Mūsdienu mainīgajā biznesa vidē inovācijas ir kļuvušas par būtisku izdzīvošanas priekšnoteikumu. Īpaši tas attiecas uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kuriem jākonkurē ar lielākiem tirgus dalībniekiem, kam ir pieejami plašāki resursi. Šajā kontekstā tieši mākslīgais intelekts (MI) un tā jaunākās attīstības tendences var nodrošināt konkurences priekšrocības, piemēram, viena no daudzsološākajām tehnoloģijām ir izgūšanu papildināta ģenerēšana jeb retrieval-augmented generation (RAG).
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2024.gadā vairāk nekā 45% MVU Latvijā izmantoja MI risinājumus, lai automatizētu klientu atbalsta procesus un optimizētu darbības efektivitāti. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem tas ir būtisks pieaugums un norāda uz strauju digitalizācijas attīstību gan ražošanas, gan pakalpojumu sektorā.
MI RAG – nenogurstošais eksperts
MI RAG apvieno divas spēcīgas MI jomas – informācijas izgūšanu un ģeneratīvo modelēšanu. Šī kombinācija ļauj sistēmai ne tikai piekļūt plašai zināšanu bāzei (modeļa apmācības dati), bet arī radīt jaunas, precīzas atbildes, izmantojot iekšējo uzņēmuma datu bāzi, kas ir strukturēta tā, lai modelis varētu to izmantot. Iedomājieties, ka uzņēmumam ir pieejams eksperts, kurš pārzina visus biznesa, nozaru un klientu aspektus, un var šīs zināšanas izmantot, lai sniegtu ātras, precīzas un personalizētas atbildes. Tieši to piedāvā MI RAG tehnoloģija.
Šī tehnoloģija ir īpaši vērtīga MVU, jo tā ļauj:
- efektīvi izmantot esošos datus un iekšējos dokumentus;
- automatizēt un optimizēt daudzus biznesa procesus;
- sniegt personalizētus pakalpojumus, kas līdz šim bija iespējams tikai lieliem uzņēmumiem, piemēram, jaunu klientu plūsmu ģenerēšana eksporta tirgū;
- pieņemt lēmumus ātrāk un precīzāk, jo iespējams semantiski apstrādāt informāciju.
MI RAG var sniegt ievērojamu pienesumu dažādās jomās, piemēram, klientu atbalsta uzlabošanā, mārketingā un pārdošanā, piegādes ķēžu optimizēšanā, datu analīzē un darbinieku apmācībās.
Klientu atbalsta uzlabošana
Kvalitatīvs klientu atbalsts ir jebkura uzņēmuma panākumu atslēga. Tomēr uzņēmēji bieži saskaras ar ierobežotiem resursiem šajā jomā, piemēram, darbinieku aiziešanu, piekļuves trūkumu jaunu pircēju datubāzēm. MI RAG var kļūt par uzņēmuma virtuālo klientu atbalsta speciālistu, kas strādā 24/7, nodrošinot nepārtrauktu atbalstu.
Darbība:
- MI RAG analizē uzņēmuma dokumentāciju, produktu aprakstus, bieži uzdotos jautājumus un iepriekšējo klientu saraksti;
- kad klients uzdod jautājumu, sistēma ātri atrod atbilstošo informāciju un ģenerē personalizētu atbildi. Īpašā RAG priekšrocība ir tā, ka tiek saglabāts jautājuma vai sarunas konteksts un modeļa atbilžu halucinācijas iespējas tiek samazinātas līdz minimumam;
- atbildes tiek pielāgotas klienta zināšanu līmenim un iepriekšējai pieredzei ar uzņēmumu.
Priekšrocības:
- ātras atbildes klientiem, ievērojami mazinot gaidīšanas laiku. Klients pats vada sarunu, saņemot nepieciešamo informāciju reāllaikā;
- konsekventas un precīzas atbildes, kas balstītas uz uzņēmuma oficiālo informāciju (modeļa apmācībā izmantotajiem dokumentiem un interneta avotiem);
- samazināts slogs klientu atbalsta komandai, ļaujot tai koncentrēties uz sarežģītākiem, radošiem un lielāku pievienoto vērtību ģenerējošiem jautājumiem;
- uzlabota klientu apmierinātība un lojalitāte.
