2024.gada 31.oktobrī sākta oficiāla procedūra, lai novērtētu, vai “Temu” ir pārkāpis Digitālo pakalpojumu aktu jomās, kas saistītas ar nelikumīgu produktu pārdošanu, pakalpojuma potenciāli atkarību izraisošu dizainu, sistēmām, ko izmanto, lai ieteiktu pirkumus lietotājiem, kā arī pētnieku piekļuvi datiem, informē Eiropas Komisija (EK).
Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz “Temu” 2024.gada septembra beigās iesniegtā riska novērtējuma ziņojuma sākotnējo analīzi, atbildēm uz EK oficiālajiem informācijas pieprasījumiem 2024.gada 28.jūnijā un 11.oktobrī, kā arī trešo personu sniegtās informācijas sākotnējo analīzi. EK ņēma vērā arī informāciju, kas, izmantojot sadarbības mehānismu, tika kopīgota ar valstu iestādēm Eiropas Digitālo pakalpojumu koordinatoru padomes ietvaros.
Izmeklēšanā galvenā uzmanība tiks pievērsta šādiem aspektiem:
- vai “Temu” ir ieviesis sistēmas, lai ierobežotu neatbilstošu produktu pārdošanu Eiropas Savienībā (ES). Tas ietver sistēmas, kas ierobežo tādu iepriekš apturētu negodīgu tirgotāju atgriešanos, par kuriem zināms, ka tie iepriekš ir pārdevuši neatbilstošus produktus, kā arī sistēmas neatbilstošu preču atkārtotas parādīšanās ierobežošanai;
- riskiem, kas saistīti ar pakalpojuma atkarību izraisošo dizainu, piemēram, spēļu stilā veidotām atlīdzības programmām, kā arī “Temu” sistēmām, kas paredzētas, lai mazinātu šādu dizainu negatīvo ietekmi uz lietotāju fizisko un garīgo labklājību;
- Digitālo pakalpojumu akta prasību ievērošanai attiecībā uz to, kā “Temu” iesaka saturu un produktus lietotājiem. Tas ietver prasību atklāt galvenos parametrus, kas izmantoti ieteikumu sistēmās, un nodrošināt lietotājiem vismaz vienu viegli pieejamu izvēles iespēju, kuras pamatā nav profilēšana;
- Digitālo pakalpojumu akta prasību nodrošināt pētniekiem piekļuvi “Temu” publiski pieejamiem datiem izpildei. “Temu” varētu būt atbildīgs par iespējamiem Digitālo pakalpojumu akta 27., 34., 35., 38. un 40.panta pārkāpumiem.
EK prioritārā kārtā veiks padziļinātu izmeklēšanu. Oficiālas procedūras uzsākšana pati par sevi nenosaka iznākumu.
Pēc oficiālas procedūras sākšanas EK turpinās vākt pierādījumus, piemēram, nosūtot papildu informācijas pieprasījumus “Temu” vai trešajām personām, kā arī veicot uzraudzības darbības un intervijas. Procedūras uzsākšana pilnvaro EK veikt turpmākus izpildes pasākumus, tostarp pieņemt lēmumu par neatbilstību vai pieņemt “Temu” piedāvātās saistības, ja tās paredz problēmu novēršanu. Digitālo pakalpojumu aktā nav noteikts juridisks termiņš oficiālās procedūras izbeigšanai, un izmeklēšanas ilgums būs atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp lietas sarežģītības, “Temu” sadarbības apjoma ar EK un tiesību uz aizstāvību ievērošanas. Oficiālas procedūras uzsākšana neietekmē tās galīgo iznākumu un neizslēdz iespēju uzsākt citus izpildes pasākumus, ko paredz Digitālo pakalpojumu akts, vai turpmākas darbības, kuras attiecībā uz “Temu” var veikt arī Patērētāju tiesību aizsardzības sadarbības tīkla valstu iestādes saskaņā ar ES patērētāju tiesību aktiem.
EK turpinās sadarboties ar valstu iestādēm Digitālo pakalpojumu akta izpildē, tostarp izmantojot Eiropas Digitālo pakalpojumu koordinatoru padomes īpašo darba grupu patērētāju un tiešsaistes tirdzniecības vietu jautājumos.
Oficiālas procedūras uzsākšana arī neliedz tirgus uzraudzības iestādēm veikt darbības un pieņemt lēmumus, pamatojoties uz Produktu vispārējās drošības direktīvu (Produktu vispārējās drošības regula no 2024.gada 13.decembra).