Ceļa rādītājs jaunajam gadam - uzņēmuma budžets
2021-12-21
Kristaps Priedoliņš, SIA "EMIK " finanšu konsultants
Lai arī finanšu speciālisti un uzņēmumu vadītāji uzsver nepieciešamību plānot savas finanses, ir arī skeptiķi, kas uzskata: neko ieplānot vairākus mēnešus uz priekšu nevar, jo ir ļoti mainīga tirgus situācija. Turklāt bieži vien katram uzņēmējam savs bizness šķiet tik specifisks, ka neko plānot nav iespējams. Taisnība – katrs bizness ir ar savu specifiku, bet pieredzējuši finanšu speciālisti var atrast līdzības ar citiem biznesiem un skaitliski parādīt, ka būtiskākos elementus var saplānot.
Galu galā – ne jau vienmēr plāns pats par sevi ir svarīgs, svarīgāk ir saprast dažādas cēloņsakarības. Piemēram, ja uzņēmuma ieņēmumi ir neprognozējami, tad ieteicams sagatavot aptuveno plānu izmaksām. Tā esamība palīdzēs ātrāk pieņemt visdažādākos biznesa lēmumus.
Kas tad īsti ir uzņēmuma budžets?
Definīcija: budžets – naudas vienībās sastādīts uzņēmuma darbības plāns konkrētam kalendārā laika periodam.
Nereti uzņēmuma budžets tiek jaukts ar finanšu prognozi. Galvenā atšķirība ir tāda, ka finanšu prognozes pārsvarā tiek gatavotas ārējiem lietotājiem, piemēram, bankām, lai saņemtu aizdevumu, dažādiem projektiem un garantiem. Finanšu prognozes pārsvarā ir virspusīgi un aptuveni aprēķini.
Savukārt budžets paredzēts iekšējai lietošanai. Būtībā tas ir kā sava veida ceļa rādītājs jaunajam gadam. To nav jēgas veidot, ja skaidri zināms, ka netiks regulāri sekots līdzi tā izpildei. Tāpat kā nav jēgas no kartes, ja regulāri nepārliecināmies, vai braucam pareizajā virzienā. Regulāra sekošana līdzi budžeta izpildei palīdz ātri identificēt vājās vietas un laikus reaģēt uz dažādām situācijām, jo, veidojot budžetu, var modelēt dažādas situācijas, tādējādi atkarībā no apstākļiem uzņēmumam jau ir gan plāns A, gan plāns B, gan plāns C.
Cik regulāri sekot līdzi budžeta izpildei? Atbilde: ne retāk kā reizi ceturksnī, bet labāk katru mēnesi.
Lasītājs jautā: Kā uzņēmumam, ievērojot Darba likuma prasības, norādīt darba sludinājumā atalgojumu, ja nav iespējams iepriekš paredzēt tā apmēru – proti, atalgojums ir atkarīgs no padarītā darba apjoma?
Finanses
06:00, 11. Jūl. 2025
Pamatkapitālā var ieguldīt ne tikai naudu, bet arī mantu. Lai atvieglotu mantas ieguldīšanu pamatkapitālā, Komerclikumā ir sagatavoti grozījumi, kas stājas spēkā 2025.gada 16.jūlijā. Kas jāatceras, ja pamatkapitālā uzņēmums vēlas ieguldīt mantu?
Finanses
09:00, 8. Jūl. 2025
Šobrīd Dzīvokļa īpašuma likumā sagatavoti grozījumi, kuru galvenais mērķis ir rast risinājumu, lai bankas varētu atvērt norēķinu kontus un izsniegt kredītus dzīvokļu īpašnieku kopībām, kuras nav biedrības. Līdz ar to dzīvokļu īpašniekiem vairs nebūs jādibina biedrība, lai varētu atjaunot savu dzīvojamo ēku. Ko paredz sagatavotie grozījumi?
Finanses
06:00, 7. Jūl. 2025
Dinamiskajā biznesa vidē resursu izmantošanas efektivitāte ir uzņēmuma izdzīvošanas un panākumu atslēga. Tā nav tikai izmaksu samazināšana, bet stratēģiska pieeja, kas nodrošina, ka katrs resurss tiek izmantots ar maksimālu atdevi un tiek meklēti jauni risinājumi turpmākiem uzlabojumiem. Efektīva resursu pārvaldība ļauj uzņēmumiem ne tikai izdzīvot ekonomiskajās svārstībās, bet arī nodrošina stabilu pamatu ilgtspējīgai izaugsmei un inovācijām, kā arī biznesa vērtības pieaugumu. Kā identificēt galvenās jomas, kurās var uzlabot darbības rādītāju efektivitāti?