Piemērs
Neliels e-komercijas uzņēmums var izmantot RAG, lai automātiski atbildētu uz klientu pieprasījumiem (latviešu vai klienta izvēlēta valodā) par produktu vai pakalpojumu specifikācijām, piegādes laikiem un preces atgriešanas noteikumiem. Tas ne tikai uzlabo klientu pieredzi, bet arī ļauj uzņēmumam efektīvi apkalpot lielāku klientu skaitu, neprasot papildu darbinieku piesaisti.
Personalizēts mārketings un pārdošana
Mūsdienās personalizācija ir kļuvusi par normu, nevis priekšrocību. MI RAG var palīdzēt īstenot personalizētas mārketinga un pārdošanas stratēģijas.
Darbība:
- RAG analizē esošo klientu datus, ieskaitot pirkumu vēsturi, mājaslapas apmeklējumus un klientu pārvaldības sistēmas ierakstu saturu;
- balstoties uz šo analīzi, RAG modelis ģenerē personalizētus vai papildu pārdošanas ieteikumus, kā arī izveido un izsūta e-pasta kampaņas vai informācijas materiālus;
- saturs tiek pielāgots katra klienta interesēm, vajadzībām un pirkšanas cikla stadijai. MI e-pastu automatizācija darbojas kā personisks sarunu biedrs, kurš uzmanīgi klausās un reaģē uz katra klienta unikālajām vajadzībām, pielāgojot savu vēstījumu, lai tas būtu nozīmīgs un saistošs. Savukārt tradicionālā e-pastu automatizācija ir kā megafons, kas vienu un to pašu ziņu izkliedz plašai auditorijai, neņemot vērā individuālās atšķirības un intereses.
Priekšrocības:
- augstāks konversijas līmenis, jo piedāvājumi ir precīzi pielāgoti pircēja interesēm;
- uzlabota klientu pieredze, kas veicina lojalitāti;
- efektīvāka mārketinga budžeta izmantošana – mazāk izdevumu, vairāk pircēju;
- iespēja konkurēt ar lielākiem uzņēmumiem.
Piemērs
Neliels grāmatu veikals var izmantot MI RAG, lai analizētu klienta lasīšanas paradumus un ieteiktu grāmatas, kas viņu varētu interesēt. Sistēma var arī ģenerēt personalizētus e-pastus vai sociālo tīklu ziņas ar jaunāko informāciju par klienta iecienīto autoru jaunākajām grāmatām vai tematiskām akcijām, kas atbilst viņa interesēm.
Piegādes ķēdes un loģistikas optimizācija
Efektīva piegādes ķēdes pārvaldība ir svarīga jebkuram uzņēmumam, taču tā var būt īpaši izaicinoša uzņēmumam ar ierobežotiem resursiem. MI RAG var palīdzēt optimizēt šos procesus, pat ja uzņēmums nav starptautisks un liels.
Darbība:
- MI RAG analizē vēsturiskos datus par pārdošanu, krājumiem un piegādēm;
- sistēma ņem vērā ārējos faktorus, piemēram, sezonalitāti, ekonomiskās tendences un pat laika apstākļu prognozes;
- balstoties uz šo analīzi, tiek ģenerētas precīzākas prognozes un ieteikumi krājumu un piegāžu pārvaldībai. Taču uzņēmēja intuīcija joprojām saglabā būtisku lomu lēmumu pieņemšanā.
Priekšrocības:
- optimizēti krājumi, samazinot izmaksas un novēršot preču trūkumu;
- uzlabota naudas plūsma, pateicoties precīzākai krājumu pārvaldībai;
- efektīvāka resursu izmantošana loģistikā;
- ātrāka reakcija uz tirgus izmaiņām.
