar apbūves laukumu līdz 60 m2, tai skaitā mazēkas, kā arī transformatoru apakšstaciju ēkas ar spriegumu līdz 20 kV un apbūves laukumu līdz 60 m2. Šāds iedalījums stājās spēkā šā gada 16. martā. Agrākais regulējums paredzēja nedaudz detalizētāku izklāstu, norādot trīs iespējamās opcijas pirmās grupas ēkām:
- mazēka (vienstāva ēka, arī nojume un palīgēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m²);
- ārpus pilsētu un ciemu teritorijām vienstāva lauku saimniecību nedzīvojamā ēka, kura nav paredzēta dzīvnieku turēšanai, un palīgēka ar apbūves laukumu līdz 60 m²;
- atsevišķa rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka ar apbūves laukumu līdz 60 m², tai skaitā konteinertipa ēka vai būvizstrādājums, izņemot ēku, kurā tiek izvietota bīstama iekārta.
Jāatzīst, ka jaunais regulējums apkopo iepriekšējā regulējumā noteikto, īpaši neizdalot ēku īpašības. Tātad, pamatojoties uz abiem regulējumiem, pie pirmās grupas ēkām pieder pirtis, lapenes, šķūņi, saimniecības ēkas, nojumes u. c.
MK noteikumi Nr. 529 jau iepriekš paredzēja gadījumus, kad nav nepieciešams dokumentu kopums būvniecības iecerei, un šāds regulējums paliek spēkā arī turpmāk saistībā ar pirmās grupas ēku atjaunošanu, kā arī attiecībā uz interjera projektiem, logu un ārdurvju atjaunošanu vai nomaiņu u. tml.
Sākot ar 2022. gada 1. martu, pirmās grupas ēkas nojaukšanai, palīgēkas (mazēkas) jaunai būvniecībai vai novietošanai ārpus publiskās ārtelpas (izņemot gadījumu, ja minētā būvniecība paredzēta pilsētā), nojumes (mazēkas) jaunai būvniecībai vai novietošanai meža zemēs tiek izmantots paziņojums par būvniecību, kas ietverts MK noteikumu Nr. 529 1.1 pielikumā.
__________________________________________________________________________
Ja paredzēta pārbūve vai atjaunošana, būvspeciālistam jāizstrādā risinājums, kas nodrošina ēkas vai tās daļas konstrukciju noturību, ugunsdrošību, lietošanas drošumu, vides pieejamību, arhitektonisko kvalitāti
__________________________________________________________________________
Savukārt paskaidrojuma raksts, kas ietverts šo pašu noteikumu 1. pielikumā, tiek izmantots pirmās grupas ēkas jaunai būvniecībai vai novietošanai, pirmās grupas sezonas ēkas jaunai būvniecībai vai novietošanai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas restaurācijai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas pārbūvei, nepārsniedzot vispārīgajos būvnoteikumos noteiktos apjoma rādītājus pirmajai grupai, pirmās grupas ēkas vai tās daļas atjaunošanai, lietošanas veida maiņai bez pārbūves, vienkāršotai pārbūvei vai ēkas vai tās daļas konservācijai.
Jāpiebilst gan, ka daļai iepriekšminēto gadījumu var izmantot paskaidrojuma rakstu, izņemot situācijas, ja nav nepieciešami dokumenti būvniecības iecerei vai tiek izmantots paziņojums par būvniecību.
Būvvaldē ierosinot būvniecību pirmās grupas ēkas vai telpu grupas lietošanas veida maiņai bez pārbūves, būvniecības ierosinātāja paskaidrojuma raksts lietošanas veida maiņai bez pārbūves (iesniegums) ir uzskatāms arī par iesniegumu Valsts zemes dienestam ēkas vai telpu grupas datu aktualizācijai Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, ja institūcija, kas pilda būvvaldes funkcijas, būvniecības informācijas sistēmā ir akceptējusi šo būvniecības ieceri. Šādi tiek samazināts administratīvais slogs būvniecības ierosinātājam, lai ar vienu iesniegumu aptvertu vairākas darbības.
