Kā izmērīt darbinieku vērtības un motivāciju?
2021-11-30
Krista Kristiāna Ziediņa, “ASTRAL Executive Search“, valdes locekle
Klausies
Vadītājiem vienmēr bijis sarežģīts izaicinājums noturēt darbinieku iesaistīšanos un motivāciju darba darīšanā un mērķu izpildē. Protams, ir dažādas metodes, piemēram, regulāras sarunas, komandas saliedēšanas pasākumi, dažādas sadarbības programmas vai aplikācijas – tas viss ir labi, bet ne vienmēr pietiekami. Kādus ieguvumus vadītājam sniedz darbinieku vērtību noteikšana un kā to izdarīt?
Motivācijas skaidrojums un nozīme
Lielākā kļūda, ko vadītāji mēdz pieļaut, - netiek pievērsta pārāk liela uzmanība ne organizācijas, ne darbinieka vērtībām. Bet patiesībā tieši vērtības notur biznesu “virs ūdens krīzes apstākļos, un tās spēj veicināt darbinieku motivāciju darīt darbus labāk un labāk. It īpaši attālinātā darba apstākļos. Tādēļ vērts uzzināt informāciju par to, kā darbinieka vērtības un motivācija ir saistīta.
Motivācijas jēdziens ir bieži apspriests un pētīts, bet kopumā to var uzskatīt kā procesu, kas mudina cilvēku veikt virkni darbību, lai nonāktu līdz mērķa sasniegšanai, savukārt mērķa sasniegšana rada vajadzību apmierinātību. Motivācija ir viens no instrumentiem, lai “pakļautu” darbiniekus strādāt ar atdevi un gudri un lai sasniegtu paredzēto. Protams, vadītājam ir jāmotivē darbinieki, bet vislielākais ieguvums ir, ja darbinieks pats ir motivēts strādāt.
Zinātniskajos pētījumos ir noteiktas divas motivācijas formas: autonomā un kontrolētā. Autonomā motivācija ir saistīta ar cilvēka iesaistīšanos darbā, lai gūtu prieku, savukārt kontrolētā motivācija ietver iesaistīšanos darbā spiediena dēļ, kas var būt ārējs (piemēram, atalgojums) vai iekšējs (piemēram, pašapziņas paaugstināšana). Lai gan autonomā motivācija veicina labklājību un optimālu darbošanos, kontrolētā motivācija ir saistīta ar ciešanām un izdegšanu. Ir izpētīts, ka darbinieki ar zemu autonomo motivāciju piedzīvo lielāku stresu salīdzinājumā ar tiem, kam ir augsta autonomā motivācija.
Lielākā daļa empīrisko pētījumu fokusējas uz darba motivāciju un profesionālo uzvedību saistībā ar darba apstākļiem, algu, organizācijas struktūru, darba pienākumiem, darba laika elastīgumu, tiešā vadītāja ietekmi, organizācijas klimatu, darba būtību, sasniegtajiem rezultātiem un citiem ietekmējošajiem faktoriem. Savukārt tieši korelācija motivācijai ar personīgajām vērtībām ir pētīta limitēti. Lai gan šo pētījumu skaits ir tiešām mazs, daudzi zinātnieki ir norādījuši izteiktu saistību vērtībām ar motivāciju. Piemēram, psihologs Miltons Rokīčs ir norādījis vērtības un uzskatus kā neatņemamu motivācijas elementu, tāpat sociālās psiholoģijas pamatlicējs Kurts Levins uzskatīja, ka vērtības ir noderīgs uzvedības ceļvedis, kas nosaka izvirzītos mērķus.
Bet kas tad īsti ir vērtības? Tās atspoguļo to, kas mums ir svarīgi – personiskos pamatprincipus vai dzīves mērķus –, tā arī nosakot mūsu uzvedību vai rīcību dažādās dzīves situācijās. Lai gan ne vienmēr apzināmies savas vērtības, tās izzinot, mēs varam pieņemt veiksmīgākus lēmumus, kas sniedz labumu gan sev, gan apkārtējiem. Vērtības tiek definētas arī kā priekšrocības un principi.
- Vērtības kā priekšrocības tiek attiecinātas vairāk uz cilvēka attieksmi un darba vērtībām, jo tās norāda indivīda vēlmi par vidi, karjeras izvēli un amatu piemērotību. Piemēram, cilvēks, kurš novērtē autonomiju, būs apmierināts ar darbu, kas nodrošina rīcības brīvību.
