Vai ir vērts ieguldīt IPO?
2024-08-06
Rolands Zauls, AS “Swedbank”, Ieguldījumu produktu līnijas vadītājs
Arvien biežāk dzirdam, ka kāds pašmāju uzņēmums plāno īstenot sākotnējo publisko akciju piedāvājumu jeb initial public offering (IPO). Kā piemēru var minēt tādus uzņēmumus kā akciju sabiedrība (AS) “Virši-A”, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Enefit Green”, AS “APF Holdings”, un nule kā izskanējusi arī ziņa par SIA “Kalve Coffee”. Pirmkārt, ir apsveicami, ka uzņēmumi ir paplašinājuši savu redzesloku un kā finansējuma piesaistes iespējas izskata ne tikai finanšu iestāžu piedāvājumus, bet arī biržu.
IPO nozīmē, ka uzņēmums akciju kotāciju biržā sāk pirmo reizi, visbiežāk ar mērķi piesaistīt jaunu kapitālu jaunu produktu izstrādei un ieviešanai tirgū, eksporta paplašināšanai, konkurentu vai sadarbības partneru pārpirkšanai. Taču jautājums no potenciālo investoru perspektīvas – vai un cik izdevīgi ir ieguldīt naudu IPO?
Kādu atdevi ir radījuši IPO?
IPO piemēri gan pasaulē, gan Latvijā ir dažādi, no tiem citi ir veiksmīgāki, citi – mazāk veiksmīgi. Daudz biežāk, protams, dzirdam labos piemērus. Viens no tādiem varētu būt “Nvidia” IPO, kas savu publisko akciju tirdzniecību īstenoja tālajā 1999.gadā. Ja tajā laikā tiktu investēti 10000 dolāru, tie šodien būtu pieauguši aptuveni līdz aptuveni 30 milj. dolāru. Lai gan šī atdeve ir iespaidīga, šādi piemēri ir salīdzinošs retums. Turklāt, neskatoties uz iespaidīgo akcijas vērtību pieaugumu, “Nvidia” vēsturē bijuši arī periodi, kad uzņēmuma akcijas cena ir sabrukusi vairāk nekā par 50%. Piemēram, no 2021.gada novembra līdz 2022.gada oktobrim “Nvidia” akcijas cena bija samazinājusies par aptuveni 65%. Kritumu tajā laikā noteica satraukums par augošo procentu likmju ietekmi un tehnoloģiju pieprasījuma samazināšanās pēc Covid-19 krīzes beigām. Tāpat uzņēmuma akcijas cena krita no 2008.gada finanšu krīzes par aptuveni 80%. Tam, lai “Nvidia” atkarotu savu 2007.gada akcijas cenas virsotni, bija nepieciešami gandrīz 9 gadi. Lai arī, runājot par “Nvidia”, vienmēr tiek piesaukti spīdoši pieauguma procenti, šo akciju turēšana nemaz tik vienkārša ilgākā termiņā nav bijusi. Līdz ar to šī uzņēmuma veiksmes stāsts ne vienmēr izskatījies tik garantēts, kā varētu šķist tagad.
Kopumā, analizējot dažādus IPO, var teikt, ka tā ir sava veida loterijas spēlēšana. Loterijā biežāk laimestu negūst, nekā gūst, taču, ja paveicas, laimests var būt liels. Līdzīgi ar IPO – visbiežāk tie negarantē lielu peļņu tuvāko 10 gadu perspektīvā, taču tam ir arī cita pievienotā vērtība, ko novērtē investori. Piemēram, iespēja atbalstīt vietējos uzņēmumus, nozaru attīstību, arī dažādas lojalitātes programmas. Taču, ja mērķis ir pārspēt biržu indeksu rezultātus, daudz vairāk IPO strādās pret jums, nevis par labu jums.
