Ikkatrai uzņēmējdarbības jomai ir savs klientu loks, un parasti klienti paši atrod pakalpojuma sniedzēju. Tomēr ne katras jomas specifika ļauj iegūt pietiekami lielu un stabilu klientu loku un plūsmu, kas ļautu uzņēmumam nesatraukties par nākotni. Domājot par attīstību, katrs uzņēmējs lūkojas pēc sadarbības partneriem un klientiem gan tepat, Latvijā, gan aiz Latvijas robežām. Kur meklēt informāciju par potenciālo sadarbības partneri, un kā pārbaudīt to, lai nebūtu šaubu par nākotnes saistību izpildi?
Juridiski padomi
06:00, 28. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Kādu mūziku šobrīd drīkst atskaņot komerciālās telpās, lai nepārkāptu Autortiesību likumu? Ziemassvētku un gadumijas laikā dubultā aktuāli tas ir kafejnīcās, viesnīcās, arī birojos un citās publiskās telpās. Kur ir tā trauslā robeža, kad uzņēmums teju nemanāmi var ieslīdēt likuma aizliegtajā zonā un par pārkāpumu nopelnīt prāvu sodu?
Juridiski padomi
14:59, 20. Dec. 2022
Lai sabiedrības dalībnieks varētu izmantot savas likumā noteiktās tiesības, tostarp piedalīties dalībnieku sapulcēs un balsot, viņam ir jābūt ierakstītam dalībnieku reģistrā. Šajā reģistrā jāieraksta arī visas izmaiņas dalībnieku sastāvā, un tās jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā. Kā pareizi sagatavot dalībnieku reģistru? Kā sagatavot izmaiņas tajā?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 20. Dec. 2022
Ķīlas tiesība ir tiesība uz svešu lietu, uz kā pamata ieķīlātā lieta nodrošina kreditora prasījumu gadījumā, ja parādnieks nepilda savas saistības. Civillikumā norādīti vairāki ķīlas veidi: rokas ķīla, hipotēka, lietošanas ķīla. Vienlaikus ir arī citi ķīlas veidi, kuri regulēti speciālos likumos, piemēram, finanšu ķīla un komercķīla, par kuru sīkāk skaidrots šajā publikācijā.
Juridiski padomi
06:00, 14. Dec. 2022
Vaicā lasītājs: Viens no uzņēmuma dalībniekiem vēlas uzdāvināt savas kapitāldaļas citam šī paša uzņēmuma dalībniekam. Kāds ir uzņēmuma kapitāldaļu dāvināšanas process, ja tajā ir vairāk par diviem dalībniekiem? Vai daļu dāvināšanas procesā no visiem dalībniekiem jāsaņem piekrišana, un kādus dokumentus ir jānoformē?
Juridiski padomi
07:00, 7. Dec. 2022
Vaicā lasītājs: Sabiedrības ar ierobežotu atbildību “A” dalībnieks vēlās pārdot savas kapitāldaļas vienam no šī uzņēmuma dalībniekiem. Kādi dokumenti nepieciešami, lai pārdotu daļas? Vai obligāti ir jāslēdz kapitāldaļu pirkuma līgums, un kāda informācija tajā jānorāda?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 30. Nov. 2022
Turpinot iepriekšējā rakstā iesākto uzņēmuma mantošanas aspektu analīzi, aplūkosim vairākas būtiskas šī procesa nianses: kā jārīkojas un jāveido dalībnieku reģistra nodalījums, ja uzņēmuma īpašnieka mantojums pienākas vairākām personām, kā mantot saimniecības un kā rīkoties, ja mantojuma apliecība izsniegta ārvalstīs.
Juridiski padomi
06:00, 15. Nov. 2022
Slēdzot darījumus ar juridiskām personām, jāzina, ka juridiska persona nav tikai uzņēmuma valde, pilnvarotas personas vai uzņēmuma īpašnieki, bet arī patiesā labuma guvējs.
Juridiski padomi
06:00, 10. Nov. 2022
Mūsdienās valstu robežas atvērtas ne tikai ceļotājiem, bet arī uzņēmējiem – nav brīnums, ka ārvalstu pilsoņi nereti vēlas ne tikai kļūt par Latvijas uzņēmēju partneriem, bet arī dibināt šeit savas organizācijas. Tādēļ aplūkosim, kas jāņem vērā un kādas darbības jāpaveic, lai ārzemnieks dibinātu uzņēmumu Latvijā.
Juridiski padomi
06:00, 1. Nov. 2022
Viens no galvenajiem jautājumiem, kas rodas elektromobiļu lietotājiem, ir tas, kā attiecināt uz izdevumiem elektroenerģiju, ko izlieto darbinieks, uzlādējot darba mašīnu savās mājās. Tomēr, kā izrādās, viss nav tik vienkārši un tāpat lādēt auto savās mājās darbinieks nemaz nevar! Zvērināta revidente Dace Koļesina žurnālā "iFinanses" (24.10.2022.) ir sniegusi skaidrojumu, kādiem priekšnoteikumiem jāizpildās, lai varētu izmantot darbinieka dzīvesvietas elektroenerģiju elektromobiļa lietošanai.
Juridiski padomi
06:00, 25. Okt. 2022
Lai gan sākotnēji mantojuma pieņemšanas process šķiet vienkāršs, tas ne vienmēr norit raiti, tādēļ, ja mantojuma masā ietilpst arī, piemēram, juridiskās personas kapitāla daļas vai zemnieku saimniecība, jāatceras par to pārvaldīšanu līdz mantojuma procesa pabeigšanai. Lai pārvaldība un pārreģistrācija Uzņēmumu reģistrā (UR) noritētu raitāk, skaidrojam būtiskāko – šoreiz par mantojuma masas aizgādņa darbību un iecelšanu, kā arī par mantojumā iegūto daļu iekļaušanu dalībnieku reģistra nodalījumā.
Juridiski padomi
06:00, 24. Okt. 2022
Šodien arvien biežāk dzirdam tādu vārdu kā sustainability jeb ilgtspēja, bet diemžēl lielai daļai uzņēmēju tie ir tikpat saprotami kā burvju vārdi "abrakadabra". Kā šie burvju vārdi skaidroti jaunajā Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvā, un kas uzņēmējies jāņem vērā saistībā ar tās ieviešanu?
Juridiski padomi
06:00, 18. Okt. 2022
Lasītājs vaicā: "Personālsabiedrības biedri ir juridiskās personas, un tās visas tiek likvidētas – izslēgtas no komercreģistra. Kā notiek personālsabiedrības darbības izbeigšana šādā gadījumā?"
Juridiski padomi
06:00, 6. Okt. 2022
Viens no jautājumiem, uz ko kapitālsabiedrības dibinātājiem jāatbild pirms dibināšanas dokumentu sagatavošanas, ir par daļu skaitu un daļas nominālvērtību. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izlemjot piemērotāko daļu kategoriju un vienas daļas vērtību?
Juridiski padomi
06:00, 27. Sep. 2022
Kad mani uzrunāja uzrakstīt "ievadkursu" jaunajiem uzņēmumiem par nodokļiem, šķita, ka rakstā būs tikai viens teikums, jo būtiskākais, kas jāzina uzņēmējiem par nodokļiem, – tā vai citādi, bet nodokļi ir jāmaksā! Tā ir patiesība, par kuru jaunie uzņēmēji nedomā, tāpat kā par to, ka jebkāda uzņēmējdarbība vienmēr ir saistīta ar risku, tostarp risku iekulties nodokļu parādos. Kā samazināt šo risku?
Juridiski padomi
06:00, 20. Sep. 2022