Pirmās grupas ēku būvniecība tiek ierosināta, iesniedzot būvvaldē paskaidrojuma rakstu. Arī pēc būvniecības pabeigšanas būvvaldē jāiesniedz noteikti dokumenti, kas norādīti paskaidrojuma rakstā.
Vienkāršota pārbūve un atjaunošana
Strauji mainīgajā lauksaimniecības un pārtikas ražošanas vidē attiecības starp iepircējiem un piegādātājiem ir ļoti svarīgas. Nodrošināt, ka šīs attiecības tiek veidotas, pamatojoties uz godīgumu un pārredzamību, ir ne tikai labas uzņēmējdarbības prakses, bet arī normatīvo aktu ievērošanas un ētiskās atbildības jautājums. Tādēļ sadarbībā starp piegādātājiem un iepircējiem ir svarīgi ievērot gan juridiskās normas, gan ētikas principus, lai nodrošinātu klientu uzticību, ātru un kvalitatīvu preču piegādi.
Juridiski padomi
06:00, 23. Jan. 2025
Covid-19 pandēmijas laika prasības veikt darbu attālināti ieviesa paliekošas pārmaiņas daudzu darbinieku dzīvē, proti daļa darbinieku joprojām turpina daļēji vai pilnībā strādāt attālināti. Līdz ar to joprojām aktuāls ir jautājums par darba devēja informācijas aizsardzību attālinātā darba gadījumā. Kā ievērot konfidencialitāti un pasargāt komercnoslēpumu no izpaušanas attālinātā darba gadījumā?
Juridiski padomi
06:00, 21. Jan. 2025
Laikā, kad modernās tehnoloģijas ir katra augoša uzņēmuma dzinējspēks, gan Latvijas uzņēmumos, gan publiskās pārvaldes iestādēs jāstiprina arī kiberdrošība. Tāpēc 2024.gada 1.septembrī stājās spēkā Nacionālās kiberdrošības likums. Kādas izmaiņas paredzētas jaunajā likumā un kas jādara uzņēmumiem, lai atbilstu jaunajām prasībām?
Juridiski padomi
06:00, 7. Jan. 2025
Vizuālā identitāte būtiski palīdz ikvienam uzņēmumam veidot atpazīstamību un uzticību klientu acīs. Tā sevī ietver dažādus vizuālos elementus, kas kopā veido unikālu un atšķirīgu uzņēmuma tēlu. Tomēr, pieaugot konkurencei un digitālajai videi kļūstot arvien nozīmīgākai, pieaug arī risks saskarties ar vizuālās identitātes zādzību. Kā atpazīt identitātes zādzību un kā rīkoties, ja tā ir nozagta?
Juridiski padomi
09:00, 30. Dec. 2024
Koplietošanas auto platformas, piemēram, “CityBee”, “Carguru”, “OxDrive”, “Bolt Drive”, ir kļuvušas par pilsētas mobilitātes stūrakmeni, kas ļauj izmantot transportlīdzekļus bez ilgtermiņa saistībām. Līdz ar šo pakalpojumu popularitātes pieaugumu aktualizējušās arī vairākas problēmas, kad koplietošanas auto lietotājam ir jāmaksā sods par nodarījumu, ko tas nav veicis, piemēram, jāmaksā par sasistu auto. Šī situācija aktualizējusi arī jautājumu par koplietošanas platformu sasniedzamību, konkrēti – tās nevar sazvanīt, lai informētu par kādu problēmu. Un no šīs situācijas rodas jautājums – vai platformām obligāti jābūt sazvanāmām?
Juridiski padomi
06:00, 30. Dec. 2024
Autortiesību aizsardzība tiešsaistē ir svarīga ne vien tiesību īpašnieku un radošo nozaru aizsardzībai, bet arī valsts ekonomikai un informatīvās telpas drošībai. Latvijā, līdzīgi kā daudzās citās Eiropas valstīs, interneta pirātisms ir izplatīta problēma. Lai to risinātu, ir izstrādāti grozījumi Autortiesību likumā. Kas mainīsies un kas jāatceras, piemērojot šo regulējumu?