Viena no visaptverošākajām izpētēm par IPO atdevi pieder Džeremijam Sīgelam no Pensilvānijas Universitātes Vartonas skolas. Viņa pētījumā tika analizēti gandrīz 9000 akciju IPO ienesīgumu rezultāti kopš 1968.gada. Pētījumā pieņēma, ka katra akcija tika iegādāta vai nu par piedāvājuma cenu, vai arī tirdzniecības pirmā mēneša beigās, un pēc tam tika turēta līdz 2003.gada beigām. Tika konstatēts, ka IPO ienesīgums vidēji par 2%–3% gadā atpaliek no tirgus, un četri no pieciem IPO ienesīguma ziņā atpaliek no mazo uzņēmumu akciju indeksa. No šiem četriem no pieciem gadījumiem, kuriem neveicās, pusei atdeve bija zemāka par 10% gadā, vairāk nekā trešdaļai zemāka par 20% gadā un aptuveni vienai no sešām bija zemāka par 30% gadā. Kaut arī šie rādītāji nav tik bēdīgi, kā spēlēšana loterijā, tie noteikti ir daudz sliktāki, nekā lielākā daļa citu ieguldījumu, piemēram, labi diversificētā ieguldījumu fondā vai biržā tirgotā fonda jeb exchange-traded fund (ETF), kas seko līdzi “S&P500 indeksam” vai “MSCI World”.
Lasītājs jautā: Kā uzņēmumam, ievērojot Darba likuma prasības, norādīt darba sludinājumā atalgojumu, ja nav iespējams iepriekš paredzēt tā apmēru – proti, atalgojums ir atkarīgs no padarītā darba apjoma?
Finanses
06:00, 11. Jūl. 2025
Pamatkapitālā var ieguldīt ne tikai naudu, bet arī mantu. Lai atvieglotu mantas ieguldīšanu pamatkapitālā, Komerclikumā ir sagatavoti grozījumi, kas stājas spēkā 2025.gada 16.jūlijā. Kas jāatceras, ja pamatkapitālā uzņēmums vēlas ieguldīt mantu?
Finanses
09:00, 8. Jūl. 2025
Šobrīd Dzīvokļa īpašuma likumā sagatavoti grozījumi, kuru galvenais mērķis ir rast risinājumu, lai bankas varētu atvērt norēķinu kontus un izsniegt kredītus dzīvokļu īpašnieku kopībām, kuras nav biedrības. Līdz ar to dzīvokļu īpašniekiem vairs nebūs jādibina biedrība, lai varētu atjaunot savu dzīvojamo ēku. Ko paredz sagatavotie grozījumi?
Finanses
06:00, 7. Jūl. 2025
Dinamiskajā biznesa vidē resursu izmantošanas efektivitāte ir uzņēmuma izdzīvošanas un panākumu atslēga. Tā nav tikai izmaksu samazināšana, bet stratēģiska pieeja, kas nodrošina, ka katrs resurss tiek izmantots ar maksimālu atdevi un tiek meklēti jauni risinājumi turpmākiem uzlabojumiem. Efektīva resursu pārvaldība ļauj uzņēmumiem ne tikai izdzīvot ekonomiskajās svārstībās, bet arī nodrošina stabilu pamatu ilgtspējīgai izaugsmei un inovācijām, kā arī biznesa vērtības pieaugumu. Kā identificēt galvenās jomas, kurās var uzlabot darbības rādītāju efektivitāti?
Finanses
06:00, 3. Jūl. 2025
Piemaksa, pabalsts vai prēmija ir papildu maksājumi darbiniekiem, kas jāveic darba devējam. Dažkārt rodas jautājums – vai šie maksājumi tiešām jāveic? Nereti šādas papildu izmaksas produktu pašizmaksā nav ieplānotas. Kā atšķiras šie maksājumi? Kuri jāveic obligāti, bet kuri – brīvprātīgi?
Finanses
09:00, 29. Mai. 2025
Biznesa vidē uzticama finanšu reputācija ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē uzņēmuma spēju sadarboties ar piegādātājiem, saņemt aizdevumus vai piedalīties publiskajos iepirkumos. Viena no tās sastāvdaļām ir uzņēmuma kredītvēsture jeb informācija par tā finanšu uzvedību un maksājumu disciplīnu. Kas ietekmē uzņēmuma kredītvēsturi un vai īpašnieka personīgie parādi to var sabojāt?
