No aizraušanās līdz biznesam
2024-04-10
Daiga Zaiceva, zīmola “Dreiling” radītāja un īpašniece
Ir ierasts dzirdēt par to, cik svarīgi, lai dzīve ir stabila, mierīga un paredzama, tomēr tāda dzīve nav piemērota visiem. Zīmola “Dreiling” radītāja un īpašniece Daiga Zaiceva izvēlējās mainīt nodarbošanos, darīt to, kas aizrauj, un iesaka arī citiem nebaidīties un sekot sirdsbalsij.
No grāmatveža par ražotāju
Lielākā daļa uzņēmējas dzīves bijusi saistīta ar skaitļiem – absolvēta “Banku augstskola”, pēc kuras izvēlēts ārpakalpojumu grāmatveža ceļš. Lai arī grāmatvedība bijusi kā sirdslieta un hobijs, tomēr ar laiku vairāk sākušas aizraut citas lietas, tādēļ bijis skaidrs, ka grāmatvedībai jāmet miers. Protams, viss nav bijis tik vienkārši, bet par pēdējo pilienu kalpojušas visas nodokļu izmaiņas un jaunā informācija, kurai vairs nav bijis spēka izsekot.
Ideja par jauno nodarbošanos radusies, pateicoties dēla nemitīgajai vēlmei pēc veikalā nopērkamajām sukādēm, kas tobrīd bijušas ļoti dārgas. Aptuveni 2004.–2005.gadā dzīvokļa telpās uzsākta pirmo sukāžu ražošana. Nedaudz vēlāk iegādāts žāvētājs, un uzsākta arī dzērveņu un cidoniju sukāžu ražošana. Sākotnēji galvenie patērētāji bijuši draugi un radi, kas snieguši atzinīgus vārdus par uzsākto biznesu, tas motivējis turpināt darboties.
Vērsti uz inovatīvu attīstību
Pēc kāda laika ģimene no dzīvokļa pārcēlusies uz māju un pieņēmusi lēmumu, ka nepieciešams iegādāties lielāku iekārtu, lai pārstrādātu cita veida produktus, piemēram, rabarberus un ķirbjus. Draugi un radi mudinājuši tirgot savu produkciju arī citiem, apstiprinot, ka produkts nav pārsaldināts un sukādes ir mīkstas un garšīgas.
Arī saimnieces mammas māsa, kura ir lielzemniece, iedrošinājusi sākt meklēt projektus, kuros var saņemt finansējumu, kas dotu iespēju papildināt produktu klāstu un iekarot tirgu. Tā atrasti “LEADER” projekti. Ņemot vērā finanšu izglītību, projekti rakstīti pašrocīgi, lai gan sākumā tas darīts ar bailēm, drebošām rokām un kājām. Projektā finansējums lūgts gan dehidratoru, gan vīna ražošanas iekārtu iegādei, jo saimnieces vīrs paralēli sācis nodarboties ar vīna ražošanu mājas apstākļos.
Tomēr gribējies pircējiem piedāvāt kaut ko jaunu un inovatīvu. Sekojot savai intuīcijai, atrasts liofilizators, par ko internetā tobrīd bijusi visai skopa informācija. Nav arī bijis līdz galam skaidrs, kā notiek šis process un ko sniedz iekārta. Ņemot vērā, ka vēlme izmēģināt liofilizēšanu bijusi pārāk liela, šī iekārta arī pievienota projektam, jo Eiropas sniegtais finansējums 70% apmērā jaunajiem uzņēmējiem ir liels atspaids.
Donalds Tramps savās priekšvēlēšanu kampaņās demonstrē pārsteidzoši inovatīvu pieeju. 2016.gadā viņš izmantoja mērķtiecīgu vēstījumu virzību sociālajos tīklos. Savukārt 2024.gadā par panākumu atslēgu kļuva cita komunikācijas stratēģija, kas var sniegt vērtīgas atziņas mūsdienu līderiem.