Piemērs
Neliels pārtikas ražotājs var izmantot MI RAG, lai prognozētu pieprasījumu pēc saviem produktiem, ņemot vērā gaidāmos svētkus, laika apstākļus un citus faktorus. Tas ļauj uzņēmumam optimizēt ražošanu un krājumus, samazinot zudumus un nodrošinot, ka produkti ir pieejami tad, kad tie ir visvairāk nepieciešami. Jau izsenis tas tiek darīts, balstoties pieredzē, tagad to iespējams izdarīt, pamatojoties uz MI veiktajiem aprēķiniem.
Datu analīze un lēmumu pieņemšana
Iedomājieties savu uzņēmumu kā lielu mežu. Dati ir kā miljoniem koku, krūmu un augu, kas veido sarežģītu un biezu mežu, kurā ir viegli apmaldīties. MI RAG ir kā pieredzējis mežzinis, kurš šajā mežā pazīst katru taku, koku un dzīvnieku. Viņš spēj saskatīt neredzamas takas, atrast īsākos ceļus un brīdināt par iespējamām briesmām, kuras neapmācīts ceļotājs varētu nepamanīt. Ar viņa palīdzību var ātri un droši nokļūt no punkta A līdz punktam B, atklāt jaunus resursus un izvairīties no riskiem. Tāpat kā mežzinis padara mežu pieejamu un saprotamu, MI RAG padara uzņēmuma datus par vērtīgiem ieskatiem, kas veicina labākus un ātrākus lēmumus.
Darbība:
- RAG apkopo un analizē datus no dažādiem avotiem uzņēmumā;
- sistēma identificē tendences, korelācijas un anomālijas, ko cilvēki varētu nepamanīt;
- tiek ģenerēti viegli saprotami pārskati, grafiki un ieteikumi lēmumu pieņemšanai.
Priekšrocības:
- ātrāka un precīzāka lēmumu pieņemšana;
- dziļāka izpratne par biznesa procesiem un klientu uzvedību;
- iespēja identificēt jaunas biznesa iespējas un riskus;
- datu demokratizācija uzņēmumā ļauj piekļūt noderīgai informācijai lielākam skaitam darbinieku.
Piemērs
Neliels ražošanas uzņēmums var izmantot RAG, lai analizētu ražošanas procesus, identificētu neefektivitātes cēloņus un saņemtu ieteikumus uzlabojumiem. Sistēma var analizēt arī kvalitātes kontroles datus, lai prognozētu iespējamās problēmas un ierosinātu preventīvus pasākumus.
Darbinieku apmācība un zināšanu pārvaldība
Efektīva darbinieku apmācība un zināšanu pārvaldība ir būtiska uzņēmuma, valsts vai pašvaldības organizācijas izaugsmei un konkurētspējai. MI RAG var padarīt šos procesus personalizētākus un efektīvākus.
Darbība:
- MI RAG analizē katra darbinieka prasmes, pieredzi un mācīšanās stilu;
- sistēma izveido personalizētus mācību plānus katram darbiniekam. Tie tiek pielāgoti darbinieka vajadzībām un uzņēmuma mērķiem;
- tiek nodrošināta nepārtraukta zināšanu atjaunināšana un piekļuve aktuālajai informācijai.
Priekšrocības:
- efektīvāka un ātrāka darbinieku apmācība;
- uzlabota zināšanu saglabāšana un nodošana uzņēmumā;
- paaugstināta darbinieku produktivitāte un apmierinātība;
- ātrāka jauno darbinieku integrācija.
Piemērs
Informācijas tehnoloģiju pakalpojumu uzņēmums var izmantot MI RAG, lai izveidotu personalizētas mācību programmas katram darbiniekam, balstoties uz viņu esošajām prasmēm un uzņēmuma projektu vajadzībām. Sistēma var nodrošināt arī ātru piekļuvi atbilstošai tehniskajai dokumentācijai un labākajām praksēm, palīdzot darbiniekiem efektīvāk risināt klientu problēmas, augt un kļūt par vērtīgākiem profesionāļiem. Pirmkārt, ieguvējs ir pats darbinieks, bet labumu gūst arī uzņēmējs.