Juridiski padomi
09:00, 23. Dec. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbinātais pasūtīja preci, kas bija nepieciešama pasākumam. Preci bija paredzēts piegādāt ar pakomāta starpniecību. Tā netika piegādāta laikā, līdz ar to vairāk nav nepieciešama. Kādas ir pašnodarbinātas personas tiesības šādā gadījumā? Vai preci drīkst atgriezt?
Klausies
Juridiski padomi
09:00, 23. Dec. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums izmaksā darbiniekiem prēmijas vienu reizi gadā atbilstoši viņu sasniegumiem. Vai prēmija par iepriekšējā gada rezultātiem jāizmaksā arī maternitātes atvaļinājumā, uz slimības lapas vai ilgstošā bezalgas atvaļinājumā esošam darbiniekam?
Juridiski padomi
06:00, 23. Dec. 2024
Lai arī Latvijā nav tradicionālo fosilo energoresursu (ogļu, naftas) ieguves vietu, valsts ir bagāta ar citiem izrakteņiem, kurus izmanto, piemēram, kā izejvielu būvmateriālu ražošanā (ģipšakmens, kaļkakmens, saldūdens kaļķiezis, šūnakmens, dolomīts, laukakmeņi, smilts, māls, kvarca smilts, aleirīts, smilšmāls, smilts-grants, mālsmilts). Kādas sekas var iestāties, ja netiek ievērotas derīgo izrakteņu iegūšanas prasības?
Juridiski padomi
09:00, 10. Dec. 2024
Lasītājs jautā: Vai valdes loceklim var apmaksāt dzīvokļa īres izdevumus? Vai arī šāda apmaksa uzskatāma par valdes locekļa atlīdzību?
Juridiski padomi
06:00, 6. Dec. 2024
2024.gada 26.martā Eiropas Savienībā (ES) stājās spēkā direktīva 2024/825, ar ko attiecībā uz patērētāju dalības veicināšanu zaļās pārkārtošanās procesā, nodrošinot viņiem labāku aizsardzību pret negodīgu praksi un viņu labāku informētību, groza direktīvu 2005/29/EK un 2011/83/ES, jeb Zaļās pārkārtošanās akts. Kas mainīsies uzņēmējiem un patērētājiem?
Juridiski padomi
06:00, 28. Nov. 2024
Šobrīd ir izstrādāti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kuros paredzēta dzērienu reklāmas kanālu ierobežošana, kas būtiski ietekmēs reklāmas stratēģijas Latvijā un mārketinga jomu kopumā. Kādas izmaiņas gaidāmas un kas būs jāņem vērā?
Juridiski padomi
06:00, 21. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums ir noslēdzis līgumu par autordarba radīšanu uzņēmuma vajadzībām, tomēr pēc kāda laika atklājas, ka radīto autordarbu izmanto kāds cits cilvēks, norādot to kā savu. Autortiesību likums paredz, ka par darba autoru tiek uzskatīta persona, kuras vārds/uzvārds vai pseidonīms ir norādīts pie darba, ja vien nav pierādīts pretējais. Kā pierādīt, ka persona, kura uzdodas par darba autoru, nav šī darba autors?
Juridiski padomi
09:00, 12. Nov. 2024
Veidojot zīmolu, uzņēmējs tajā parasti iegulda radošumu, piešķir tam pievienoto vērtību un reģistrē preču zīmi, lai nostiprinātu zīmola identitāti un aizsargātu to. Bet ko darīt, ja tirgū parādās līdzīgs zīmols? Vai uzņēmumam aktīvi jāreaģē uz šādu situāciju?
Juridiski padomi
06:00, 7. Nov. 2024
Lasītājs jautā: Pašnodarbināta persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir plānots, ka katru mēnesi kontā saņems naudu par iepriekš veiktu sadarbību (procentuāli no pārdotajām grāmatām). Reizēm šī persona vēlas veidot arī personalizētus pasūtījumus klientiem. Vai pašnodarbināta persona, kas vienlaicīgi ir arī darba ņēmējs, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem bērna kopšanas pabalstu, drīkst gūt arī ienākumus no saimnieciskās darbības? Kādu summu drīkst saņemt kontā?
Juridiski padomi
09:00, 30. Okt. 2024