Viedokļi
15:56, 23. Jan. 2025
2025.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), saskaņā ar kuriem tika palielināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tostarp arī kapitāla aktīviem. Pie tam jaunā likme tiek attiecināta uz visu kapitāla pieaugumu, kas tika iegūts iepriekš. Kā šīs izmaiņas ietekmējušas investorus un finanšu tirgus Latvijā?
Viedokļi
09:00, 23. Jan. 2025
2025.gads ir tikko sācies, un tas turpina 2024.gada pēdējā ceturksnī iesāktās interesantās tendences finanšu tirgos. Viena no tām ir eiro vājināšanās attiecībā pret Amerikas Savienoto Valstu (ASV) dolāru. Kopš 2024.gada oktobra sākuma eiro vērtība attiecībā pret ASV dolāru ir samazinājusies par 7,4%, un šobrīd eiro-dolāra maiņas kurss tuvojas paritātei.
Viedokļi
11:54, 13. Jan. 2025
Tik dinamiskā nozarē kā telekomunikācijas un tehnoloģiju inovācijas, kas nepārtraukti attīstās un mainās, efektīva darbinieku piesaiste ir prioritāte. Šajā jomā uzņēmumi sīvi konkurē par labākajiem speciālistiem tirgū. Piesaistot kvalificētus un uz attīstību vērstus darbiniekus, uzņēmums iegūst ne tikai kompetenci, bet arī jaunas idejas un inovācijas. Tāpēc īpaši svarīgi ir domāt par papildu labumiem, kā piesaistīt nozares labākos speciālistus.
Viedokļi
09:00, 7. Jan. 2025
Šobrīd uzņēmumi arvien vairāk tiek rosināti radīt iekļaujošu darba vidi. Tomēr – ko tas nozīmē? Sabiedrībā valda dažādi uzskati, un vienotas izpratnes par šo jēdzienu nav arī pasaulē. Šoreiz, atbildi meklējot, analizējam Danas Korneiselas (Dana Korneisel) diskusijas par dažādību un iekļaušanu Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā.
Viedokļi
06:00, 30. Dec. 2024
Tuvojas gada sirsnīgākie svētki – Ziemassvētki –, kad īpaši aktuālas kļūst dažādas labdarības akcijas, ziedojumu vākšanas kampaņas un citi labas gribas darbi. Nereti šādos pasākumos piedalās arī uzņēmumi, tādēļ decembrī jautājām uzņēmējiem un labdarības organizācijām par ziedošanu, labajiem darbiem un to, kas svētkos ir vissvarīgākais.
Viedokļi
06:00, 18. Dec. 2024
Ģeneratīvā mākslīgā intelekta (MI) “haips” ir pārņēmis pasauli – ja 2022.gada decembrī lietotāji tikai spēlējās ar šī rīka piedāvātajām iespējām un skeptiski raudzījās uz plašāku pielietojumu, tad tagad jau ģeneratīvais MI tiek plaši izmantots, un tā izmantošanas izplatīšanās ātrums bijis divas reizes straujāks nekā viedierīču izmantošanas izplatības ātrums.
Viedokļi
10:12, 26. Nov. 2024
Atjaunojamā enerģija – saules un vēja parki – kļūst aizvien populārāki. Uzņēmēji un entuziasti ir sajūsmā, bet tie, kuru apkaimē tiek uzstādīti parki, – ne vienmēr. Tāpēc novembrī jautājām uzņēmējiem, kā saules un vēja parki ietekmēs iedzīvotājus un uzņēmumus, kāda nozīme atjaunojamajai enerģijai ir Latvijas ilgtspējīgā attīstībā un kādus izaicinājumus uzņēmēji saredz.
