Investēt no ārvalstu bankas – kā sākt un kam tas ir piemēroti?
2024-06-19
Juris Grišins, SE “Capitalia” , vadītājs
Investori vienmēr meklē iespējas, kā mazināt riskus un palielināt peļņu. Viens no risinājumiem ir investīciju pārdale starp dažādām bankām un ieguldījumu sabiedrībām, un šobrīd redzams, ka arvien pieaugoša interese ir par iespēju ieguldījumus diversificēt arī ģeogrāfiski. Tas ir – pārcelt daļu naudas uz ārvalstu bankām. Te gan jāuzsver, ka šāda prakse turīgiem investoriem ir bijusi vienmēr, taču, protams, Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un līdz ar to pieaugošie ģeopolitiskie riski reģionā ir pamudinājuši par to interesēties plašākam lokam.
Mēs kā investors, kas fokusējas uz ieguldījumiem Baltijas valstīs, nemudinām un neaicinām izvēlēties ārvalstu bankas kā primāro risinājumu, bet skatīties uz investīciju portfeli un tā diversifikāciju plašākā mērogā. Cik liels tas ir, kuros reģionos tiek ieguldīts, kas ir ieguldījumu turētājbanka un citus apsvērumus. Turklāt, ja investīciju portfelis ir mazāks par 50 tūkst. eiro, apsvērt ieguldīt ar ārvalstu banku starpniecību var nebūtu racionāli no izmaksu viedokļa.
Sadarbības partneris jāizvēlas pārdomāti
Pirmais solis drošības rezervju izveidošanai ir izveidot spēju saņemt, izņemt un maksāt naudu ārpus Baltijas valstu finanšu sistēmas. Respektīvi – atvērt kontu ārvalstu bankā vai maksājumu iestādē. Visvienkāršāk to paveikt, izmantojot jaunā kaluma maksājumu iestādes, kurām ir ērtas tiešsaistes iespējas konta atvēršanai un pārvaldīšanai, kā arī zemas kontu apkalpošanas izmaksas.
Starp šādām maksājumu iestādēm ir jau populārās “Revolut” un “Paysera”, taču abas atrodas Lietuvā un gluži nav piemērotas mērķim turēt naudu ģeogrāfiski tālāk no Latvijas. Tāpēc kā alternatīva var tikt apsvērta Beļģijā licencētā maksājumu iestāde “Wise”. Uzņēmums (agrākais nosaukums “Transferwise”) ar saknēm Igaunijā tagad ir Anglijas akciju biržā kotēts un stabili pelnošs uzņēmums. Konta atvēršana un uzturēšana tajā ir bez maksas. Savukārt konta atvēršana citu Eiropas valstu bankās ir iespējama, apmeklējot ārvalstu bankas klātienē. Tālāk jau vērspapīru kontu atvēršanu Latvijas privātpersonām vai uzņēmumiem piedāvā virkne starptautisku brokeru sabiedrību, piemēram, “Interactive Brokers” (konts Īrijā vai citur Eiropā) un “Saxo Banku” (Dānijā).
Ne visi gada ienākumu deklarāciju steidz iesniegt uzreiz 1.martā, turklāt pat liela daļa no tiem, kam deklarācija jāiesniedz noteiktā termiņā, vēl nav to izdarījuši. Lai gan vispārīgās lietas par gada ienākumu deklarāciju ir visiem zināmas, ir dažādas nianses, par ko gadās aizmirst. Tāpēc atgādinām, kas jāatceras, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju.
Finanses
09:00, 28. Apr. 2025
2024.gada beigās stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz kārtību kriptoaktīvu ieguldīšanai sabiedrības pamatkapitālā, kā arī paredz atvieglotu kārtību šādu ieguldījumu veikšanai. Kādi juridiskie un praktiskie aspekti jāņem vērā, ieguldot kriptoaktīvus pamatkapitālā?
Finanses
09:00, 10. Apr. 2025
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, nosakot par obligātiem norēķinus bezskaidrā naudā uzņēmumiem, kuru struktūrvienībā vai juridiskajā adresē veikto darījumu kopsumma iepriekšējā gadā pārsniedz 50 000 eiro. Bet kā ir ar izbraukuma tirdzniecību? Tā nav struktūrvienība, un tā nenotiek juridiskajā adresē. Vai izbraukuma tirdzniecībā jādrošina iespēja saviem klientiem norēķināties arī bezskaidrā naudā?
Finanses
08:08, 8. Apr. 2025
Skaidrojumu sniegšana bankai par to, kādēļ tiek veikts maksājums sadarbības partnerim uz kādu no tā sauktajām augsta riska valstīm ir lieks laika un resursu patēriņš, it īpaši tad, ja šāds skaidrojums par vienu un to pašu sadarbības partneri jāsniedz atkārtoti jau kārtējo reizi. Neizpratni par to paudis ne viens vien uzņēmējs. Tomēr bankas uzsver – dažāda veida riski šādiem maksājumiem ir ļoti augsti un papildu pārbaudes nepieciešamas pašu uzņēmumu drošībai.
