ECB drīz sāks mazināt procentu likmes
2024-06-05
Mārtiņš Kazāks, Latvijas Banka, prezidents
Pagājušajā nedēļā Eiropas Centrālās bankas Padomē apspriedām eirozonas ekonomikas attīstības prognozes un pieņēmām lēmumu atstāt eiro procentu likmes nemainīgas 4% līmenī.
Prognozes
Eirozonā inflācija kļūst arvien lēnāka un tuvojas 2% mērķim. Vārgums ekonomikā ir ievilcies, un arī šogad strauju izaugsmi neredzēsim. Lai gan darba tirgū redzams neliels atslābums, tas joprojām ir spēcīgs un bezdarbs ir vēsturiski zemos līmeņos, algu kāpums ir straujāks par cenu kāpumu, un iedzīvotāju pirktspēja pamazām atgūstas no inflācijas šoka.
Februārī inflācija eirozonā atkāpās līdz 2,6%. Latvijā tā bija vien 0,6%. Dabasgāzes cenas gada sākumā bija būtiski zemākas par prognozēto un bija viens no iemesliem, kāpēc inflācijas prognoze eirozonai šim gadam tika samazināta uz 2,3%. Tas nozīmē, ka jau gada otrajā pusē inflācija eirozonā varētu pietuvoties 2%. Prognoze 2025.gadam un 2026.gadam ir attiecīgi 2.0% un 1.9%. Ja prognoze piepildīsies, tad inflācijas mērķis – eirozonā vidējā termiņā simetriski ap 2% – būs sasniegts aptuveni 3 gadu laikā, kas ir pieņemams laika posms vidējam termiņam. Inflācija virs 2% mērķa pakāpās 2021.gadā. Pērn eirozonas ekonomika balansēja uz recesijas robežas, tā joprojām ir vārga, un šogad iekšzemes kopprodukta izaugsme tiek prognozēta vien 0,6 %, bet 2025.gadā un 2026.gadā jau mazliet straujāka, proti, 1,5% un 1,6%. Galvenie dzinuļi eirozonas ekonomikas izaugsmei ir:
- spēcīgāka izaugsme pasaules ekonomikā, kas veicinās eirozonas eksportu;
- straujāks algu kāpums par inflāciju, kas veicinās mājsaimniecību patēriņu;
- pakāpenisks procentu likmju samazinājums, kas veicinās investīcijas un patēriņu.
Ar ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgajiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā un kāpēc tas ir pat labi?
Finanses
09:00, 12. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmumam pieder zeme, kura tiek iznomāta. Rēķins par zemes nomu tiek izrakstīts reizi pusgadā. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Uzņēmuma vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, kuram alga tiek izmaksāta tikai tajos mēnešos, kad saņemta nauda par zemes nomu. Ko darīt ar darbinieku tajos mēnešos, kad nav darījumu un ieņēmumu?
Finanses
09:00, 11. Sep. 2024
Pasaulē augošā ģeopolitiskā spriedze, kas ietekmē enerģijas resursu cenas, un iepriekšējo gadu gaitā inflācijas iztukšotie iedzīvotāju maki ir pamats uztraukumam par to, cik viegli vai grūti būs pārdzīvot nākamo apkures sezonu. Lai arī šobrīd tirgum ir atsevišķi riska elementi, tomēr vienlaikus nevaram viennozīmīgi runāt par to, ka enerģijas resursu cenas būtu nonākušas tādā līmenī, lai apkures tarifiem būtu pamats uzņemt vienotu augšupejošu kursu.
Finanses
06:00, 11. Sep. 2024
Neraugoties uz nepārliecinošo ārējo ekonomisko fonu, Latvijas uzņēmumu investīcijas ir radījušas iespēju mūsu produkcijai nonākt aizvien jaunos un tālākos tirgos, turklāt pieaugot arī šīs produkcijas pievienotajai vērtībai. Tas mazinājis dažādus ekonomiskos riskus, ļaujot mūsu tautsaimniecībai kļūt noturīgākai pret krīzēm.
Finanses
06:00, 21. Aug. 2024
Arvien biežāk dzirdam, ka kāds pašmāju uzņēmums plāno īstenot sākotnējo publisko akciju piedāvājumu jeb initial public offering (IPO). Kā piemēru var minēt tādus uzņēmumus kā akciju sabiedrība (AS) “Virši-A”, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Enefit Green”, AS “APF Holdings”, un nule kā izskanējusi arī ziņa par SIA “Kalve Coffee”. Pirmkārt, ir apsveicami, ka uzņēmumi ir paplašinājuši savu redzesloku un kā finansējuma piesaistes iespējas izskata ne tikai finanšu iestāžu piedāvājumus, bet arī biržu.