- Vērtības kā principi bieži tiek sauktas par individuālajām jeb personiskajām vērtībām, jo norāda uz to, kā cilvēkam vajadzētu rīkoties. Piemēram, persona, kas novērtē godīgumu, uzskata – visiem cilvēkiem jābūt godīgiem. Savukārt cits, kas novērtē sasniegumus, uzskata – visiem cilvēkiem jātiecas pēc sasniegumiem.
Turklāt vērtības var noteikt un izmērīt! Tās ir ļoti dziļi katrā personībā iesakņojušās, ir stabilas un vispārīgākas nekā attieksme. Turklāt vērtības katram tiek sakārtotas pēc svarīguma, lai tad, kad divas vērtības ir pretrunā, cilvēks var rīkoties saskaņā ar būtiskāko. Piemēram, iedomāsimies vīrieti, kas augstāk vērtē hedonismu (tiekšanās pēc baudas) nekā labvēlību (rūpes par attiecībām). Situācijā, kad šim vīrietim būs jāizvēlas starp golfa spēlēšanu un palīdzēšanu kolēģim, lielāku nozīmi viņš piešķirs savu vēlmju piepildīšanai, nevis attiecībām ar kolēģiem, tādēļ dosies spēlēt golfu. Bet kādam citam šāda rīcība var nebūt saprotama, jo tam būs citas vērtības un citāds vērtību sadalījums.
Pēc Valsts prezidenta paziņojuma, ka valsts pārvaldē darbs klātienē būtu jāatjauno pēc iespējas ātrāk, aktualizējies jautājums – kā šo pāreju organizēt tā, lai nezaudētu darbinieku motivāciju, saglabātu darba efektivitāti un vienlaikus respektētu mūsdienīgas darba vides attīstību?
Personāla vadība
06:00, 1. Apr. 2025
Kopš reģistrēšanās brīža kādā no sociālās tīklošanās vietnēm visiem lietotājiem ir saistoši tajā norādītie autortiesību noteikumi. Tajos ir izskaidrots, kāda veida atļaujas tiek prasītas no tiem, kas augšupielādē darbus šajā vietnē. Šos noteikumus pirms parakstīšanas būtu svarīgi rūpīgi izlasīt, lai varētu saprast, kas var notikt ar personīgajām fotogrāfijām, video un dažādiem autordarbiem, kas tiktu ievietoti konkrētajā sociālās tīklošanās vietnē.
Personāla vadība
06:00, 21. Mar. 2025
Vadītāji arvien vairāk saprot un runā par to, ka darbinieki nav vienkārši nepieciešamās uzņēmējdarbības izmaksas, bet gan nozīmīgs resurss uzņēmuma mērķu sasniegšanā. No personāla resursu kvalitātes un kvantitātes, pareizas piesaistīšanas un izmantošanas, lielā mērā ir atkarīgs uzņēmuma darbības rezultāts. Šobrīd darbinieki izvēlas darba devēju, izvērtējot piedāvātās iespējas, tiešā vadītāja kompetenci un uzņēmuma zīmolu, proti – kā uzņēmums sevi pozicionē publiskajā telpā.
Personāla vadība
06:00, 13. Mar. 2025
Mūsu sabiedrībā parasti nav pieņemts runāt par algām, tomēr jautājums par algas lielumu un algas pielikumu ir svarīgs gan darbiniekiem, gan darba devējiem – vieniem tie ir ienākumi, otriem – izdevumi. Atalgojuma noteikšanā var būt vairākas pieejas, un visas ir vērā ņemamas.
Personāla vadība
06:00, 3. Mar. 2025
Nodrošinot atgriezenisko saiti, uzņēmums var paaugstināt darbinieku produktivitāti par 10–20% bez būtiskām finansiālām investīcijām. Uzņēmums var par piektdaļu paaugstināt efektivitāti un palielināt peļņu, tikai sniedzot darbiniekiem ikdienas atgriezenisko saiti un ievērojot dažas nianses. Kā to izdarīt? Apskatām dažus paņēmienus!
Personāla vadība
06:00, 28. Feb. 2025
Cilvēki ar nepacietību gaida katru valdības lēmumu saistībā ar darba vidi un apsver, kādas pārmaiņas tas nesīs viņu dzīvē. Jautājumu un pētījumu šajā jomā ir daudz, jo visiem interesē, kādas izmaiņas būs un kā tām pielāgoties.
Personāla vadība
06:00, 21. Feb. 2025
Latvijas darba tirgū 2025.gads sola ievērojamas izmaiņas un izaicinājumus. Straujā tehnoloģiju attīstība, demogrāfiskās izmaiņas un globālie ekonomiskie faktori ietekmēs gan darbaspēka pieprasījumu, gan algu līmeni. Kurās nozarēs gaidāmi lielākie izaicinājumi un izmaiņas? Kuri amati kļūs arvien pieprasītāki, un kuri zaudēs savu aktualitāti? Kuras nozares piedzīvos algu pieaugumu vai samazinājumu?