Finanses
06:00, 3. Jūl. 2025
Piemaksa, pabalsts vai prēmija ir papildu maksājumi darbiniekiem, kas jāveic darba devējam. Dažkārt rodas jautājums – vai šie maksājumi tiešām jāveic? Nereti šādas papildu izmaksas produktu pašizmaksā nav ieplānotas. Kā atšķiras šie maksājumi? Kuri jāveic obligāti, bet kuri – brīvprātīgi?
Finanses
09:00, 29. Mai. 2025
Biznesa vidē uzticama finanšu reputācija ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē uzņēmuma spēju sadarboties ar piegādātājiem, saņemt aizdevumus vai piedalīties publiskajos iepirkumos. Viena no tās sastāvdaļām ir uzņēmuma kredītvēsture jeb informācija par tā finanšu uzvedību un maksājumu disciplīnu. Kas ietekmē uzņēmuma kredītvēsturi un vai īpašnieka personīgie parādi to var sabojāt?
Finanses
06:00, 27. Mai. 2025
Lasītājs jautā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību no Ķīnas ieved kartona kastītes un maisiņus, papīra skaidas un džutas diegus, ko paredzēts izmantot preču iesaiņošanai. Vai šādā gadījumā sabiedrībai ir jāmaksā dabas resursu nodoklis? Vai situācija mainās, ja iesaiņojuma materiāli tiek ievesti no Eiropas Savienības valsts?
Finanses
06:00, 16. Mai. 2025
Ne visi gada ienākumu deklarāciju steidz iesniegt uzreiz 1.martā, turklāt pat liela daļa no tiem, kam deklarācija jāiesniedz noteiktā termiņā, vēl nav to izdarījuši. Lai gan vispārīgās lietas par gada ienākumu deklarāciju ir visiem zināmas, ir dažādas nianses, par ko gadās aizmirst. Tāpēc atgādinām, kas jāatceras, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju.
Finanses
09:00, 28. Apr. 2025
2024.gada beigās stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz kārtību kriptoaktīvu ieguldīšanai sabiedrības pamatkapitālā, kā arī paredz atvieglotu kārtību šādu ieguldījumu veikšanai. Kādi juridiskie un praktiskie aspekti jāņem vērā, ieguldot kriptoaktīvus pamatkapitālā?
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, nosakot par obligātiem norēķinus bezskaidrā naudā uzņēmumiem, kuru struktūrvienībā vai juridiskajā adresē veikto darījumu kopsumma iepriekšējā gadā pārsniedz 50 000 eiro. Bet kā ir ar izbraukuma tirdzniecību? Tā nav struktūrvienība, un tā nenotiek juridiskajā adresē. Vai izbraukuma tirdzniecībā jādrošina iespēja saviem klientiem norēķināties arī bezskaidrā naudā?
Finanses
08:08, 8. Apr. 2025
Skaidrojumu sniegšana bankai par to, kādēļ tiek veikts maksājums sadarbības partnerim uz kādu no tā sauktajām augsta riska valstīm ir lieks laika un resursu patēriņš, it īpaši tad, ja šāds skaidrojums par vienu un to pašu sadarbības partneri jāsniedz atkārtoti jau kārtējo reizi. Neizpratni par to paudis ne viens vien uzņēmējs. Tomēr bankas uzsver – dažāda veida riski šādiem maksājumiem ir ļoti augsti un papildu pārbaudes nepieciešamas pašu uzņēmumu drošībai.
Finanses
09:00, 4. Apr. 2025
Nodrošināt stabilu un regulāru naudas plūsmu uzņēmumā nav nemaz tik vienkāršs uzdevums. Un nav svarīgi, vai tas ir tikko reģistrēts uzņēmums, vai tas ir uzņēmums ar pieredzi un stāžu. Visbiežāk uzņēmējs cenšas iztikt ar personīgajiem līdzekļiem, tos aizdodot uzņēmumam un cerot pēc laika saņemt atpakaļ. Kādus dokumentus noformēt un kā šādu aizdevumu norādīt grāmatvedībā?
2025.gadā Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atkal ir iespēja iegūt Eiropas Savienības MVU fonda finansiālo atbalstu intelektuālā īpašuma priekšizpētei, reģistrācijai, kā arī konfliktu risināšanas stratēģijai.
Finanses
06:00, 19. Mar. 2025
Lasītājs jautā: Vai individuālajam komersantam jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, lai sociālajā tīklā “Facebook” ievietotu maksas reklāmu? Komersants nav PVN maksātājs un nekādus ar PVN apliekamus darījumus neveic.
Finanses
10:00, 28. Feb. 2025
Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nesen noteica 25% tarifu importam no Kanādas un Meksikas un 10% tarifu importam no Ķīnas. Vai arī Eiropas Savienībai draud tas pats?
Finanses
06:00, 24. Feb. 2025