Lasītājs jautā: Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums, laužot darba līgumu, norādījis, ka darbinieks nedrīkst strādāt IT jomā trīs gadus no līguma laušanas brīža, par ko bijušajam darbiniekam apsolīta atlīdzība mēnešalgas apmērā katru mēnesi šo trīs gadu garumā. Pēc diviem gadiem darba devējs sapratis, ka viņam nav būtiski, ka šis cilvēks nestrādā IT jomā, jo iepriekšējais projekts, kurā darbinieks bija piedalījies, ir noslēdzies. Vai var neizmaksāt sarunāto kompensāciju un uzskatīt, ka konkurences ierobežojums ir anulēts? Kā rīkoties darba devējam šādā situācijā?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 3. Jan. 2024
Kas ir NACE kods un par kuriem darbības veidiem tas jānorāda? Vai jāpaziņo par papildu saimnieciskās darbības veidu? Vai obligāti ir jāziņo, ja pamatdarbības veids tiek mainīts? Un kāda sekas, ja uzņēmums nepaziņo kādu no darbības veidiem? Skaidrojam!
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 27. Dec. 2023
Lasītājs jautā: Vai darbinieks darba transportlīdzekli – piegādes furgonu – drīkst turēt pie savas daudzdzīvokļu mājas? Iela, kur viņš plāno novietot šo furgonu, ir dzīvojamā zona. Uzņēmums ar darbinieku par šādu kārtību vienojas, ņemot vērā agrās un reizēm arī vēlās piegādes. Vai tas ir likumīgi? Kā ir ar ceļu satiksmes prasībām? Vai policija drīkst sodīt uzņēmumu (furgona īpašnieku), ja furgons novietots ilgstošai stāvēšanai dzīvojamās zonas teritorijā? Kāda šajā situācijā ir uzņēmuma atbildība?
Klausies
Juridiski padomi
14:00, 13. Dec. 2023
Tuvojoties svētku sezonai, arvien biežāk veikalu skatlogos un lielveikalu reklāmas materiālos redzam tādus uzrakstus kā “Sezonas preču izpārdošana!”, “Samazinām cenas konkrētām precēm!”, “Visam atlaide – 30%!”. Lai arī šādi uzraksti izklausās kā izdevīgs piedāvājums un potenciālais pircējs būs pārliecināts par to, ka viņam ir jāizmanto šī izdevība un jāiegādājas prece, tomēr svarīgi atcerēties, ka jebkāda veida atlaidēm ir piemērojami nacionālie un starptautiskie tiesību akti, kuri nosaka un kontrolē, kāda veida atlaides drīkst tikt piemērotas.
Juridiski padomi
06:00, 5. Dec. 2023
Rūpējoties par zemeslodi un vidi, saskaramies ar dažādiem izaicinājumiem – klimata pārmaiņas, piesārņojums un resursu izsīkums –, tāpēc aizvien biežāk pirkuma izdarīšanas brīdī pircējs vēlas dot savu artavu situācijas uzlabošanai, izvēloties videi draudzīgus produktus. Vai vienmēr var ticēt uz produktiem uzdrukātajiem apgalvojumiem par draudzīgumu videi? Kas patiešām ir videi draudzīgs produkts?
Juridiski padomi
06:00, 30. Nov. 2023
Ikdienas biznesa vidē tiek slēgti dažādas formas un veida darījuma līgumi. Ņemot vērā pēdējo gadu tendences, arvien vairāk biznesa jomas pārstāvju izvēlas līgumus slēgt attālināti, jo tas ietaupa gan laiku, gan resursus, turklāt, slēdzot līgumus un parakstot tos ar drošu elektronisku parakstu, līguma slēdzēji var būt pārliecināti par parakstītāja identitāti.
Juridiski padomi
06:00, 28. Nov. 2023
Pārkāpumi, kas saistīti ar preču viltošanu, ne tikai nodara mantisku kaitējumu konkrētiem komersantiem, bet arī kropļo konkurenci un apdraud tautsaimniecības intereses kopumā. Turklāt arī viltotu preču pirkšana ir sodāma rīcība. Kas jāzina par viltotu preču atpazīšanu un ziņošanu par pārkāpumiem?
Juridiski padomi
06:00, 24. Nov. 2023
Zemāka cena bieži vien piesaista klientus. Kā pareizi norādīt izpārdošanas cenas? Kā veikt cenu samazināšanu un organizēt akcijas? Tas viss tiek skaidrots Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadlīnijās "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 24. Nov. 2023
Viens no eksporta veidiem – pārtikas produktu eksports. Kā sagatavoties? Kas jāņem vērā? Kādas prasības un normatīvie akti jāievēro?
Juridiski padomi
06:00, 22. Nov. 2023
Lai gan termiņš atļaujas saņemšanai kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem noslēdzās jau 2023.gada 10.novembrī, pēc publiskā reģistra datiem par visiem kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri saņēmuši atļauju saskaņā ar regulu, uz 2023.gada 1.novembri Latvijā šādu atļauju joprojām bija saņēmuši tikai divi komersanti. Arī Igaunijā tādi bija divi, bet Lietuvā – seši uzņēmumi. Taču zināms, ka praksē šādu komersantu ir daudz vairāk.
Juridiski padomi
06:00, 21. Nov. 2023
Uzņēmums, lai veicinātu preču noietu, var noteikt atlaidi cenai. Arī šajos gadījumos ir jāievēro noteiktas prasības cenas un atlaides atspoguļošanai. Turpinām izskatīt Patērētāju tiesību aizsardzības centra izstrādātās vadlīnijas "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 17. Nov. 2023
Ņemot vērā dažādu preču lielumu un izkārtojumu veikalā, var rasties jautājumi par to, kādai informācijasi jābūt norādītai cenu zīmēs, lai nebūtu par daudz informācijas, bet tiktu ievērotas visas likumu normas. Tas skaidrots Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) izstrādātajās vadlīnijās "Vadlīnijas preču un pakalpojumu cenu norādīšanai, tostarp godīgas komercprakses īstenošanā".
Juridiski padomi
06:00, 6. Nov. 2023
Vai valdes loceklis sev piederošā sabiedrībā var strādāt bez atlīdzības un darba līguma? Kādu apgrozījumu sasniedzot, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) vai akciju sabiedrībai (AS) būtu jāsāk maksāt nodokļi par valdes locekli? Šādi un vēl citi jautājumi var rasties saistībā ar valdes locekļa nodarbinātību.
Juridiski padomi
06:00, 6. Nov. 2023
Šī gada vasarā Administratīvā rajona tiesa izskatīja nodokļu strīdu par uzņēmuma valdes loceklim izmaksāto atlīdzību vienas uzņēmumu grupas ietvaros. Šajā lietā tiesa nokritizēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto likuma gramatisko interpretāciju par uzņēmuma valdes locekļa atlīdzības apmēru, savā publikācijā žurnālā "iFinanses" norāda jurists Oļegs Spundiņš.
Juridiski padomi
10:06, 3. Nov. 2023
Eksports – tēma, kas vienam ir ikdiena, citam nākotnes vīzija, bet vēl kādam – pagaidām tikai lolots sapnis. Kā sagatavoties dzīvnieku eksportam? Vai brauciens uz izstādi ir eksports?
Juridiski padomi
06:00, 26. Okt. 2023