Viedokļi
06:00, 20. Nov. 2024
Šoruden uzmanības centrā vairāk ir bijusi politika un militārie konflikti, nekā ekonomikā notiekošais. Pasaule gatavojas “paredzami-neprognozējamā” Donalda Trampa prezidentūrai. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 47.prezidents pārstāv ekonomisku lielvaru, kontrolēs Kongresu, kā arī Augstāko tiesu un sliktākajā gadījumā ietekmēs arī ASV monetāro politiku. Ir grūti objektīvi novērtēt D. Trampa politikas potenciālās sekas, jo politikas nozīme ekonomikā nereti tiek pārvērtēta, atstājot ēnā cilvēku radošumu, kā arī spēju risināt problēmas un pielāgoties, liecina jaunākā “SEB Nordic Outlook” ekonomikas apskata prognozes.
Viedokļi
12:24, 13. Nov. 2024
Aplūkojot eirozonas inflācijas un makroekonomiskos rādītājus, ir skaidrs, ka ar diviem bāzes likmes samazinājumiem nepietiks. Tomēr vēl nesenā tirgus dalībnieku pārliecība par to, ka Euribor neatgriezīsies nulles līmenī, lēnām sāk izgaist. Iemesls tam ir bažas par stagnējošo eirozonu un arvien dziļāk recesijā grimstošo Vācijas ekonomiku. Cik reāla ir procentlikmju atgriešanās nulles līmenī?
Viedokļi
15:40, 17. Okt. 2024
Septembra sākumā, kad vēl vasara spītīgi turēja savas pozīcijas, 22 grāmatvežu komandas pulcējās uz “Izdevniecības iŽurnāli” organizēto nu jau trešo čempionātu. Par to, kā veicies “Grāmatvežu čempionātā 2024” un ar kādiem izaicinājumiem grāmatvežiem nākas saskarties darba ikdienā, iztaujājām čempionāta dalībniekus.
Viedokļi
06:00, 16. Okt. 2024
Pamest algotu darbu, lai mestos nezināmajā, var izklausīties neprātīgi, tomēr viss ir iespējams, ja to ļoti vēlas, ja “deg” par to, ko dara, un nepadodas pie grūtībām. Koka izstrādājumu izgatavošanas uzņēmuma “Kokradis” pārstāve Elīna Laveiķe uzsver entuziasma un vēlmes izzināt nozīmi uzņēmuma izaugsmei.
Viedokļi
06:00, 25. Sep. 2024
Bezdarba līmenis jauniešu vidū ir viena no Eiropas Savienības problēmām, kas izriet no straujām pārmaiņām darba tirgū, izglītības sistēmas nespējas pielāgoties ekonomikas prasībām, dažkārt arī no ieilgušas kopdzīves vecāku paspārnē, kas jaunus cilvēkus nemotivē meklēt darbu, atzīst sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Human Source” valdes priekšsēdētājs Artūrs Bļinovs un valdes loceklis Ervīns Čukurs.
Viedokļi
16:32, 19. Sep. 2024
Mākslīgais intelekts cilvēku dzīvē ieņem aizvien lielāku lomu. To labprāt izmanto arī uzņēmumi. Tāpēc septembrī jautājām uzņēmējiem, kādus mākslīgā intelekta rīkus viņi ir ieviesuši, vai šie rīki ir sevi attaisnojuši un kādi ir uzņēmumu attīstības plāni nākotnē.
Viedokļi
06:00, 18. Sep. 2024
Pēc stabilitātes perioda – cenu līmenis pēdējos 15 mēnešos ir pat nedaudz samazinājies, Latvijas iedzīvotājus dažu tuvāko mēnešu laikā gaida nelielas dzīves dārdzības galvassāpes. Šīs mini ciešanas būs sekas algu kāpuma ballītei, kas kulmināciju sasniedza pērn, bet ar joni turpinās vēl šogad, jo īpaši sabiedriskajā sektorā. Taču ballītes finansējums strauji izsīkst. Tāpēc bremzēsies pie gaidāmā inflācijas izciļņa daļēji vainojamais pakalpojumu cenu kāpums - to sniedzējiem vairs nebūs ne nepieciešamības, ne iespēju tās paaugstināt līdzšinējā tempā. Ciešanas būs mērenas, jo reālās algas vienalga turpinās pieaugt.
Viedokļi
15:07, 10. Sep. 2024