Personāla vadība
06:00, 12. Feb. 2025
Neatļautas izmantošanas riskam ir pakļauts ikviens autordarbs, kas ievietots kādā no sociālās tīklošanās vietnēm. Tie var būt gan ģimenes foto, kas augšupielādēti “Instagram” vai “Facebook”, kurus tālāk bez atļaujas kopīgo citi sociālo tīklu lietotāji. Savukārt videoklipi var tikt padarīti pieejami citai auditorijai bez satura veidotāja atļaujas tādās platformās kā “YouTube” vai “TikTok”. Pirms autors vēlas savu darbu nodot kādai tīmekļa vietnei, viņam vispirms vajadzētu apzināties, kādas ir viņa tiesības.
Personāla vadība
06:00, 12. Feb. 2025
Laikā, kad darbaspēka piesaiste rada izaicinājumu darba devējiem, bet piemērotas darbavietas atrašana teju dzen izmisumā darba meklētājus, rodas jautājums – vai darba tirgus ir sava veida arēna, kurā notiek cīņa par to, kurai no pusēm izdosies gūt lielāku labumu ar iespējami mazāku ieguldījumu? Kā salāgot vadības un darbinieku intereses, lai “vilks paēdis un kaza dzīva”?
Personāla vadība
06:00, 7. Feb. 2025
Reputācija ir viens no uzņēmuma lielākajiem aktīviem – tā nav tikai abstrakts jēdziens, bet gan faktors, kas tieši ietekmē uzņēmuma darbību, konkurētspēju un pat pastāvēšanu. Tomēr tā ir trausla vērtība – viena kļūda, neatbilstoša darbinieka rīcība vai slikti pārvaldīta krīze var radīt neatgriezeniskus zaudējumus. Šajā kontekstā zinoši un kompetenti darbinieki kļūst par uzņēmuma drošības spilvenu. Viņi ne tikai pasargā no reputācijas riskiem, bet arī palīdz uzņēmumam tos aktīvi novērst.
Personāla vadība
06:00, 27. Jan. 2025
Darba devējam ir ne tikai tiesības, bet Darba likumā paredzēts pienākums noteiktos gadījumos pieprasīt no darbinieka paskaidrojumu. Taču praksē bieži vien rodas daudz papildu jautājumu šīs normas īstenošanai – kā un kad jārīkojas darba devējam un darbiniekam, kādi dokumenti nepieciešami un kas tajos iekļaujams? Skaidrojam!
Klausies
Personāla vadība
06:00, 9. Jan. 2025
Lasītājs jautā: Uzņēmums dokumentu apritei izmanto personāllietvedības programmu. Vai darbinieks drīkst atteikties strādāt ar dokumentiem e-vidē? Ko darīt, ja darbinieks atsakās strādāt e-vidē? Vai darba devējam jānodrošina dokumentācija papīra formātā?
Personāla vadība
09:00, 8. Jan. 2025
Pēdējos gados uzņēmumu darba vide ir ievērojami mainījusies. Viens no lielākajiem izaicinājumiem gan darbiniekiem, gan vadītājiem ir pielāgošanās šīm pārmaiņām. Strauji attīstās tehnoloģijas, palielinās konkurence, mainās darba prasības un pieaug nepieciešamība ne tikai pēc specializētām zināšanām, bet arī pēc prasmēm, kas ļauj darbiniekam veiksmīgi orientēties dažādās jomās. Šo prasmju komplektu dēvē par starpdiciplinārajām prasmēm. Bet kas tās īsti ir, kāpēc tās ir kļuvušas tik svarīgas un kā tās sekmīgi izmantot darba vidē?
Personāla vadība
06:00, 25. Nov. 2024
Mēs dzīvojam brīvā pasaulē, kurā katram ir iespējas izvēlēties darbu un arī mainīt darba vietu. Tomēr katrs darbinieks, kurš aiziet, rada uzņēmumam zaudējumus vai vismaz neērtības. Vēl sliktāk, ja tas notiek pēkšņi, negaidīti, neplānoti.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 11. Nov. 2024
Rūpniecības un tehnoloģiju attīstība liek sabiedrībai un uzņēmumiem mainīties līdzi laikam. Ja iepriekšējos gadsimtos cilvēks varēja iegūt izglītību vienā profesijā un visu mūžu tajā nostrādāt, tad šobrīd tā nav. Vai pārkvalificēšanās ir risinājums darbaspēka trūkuma mazināšanai?
Personāla vadība
06:00, 30. Okt. 2024