MI RAG tehnoloģijas ieviešana
Lai gan MI RAG piedāvā ievērojamas priekšrocības, tā ieviešana prasa plānošanu un sagatavošanos. Īpaši svarīgi tas ir, ņemot vērā gaidāmo Eiropas Savienības (ES) Mākslīgā intelekta aktu, kas noteiks jaunus standartus MI izmantošanai uzņēmējdarbībā. Konkurenti nesnauž – saskaņā ar uzņēmuma “McKinsey’s” 2024.gada pētījumu 67% uzņēmēju plāno palielināt budžetu MI risinājumu, tostarp RAG modeļu, ieviešanai 2025.–2026.gadā.
Soļi veiksmīgai MI RAG ieviešanai:
- vajadzību izvērtēšana. Lai identificētu jomas, kurās MI RAG var sniegt vislielāko vērtību uzņēmumam, ir būtiski veikt strukturētu MI prāta vētras (AI brainstorm) sesiju, kas ir viens no efektīvākajiem instrumentiem;
- datu sagatavošana. Jāpārliecinās, ka dati ir kvalitatīvi, strukturēti un pieejami, jo tas ir ārkārtīgi svarīgs solis MI RAG efektīvai darbībai. Piemēram, MI modeļos izmantojamās “Excel” tabulas atšķiras no ikdienā lietotajām;
- piemērota risinājuma izvēle. Svarīgi ir rūpīgi izvērtēt dažādus MI RAG risinājumus un izvēlēties to, kas vislabāk atbilst uzņēmuma specifiskajām vajadzībām;
- personāla apmācības. Jānodrošina, ka uzņēmuma darbinieki ir apguvuši prasmi strādāt ar dažādiem MI rīkiem – “ChatGPT” ir tikai viens no daudziem – un prot izveidot sev MI asistentus. Katram darbiniekam būtu lietderīgi izmantot personīgo MI asistentu;
- pilotprojekts pirms ieviešanas. Tehnoloģijas ieviešanu būtu vēlams sākt ar nelielu pilotprojektu, lai pārbaudītu tās efektivitāti un atklātu potenciālās iespējas. Šim nolūkam var izmantot “MI smilškasti”;
- nepārtraukta pilnveidošanās. Regulāri jāpārskata un jāatjaunina MI RAG sistēma, lai nodrošinātu tās atbilstību uzņēmuma vajadzībām.
Kas gaidāms 2025.gadā?
Ņemot vērā straujo MI tehnoloģiju attīstību un gaidāmos normatīvos aktus, kurus izstrādās Eiropas Mākslīgā intelekta birojs un nacionālās MI pārraudzības iestādes, ir svarīgi jau tagad sākt plānot savu rīcību šajā jomā. Pēdējo 10 gadu laikā pasaulē uzņēmumu izdevumi MI un citu tehnoloģiju ieviešanā ir pieauguši par 83,4%. Manuprāt, būtu prātīgi nākamgad neaizmirst par MI un ieplānot 2025.gada uzņēmuma budžetā līdzekļus MI RAG risinājumu izmēģināšanai un darbinieku apmācībām.
Investīcijas MI RAG tehnoloģijā var sniegt ievērojamu atdevi, uzlabojot efektivitāti, samazinot izmaksas un palielinot konkurētspēju. Tomēr jāatceras, ka MI RAG nav “brīnumlīdzeklis”, tas ir spēcīgs instruments, kura efektīva izmantošana prasa rūpīgu plānošanu, sagatavošanos un nepārtrauktu pilnveidošanos.
Vadītājiem ir jābūt gataviem investēt ne tikai tehnoloģijās, bet arī cilvēkresursu attīstībā un biznesa procesu pārskatīšanā. Tikai tad, kad MI RAG tiks pilnībā integrēta uzņēmuma stratēģijā un kultūrā, tā spēs sniegt maksimālu vērtību. Digitālā transformācija ir ceļojums, nevis galamērķis, un MI RAG var kļūt par uzticamu partneri šajā ceļā.