Finanses
09:00, 4. Apr. 2025
Nodrošināt stabilu un regulāru naudas plūsmu uzņēmumā nav nemaz tik vienkāršs uzdevums. Un nav svarīgi, vai tas ir tikko reģistrēts uzņēmums, vai tas ir uzņēmums ar pieredzi un stāžu. Visbiežāk uzņēmējs cenšas iztikt ar personīgajiem līdzekļiem, tos aizdodot uzņēmumam un cerot pēc laika saņemt atpakaļ. Kādus dokumentus noformēt un kā šādu aizdevumu norādīt grāmatvedībā?
Finanses
09:00, 2. Apr. 2025
2025.gadā Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atkal ir iespēja iegūt Eiropas Savienības MVU fonda finansiālo atbalstu intelektuālā īpašuma priekšizpētei, reģistrācijai, kā arī konfliktu risināšanas stratēģijai.
Finanses
06:00, 19. Mar. 2025
Lasītājs jautā: Vai individuālajam komersantam jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, lai sociālajā tīklā “Facebook” ievietotu maksas reklāmu? Komersants nav PVN maksātājs un nekādus ar PVN apliekamus darījumus neveic.
Finanses
10:00, 28. Feb. 2025
Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nesen noteica 25% tarifu importam no Kanādas un Meksikas un 10% tarifu importam no Ķīnas. Vai arī Eiropas Savienībai draud tas pats?
Finanses
06:00, 24. Feb. 2025
Straumēšana, piemēram, videospēļu spēlēšanas tiešraižu pārraidīšana dažādās platformās, Latvijā kļūst aizvien populārāka. Par to brīvprātīgi, ziedojumu veidā skatītājs var pateikties straumētājam. Vai par šādiem ienākumiem ir jāmaksā nodoklis? Apskatām, kas par to teikts tiesu praksē!
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz, ka uzņēmumiem un iestādēm būs jāievieš bezskaidras naudas norēķini, ja to apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro. Uz kādām iestādēm/uzņēmumiem attiecas šī prasība? Piemēram, uzņēmumam ir trīs veikali, kas atrodas blakus. Katrs veikals reģistrēts kā atsevišķa struktūrvienība, katra atsevišķa veikala apgrozījums nesasniedz 50 000 eiro, bet visu kopā – sasniedz. Vai uz šādu uzņēmumu attiecas prasība ieviest bezskaidras naudas norēķinus?
Lasītājs jautā: Latvijā reģistrēts individuālais komersants (IK) iegādājas preces Shein.com un citos internetveikalos. Vai šādā gadījumā IK jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam? Kādas sekas var rasties, ja PVN nav piemērots?
Finanses
06:00, 12. Feb. 2025
Fiktīvie darījumi ir viens no izplatītākajiem riskiem nodokļu tiesību jomā, īpaši pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) kontekstā. Šādu darījumu slazds ir nopietns drauds uzņēmējdarbībai, jo var radīt ne tikai finansiālas sekas, bet arī kaitēt uzņēmuma reputācijai. Rūpīga darījumu dokumentācija un partneru pārbaude ir galvenie elementi, kas palīdzēs aizsargāties no iespējamām nodokļu risku problēmām. Latvijas tiesu prakses gadījumi apliecinājuši, cik svarīga ir tieši dokumentu esība.
Finanses
09:00, 11. Feb. 2025
Lasītājs jautā: Vai atvasinātai publiskai personai, kas ir Kultūras ministrijas pārraudzībā, attiecīgi tiek daļēji finansēta no valsts budžeta, pienākas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētie iedzīvotāju ienākuma nodokļa atbrīvojumi darbinieku dāvanām?
Finanses
09:00, 22. Jan. 2025
Publiskajā vidē nereti parādās viedokļi, ka bankas un finanšu iestādes uzdod pārāk daudz jautājumu vai nepamatoti atsakās sniegt finanšu pakalpojumus saistībā ar paaugstinātiem naudas atmazgāšanas riskiem. Vai tā tik tiešām ir šī brīža ikdiena vai gadu gaitā iesakņojies mīts, kas vairs neatbilst patiesībai?
Finanses
06:00, 16. Jan. 2025
Lasītājs jautā: Vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību drīkst iegādāties kemperi saimnieciskās darbības vajadzībām? Ja drīkst, kādi nodokļi jāpiemēro? Sabiedrība kemperi plāno izmantot komandējuma vai darba braucienu vajadzībām, kā arī kolektīva saliedēšanās pasākumiem. Sabiedrība nenodarbojas ar kemperu nomas/īres pakalpojumu sniegšanu.