Lai pārņemtu Eiropas Savienības (ES) prasības, kurās paredzēts ES dalībvalstu līmenī harmonizēt konkurences uzraudzības iestāžu pilnvaras, tostarp naudas sodu piemērošanu par starptautiskiem konkurences tiesību pārkāpumiem, 9. jūnijā apstiprināti grozījumi Konkurences likumā (KL), informē Saeima.

Izmaiņas veiktas, lai pārņemtu direktīvu 2019/1/ES par apstākļu nodrošināšanu nolūkā dot dalībvalstu konkurences iestādēm iespēju efektīvāk izpildīt konkurences noteikumus un par iekšējā tirgus pienācīgas darbības nodrošināšanu.

Naudas soda maksimālais apmērs

Tā kā naudas sodu atturošā iedarbība ES valstīs ievērojami atšķiras, ir svarīgi ES ietvaros unificēt naudas soda minimālo apmēru par ES konkurences tiesību pārkāpumiem, t.i., par aizliegtu vienošanos un dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu (Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 1. daļa un 102. pants), ja pārkāpums ietekmējis tirdzniecību starp ES dalībvalstīm jeb tā ietekme sniedzas ārpus Latvijas robežām.

Tādēļ grozījumos paredzētas tirgus dalībniekam piemērojamā maksimālā naudas soda sliekšņu un to aprēķināšanas kārtības izmaiņas. Proti, konkurences tiesību pārkāpēja atbildību par ES konkurences tiesību pārkāpumiem turpmāk noteiks no tā apgrozījuma pasaulē, un par vienošanās aizlieguma un dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas pārkāpumiem maksimāli piemērojamā naudas soda slieksnis tirgus dalībniekiem būs 10% no to pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma pasaulē.

Iespējas samazināt sodu

Vienlaikus grozījumos paredzēts paplašināt iecietības programmas ietvaru, atbrīvojot no naudas soda vai to būtiski samazinot par tirgus dalībnieku sadarbību ar Konkurences padomi (KP), lai atklātu aizliegtu vertikālu vienošanos par tālākpārdošanas cenu noteikšanu vai pasīvās pārdošanas ierobežošanu.

Iecietības programma ir instruments, kas konkurences tiesību pārkāpumā iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, sadarbojoties ar KP, palīdz atklāt šos pārkāpumus un veicina efektīvāku atbildības piemērošanu pārkāpumā iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, vienlaikus nodrošinot iespēju sadarbībā iesaistītajam tirgus dalībniekam saņemt atbrīvojumu no soda vai tā būtisku samazinājumu.

Plašākas KP pilnvaras

Likuma grozījumi paredz arī izmaiņas attiecībā uz KP veicamajām procesuālajām darbībām jeb nepieteiktiem apmeklējumiem pie tirgus dalībniekiem. Izmaiņās paredzēts KP palielināt atvēlēto laiku tirgus dalībnieka telpu aizzīmogošanai, lai iegūtu un saglabātu pierādījumus. Precizētas arī tiesības procesuālo darbību (inspekcijas) ietvaros saņemt atbalstu no citām valsts pārvaldes un tiesībsargājošām iestādēm, tostarp tiesības KP pilnvarot citu dalībvalstu konkurences iestāžu amatpersonas aktīvi palīdzēt procesuālo darbību īstenošanā, ja KP veic procesuālās darbības citas dalībvalsts konkurences iestādes vārdā un uzdevumā.

KL grozījumos paredzēta arī tirgus dalībnieku, to apvienību u.c. personu atbildība, ja sniegti nepilnīgi paskaidrojumi, kā arī ar izmeklējamo lietu saistīto personu pienākums nodrošināt piekļuvi informācijai (ziņām), kas tām ir pieejama.

Likums papildināts arī ar konkurences iestāžu savstarpējās sadarbības kārtību un noteikumiem. Tas nodrošinās efektīvāku informācijas apmaiņu iestāžu starpā starptautiskās sadarbības gadījumā lēmumu pieņemšanas un to izpildes procesos.