Finanses
11:59, 6. Aug. 2024
Lasītājs jautā: Individuālais komersants nodevis veikalam (sabiedrībai ar ierobežotu atbildību) preces realizācijai, par ko sagatavots preču pieņemšanas-nodošanas akts papīra formātā, kas parakstīts ar fizisku parakstu. Vai preču atgriešanas pavadzīmi var parakstīt ar elektronisko parakstu?
Finanses
09:00, 6. Aug. 2024
Dažādiem izdevumu veidiem nodokļu likumos var tikt paredzēta atšķirīga nodokļu piemērošanas kārtība. Reklāmas izdevumu nošķiršana no reprezentācijas izdevumiem un reprezentācijas izdevumu nodalīšana no citiem nesaimniecisko izdevumu veidiem ir neskaidra, jo normatīvie akti nesniedz viennozīmīgu un izsmeļošu šo izdevumu uzskaitījumu. Skaidrojam, kas ir kas!
Finanses
06:00, 1. Aug. 2024
Lai arī šī gada 1.ceturksnī atsevišķi ekonomikas dati ir bijuši iepriecinoši, valsts ekonomiskā izaugsme šogad var būt visai neizteiksmīga un balansēt nedaudz virs nulles atzīmes.
Finanses
06:00, 17. Jūl. 2024
Lasītājs jautā: Fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs, kurš ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs, – izgatavo rotas. Nepieciešamos materiālus (pērlītes, āķīšus un diegus) iegādājas interneta platformās Temu.com, Etsy.com. Vai šādā gadījumā ir jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju? Vai jākļūst par PVN maksātāju Latvijā, ja materiāli tiek iegādāti no valstīm, kas ir ārpus Eiropas Savienības?
Finanses
09:00, 2. Jūl. 2024
Ekonomisko procesu kopums liecina par to, ka procentu likmes varētu nekristies tik strauji, kā iepriekš domāts. Līdz ar to varētu saglabāties labas peļņas iespējas, izmantojot konservatīvos finanšu instrumentus, kur līdzās komercbanku depozītiem var atrast visai plašas iespējas gan valsts, gan privātā sektora obligācijās, kā arī šiem ieguldījuma veidiem piesaistītos investīciju fondos.
Finanses
09:00, 27. Jūn. 2024
Investori vienmēr meklē iespējas, kā mazināt riskus un palielināt peļņu. Viens no risinājumiem ir investīciju pārdale starp dažādām bankām un ieguldījumu sabiedrībām, un šobrīd redzams, ka arvien pieaugoša interese ir par iespēju ieguldījumus diversificēt arī ģeogrāfiski. Tas ir – pārcelt daļu naudas uz ārvalstu bankām. Te gan jāuzsver, ka šāda prakse turīgiem investoriem ir bijusi vienmēr, taču, protams, Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un līdz ar to pieaugošie ģeopolitiskie riski reģionā ir pamudinājuši par to interesēties plašākam lokam.
Finanses
10:23, 19. Jūn. 2024
Meklējot iespējas, kā uzkrāt līdzekļus un aizsargāt tos pret inflāciju, labs palīgs ir akciju tirgi, turklāt pie peļņas ļauj tikt ne tikai akciju cenu kāpums, bet arī uzņēmumu akcionāriem izmaksātās dividendes no iepriekšējās peļņas.
Finanses
06:00, 12. Jūn. 2024
Izdzirdot vārdu savienojumu “finanšu modelēšana”, daudziem pirmā vizuālā asociācija ir speciālists ar vismaz maģistra grādu finansēs, kurš ar saspringtu sejas izteiksmi jau vairākas stundas skatās datora ekrānā un, pielietojot sarežģītas formulas un ik pa laikam izdvešot dīvainas frāzes, apstrādā milzīgus datu apjomus. Vai tiešām finanšu modelēšana ir tik sarežģīts process? Skaidrojam!
Lasītājs jautā: Bankā tiek atvērts pagaidu bankas konts jauna uzņēmuma dibināšanai. Uzņēmuma īpašnieks tajā iemaksā naudu bankas komisijām un apkalpošanas maksai. Vai iemaksātie finanšu līdzekļi ir uzņēmuma īpašnieka aizdevums? Vai šī nauda uzņēmumam ir jāatmaksā tā īpašniekam?