Finanses
06:00, 27. Mai. 2025
Lasītājs jautā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību no Ķīnas ieved kartona kastītes un maisiņus, papīra skaidas un džutas diegus, ko paredzēts izmantot preču iesaiņošanai. Vai šādā gadījumā sabiedrībai ir jāmaksā dabas resursu nodoklis? Vai situācija mainās, ja iesaiņojuma materiāli tiek ievesti no Eiropas Savienības valsts?
Finanses
06:00, 16. Mai. 2025
Ne visi gada ienākumu deklarāciju steidz iesniegt uzreiz 1.martā, turklāt pat liela daļa no tiem, kam deklarācija jāiesniedz noteiktā termiņā, vēl nav to izdarījuši. Lai gan vispārīgās lietas par gada ienākumu deklarāciju ir visiem zināmas, ir dažādas nianses, par ko gadās aizmirst. Tāpēc atgādinām, kas jāatceras, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju.
Finanses
09:00, 28. Apr. 2025
2024.gada beigās stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz kārtību kriptoaktīvu ieguldīšanai sabiedrības pamatkapitālā, kā arī paredz atvieglotu kārtību šādu ieguldījumu veikšanai. Kādi juridiskie un praktiskie aspekti jāņem vērā, ieguldot kriptoaktīvus pamatkapitālā?
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, nosakot par obligātiem norēķinus bezskaidrā naudā uzņēmumiem, kuru struktūrvienībā vai juridiskajā adresē veikto darījumu kopsumma iepriekšējā gadā pārsniedz 50 000 eiro. Bet kā ir ar izbraukuma tirdzniecību? Tā nav struktūrvienība, un tā nenotiek juridiskajā adresē. Vai izbraukuma tirdzniecībā jādrošina iespēja saviem klientiem norēķināties arī bezskaidrā naudā?
Finanses
08:08, 8. Apr. 2025
Skaidrojumu sniegšana bankai par to, kādēļ tiek veikts maksājums sadarbības partnerim uz kādu no tā sauktajām augsta riska valstīm ir lieks laika un resursu patēriņš, it īpaši tad, ja šāds skaidrojums par vienu un to pašu sadarbības partneri jāsniedz atkārtoti jau kārtējo reizi. Neizpratni par to paudis ne viens vien uzņēmējs. Tomēr bankas uzsver – dažāda veida riski šādiem maksājumiem ir ļoti augsti un papildu pārbaudes nepieciešamas pašu uzņēmumu drošībai.
Finanses
09:00, 4. Apr. 2025
Nodrošināt stabilu un regulāru naudas plūsmu uzņēmumā nav nemaz tik vienkāršs uzdevums. Un nav svarīgi, vai tas ir tikko reģistrēts uzņēmums, vai tas ir uzņēmums ar pieredzi un stāžu. Visbiežāk uzņēmējs cenšas iztikt ar personīgajiem līdzekļiem, tos aizdodot uzņēmumam un cerot pēc laika saņemt atpakaļ. Kādus dokumentus noformēt un kā šādu aizdevumu norādīt grāmatvedībā?
2025.gadā Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atkal ir iespēja iegūt Eiropas Savienības MVU fonda finansiālo atbalstu intelektuālā īpašuma priekšizpētei, reģistrācijai, kā arī konfliktu risināšanas stratēģijai.
Finanses
06:00, 19. Mar. 2025
Lasītājs jautā: Vai individuālajam komersantam jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, lai sociālajā tīklā “Facebook” ievietotu maksas reklāmu? Komersants nav PVN maksātājs un nekādus ar PVN apliekamus darījumus neveic.
Finanses
10:00, 28. Feb. 2025
Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nesen noteica 25% tarifu importam no Kanādas un Meksikas un 10% tarifu importam no Ķīnas. Vai arī Eiropas Savienībai draud tas pats?
Finanses
06:00, 24. Feb. 2025