No 2023.gada elektroenerģijas ražotājiem ir piemērojama maksa par sistēmas jaudas rezervēšanu, kuru Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apstiprinājusi ar 12.janvārī pieņemtu lēmumu. Jaunā maksājuma rezultātā būs lielāka skaidrība, kuri attīstīšanas procesā esošie elektroenerģijas ražošanas projekti ir reālistiski.
Juridiski padomi
06:00, 23. Jan. 2023
Aizliegums sadarboties ar sankcionētām personām attiecas uz pilnīgi visiem – gan fiziskām, gan juridiskām personām. Tāpēc pirms darījumu veikšanas ir svarīgi pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri. Tomēr pārbaude neaprobežojas vien ar juridiskās personas nosaukuma ierakstīšanu sankciju sarakstā. Kā pārbaudīt juridisko personu?
Juridiski padomi
06:00, 17. Jan. 2023
Vaicā lasītājs: Uzņēmums vēlas mainīt ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojuma sniedzēju. Vai ārpakalpojuma grāmatvedim ir pienākums nodot uzņēmumam, kura grāmatvedību apkalpo, datu bāzi no grāmatvedības programmas? Nereti grāmatveži izdomā dažādas atrunas, lai to nenodotu, līdz ar to uzņēmumam rodas problēmas nodot grāmatvedības datus jaunajam grāmatvedim.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 16. Jan. 2023
Uzņēmējdarbības vide ir gana dinamiska, sadarbība un darījumi var būt kā veiksmīgi un izdevušies, tā ciest neveiksmi, sevišķi gadījumos, kad darījumu partneris ir negodprātīgs un savlaicīgi neveic līguma saistību izpildi. Ja kreditors ir strīdu nodevis izšķiršanai tiesā vai šķīrējtiesā un saņēmis izpildu rakstu piespiedu piedziņas uzsākšanai, tad bieži vien rodas jautājums – kā rīkoties tālāk?
Juridiski padomi
06:00, 10. Jan. 2023
Pasaule ir kļuvusi atvērtāka ne tikai ceļošanai, starptautisko darījumu slēgšanai, bet arī īpašuma iegādei ārvalstīs. Iegādājoties īpašumu citā valstī, ir daudz risku, tāpēc pirms jebkura lēmuma pieņemšanas un darījuma noslēgšanas ir svarīgi veikt izpēti.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 5. Jan. 2023
Ņemot vērā Krievijas agresiju pret Ukrainu un militāro uzbrukumu tai, Eiropas Savienība, kā arī citas valstis ieviesa (un turpina pastiprināt) sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Arvien biežāk dzirdam, ka ir būtiski noskaidrot, kas tad ir faktiskais uzņēmuma (juridiskās personas) īpašnieks vai kontrolētājs, jo ES piemērotās sankcijas paredz aizliegumu sadarboties ar sankcionēto personu vai tās īpašumā/kontrolē esošu juridisko personu.
Juridiski padomi
06:00, 3. Jan. 2023
Ikkatrai uzņēmējdarbības jomai ir savs klientu loks, un parasti klienti paši atrod pakalpojuma sniedzēju. Tomēr ne katras jomas specifika ļauj iegūt pietiekami lielu un stabilu klientu loku un plūsmu, kas ļautu uzņēmumam nesatraukties par nākotni. Domājot par attīstību, katrs uzņēmējs lūkojas pēc sadarbības partneriem un klientiem gan tepat, Latvijā, gan aiz Latvijas robežām. Kur meklēt informāciju par potenciālo sadarbības partneri, un kā pārbaudīt to, lai nebūtu šaubu par nākotnes saistību izpildi?
Juridiski padomi
06:00, 28. Dec. 2022
Lasītājs vaicā: Kādu mūziku šobrīd drīkst atskaņot komerciālās telpās, lai nepārkāptu Autortiesību likumu? Ziemassvētku un gadumijas laikā dubultā aktuāli tas ir kafejnīcās, viesnīcās, arī birojos un citās publiskās telpās. Kur ir tā trauslā robeža, kad uzņēmums teju nemanāmi var ieslīdēt likuma aizliegtajā zonā un par pārkāpumu nopelnīt prāvu sodu?
Juridiski padomi
14:59, 20. Dec. 2022
Lai sabiedrības dalībnieks varētu izmantot savas likumā noteiktās tiesības, tostarp piedalīties dalībnieku sapulcēs un balsot, viņam ir jābūt ierakstītam dalībnieku reģistrā. Šajā reģistrā jāieraksta arī visas izmaiņas dalībnieku sastāvā, un tās jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā. Kā pareizi sagatavot dalībnieku reģistru? Kā sagatavot izmaiņas tajā?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 20. Dec. 2022
Ķīlas tiesība ir tiesība uz svešu lietu, uz kā pamata ieķīlātā lieta nodrošina kreditora prasījumu gadījumā, ja parādnieks nepilda savas saistības. Civillikumā norādīti vairāki ķīlas veidi: rokas ķīla, hipotēka, lietošanas ķīla. Vienlaikus ir arī citi ķīlas veidi, kuri regulēti speciālos likumos, piemēram, finanšu ķīla un komercķīla, par kuru sīkāk skaidrots šajā publikācijā.
Juridiski padomi
06:00, 14. Dec. 2022
Vaicā lasītājs: Viens no uzņēmuma dalībniekiem vēlas uzdāvināt savas kapitāldaļas citam šī paša uzņēmuma dalībniekam. Kāds ir uzņēmuma kapitāldaļu dāvināšanas process, ja tajā ir vairāk par diviem dalībniekiem? Vai daļu dāvināšanas procesā no visiem dalībniekiem jāsaņem piekrišana, un kādus dokumentus ir jānoformē?
Juridiski padomi
07:00, 7. Dec. 2022
Vaicā lasītājs: Sabiedrības ar ierobežotu atbildību “A” dalībnieks vēlās pārdot savas kapitāldaļas vienam no šī uzņēmuma dalībniekiem. Kādi dokumenti nepieciešami, lai pārdotu daļas? Vai obligāti ir jāslēdz kapitāldaļu pirkuma līgums, un kāda informācija tajā jānorāda?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 30. Nov. 2022
Turpinot iepriekšējā rakstā iesākto uzņēmuma mantošanas aspektu analīzi, aplūkosim vairākas būtiskas šī procesa nianses: kā jārīkojas un jāveido dalībnieku reģistra nodalījums, ja uzņēmuma īpašnieka mantojums pienākas vairākām personām, kā mantot saimniecības un kā rīkoties, ja mantojuma apliecība izsniegta ārvalstīs.
Juridiski padomi
06:00, 15. Nov. 2022
Slēdzot darījumus ar juridiskām personām, jāzina, ka juridiska persona nav tikai uzņēmuma valde, pilnvarotas personas vai uzņēmuma īpašnieki, bet arī patiesā labuma guvējs.
Juridiski padomi
06:00, 10. Nov. 2022
Mūsdienās valstu robežas atvērtas ne tikai ceļotājiem, bet arī uzņēmējiem – nav brīnums, ka ārvalstu pilsoņi nereti vēlas ne tikai kļūt par Latvijas uzņēmēju partneriem, bet arī dibināt šeit savas organizācijas. Tādēļ aplūkosim, kas jāņem vērā un kādas darbības jāpaveic, lai ārzemnieks dibinātu uzņēmumu Latvijā.
Juridiski padomi
06:00, 1. Nov. 2022