Dibinot sabiedrību ar ierobežotu atbildību, ļoti uzmanīgi jāapsver, vai tā dibinātājs vēlas un ir spējīgs būt valdes loceklis. Ir jāizvērtē savas reālās spējas sekmīgi pārvaldīt uzņēmumu un visus no valdes locekļa amata izrietošos riskus. Kā veikt šo izvērtējumu?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 25. Jūl. 2022
Lai pilnveidotu vekseļa regulējumu, tādējādi nodrošinot fizisku personu tiesību aizsardzību vekseļa izdošanas un izpildes procesā, gaidāmi grozījumi Vekseļu likumā. Kas jāņem vērā komersantiem? Apskatīsim būtiskākos gaidāmos grozījumus. Raksta līdzautore: Elizabete Madara Titova, SIA "ZAB Kronbergs Čukste LEVIN" juriste.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 30. Jūn. 2022
Valdes loceklis turpina darbu veikt attālināti, bet no citas valsts – Somijas. Tur viņam tagad ir arī pastāvīgā dzīvesvieta. Tiek plānots komandējums – brauciens būs no Somijas uz Vāciju. Vai tas skaitās kā komandējums, ja netiek šķērsota Latvijas valsts robeža, dodoties komandējumā? Kā aprēķināt dienas naudu? Un vēl ir jautājums – vai ir kādi normatīvie akti, kuri ierobežo attālinātā darba veikšanu ārpus Latvijas? Līdzautore: Madara Brenčeva, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu konsultāciju nodaļas konsultante
Juridiski padomi
06:00, 20. Jūn. 2022
Veicot nekustamā īpašuma darījumus, uzņēmumiem nepieciešams ņemt vērā vairākas nianses iegādes procesā: kārtīgi jāiepazīstas ar nekustamā īpašuma dokumentāciju, jānoformē dokumenti pie notāra, jāsagatavo līgums u. tml. Aplūkosim svarīgāko!
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 13. Jūn. 2022
Uzņēmumu pirms vairākiem gadiem dibinājušas divas personas – A un B. Šobrīd 50% daļu pieder personai A, bet 50% pieder nu jau mirušās personas B mantiniekiem, kas nav ieinteresēti un neiesaistās uzņēmuma darbībā. Persona A vēlas šīs daļas iegūt un jau ilgāku laiku cenšas sazināties un vienoties ar mantiniekiem, kuri nav pret daļu pārdošanu, bet vilcinās ar tā noformēšanu, aizbildinoties ar laika trūkumu. Vai ir kādi juridiski līdzekļi, kā atgūt mirušās personas daļas bez mantinieku piekrišanas?
Juridiski padomi
06:00, 7. Jūn. 2022
Mūsdienās aizņemtais kapitāls apgrozāmo līdzekļu vai ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai ir kļuvis ierasts gan starptautiskiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kredītiestādes Latvijā un ārpus tās piedāvā visu tautsaimniecības nozaru dalībniekiem gan tradicionālus, gan inovatīvus finansējuma modeļus, kas izriet no konkrētās kredītiestādes biznesa modeļa un risku apetītes.
Juridiski padomi
06:00, 2. Jūn. 2022
Saistībā ar aktuālajiem notikumiem ģeopolitiskā arēnā Eiropas Savienība un vairākas Rietumvalstis ir piemērojušas dažādas starptautiskas un pārrobežu sankcijas pret Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku. Šobrīd attiecībā pret Krievijas Federāciju, tās amatpersonām, kā arī pilsoņiem kopumā ir piemērots vairāk nekā 10 000 sankciju, kas neizbēgami ir radījušas daudzus jo daudzus izaicinājumus tiem uzņēmējiem, kuri līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā sadarbojās ar šīm valstīm.
Juridiski padomi
06:00, 23. Mai. 2022
Tuvojoties vasarai, aktualizējas arī būvniecības sezonas sākums. Rakstā sniegsim īsu ieskatu par izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr. 529 "Ēku būvnoteikumi" saistībā ar pirmās grupas ēkām un vienkāršotām pārbūvēm un atjaunošanu, kas atvieglo un veicina ātrāku un efektīvāku būvniecības procesu. Raksta līdzautore: Elizabete Titova, SIA "ZAB Kronbergs Čukste LEVIN" juriste.
Juridiski padomi
06:00, 17. Mai. 2022
Latvija, virzoties uz klimata neitralitāti un energoneatkarību no citām valstīm, par savu mērķi ir izvirzījusi pāreju no fosilā kurināmā izmantošanas uz atjaunīgo energoresursu izmantošanu, piemēram, vēja enerģija, hidroelektroenerģija un saules enerģija, kas kļūtu par galvenajiem lietotajiem energoresursiem Latvijā, tādējādi pārvirzot finanšu līdzekļus no importētajiem energoresursiem uz vietējo energoresursu attīstību.
Juridiski padomi
06:00, 10. Mai. 2022
Uzņēmumam regulāri un laikus jāinformē akcionāri un citas ieinteresētās puses par uzņēmuma saimniecisko darbību, finanšu rezultātiem, pārvaldību un citiem aktuāliem jautājumiem, tādējādi nodrošinot sava uzņēmuma darbības caurspīdīgumu. Aplūkosim, kā to māca darīt jaunais Korporatīvās pārvaldības kodekss!
Juridiski padomi
06:00, 3. Mai. 2022
Tā kā dokumenti Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) tiek saņemti arī no ārvalstīm, likumdevējs ir risinājis jautājumu par dokumentu svešvalodā iesniegšanu UR. Kā dokumentiem svešvalodā pievienot notariāli apliecinātu tulkojumu latviešu valodā? Kā pareizi izlabot kļūdu dokumentā?
Juridiski padomi
06:00, 20. Apr. 2022
Komercdarbība vienmēr ir saistīta ar riskiem. Viens no to veidiem, kas šobrīd ir būtiski pieaudzis, ir ģeopolitiskais risks saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un plaši piemērotām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju, tai skaitā pret to uzņēmumiem un amatpersonām. Ko varētu darīt Latvijas komersanti situācijās, kad plānotie vai noslēgtie darījumi ir saistīti ar sankcionētām personām?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 19. Apr. 2022
Arbitrāža jeb šķīrējtiesvedība sen ir populārs alternatīvs civiltiesisko strīdu izšķiršanas veids visā pasaulē. Gan Amerikas Savienotajās Valstīs, gan Eiropas Savienības valstīs vairāk nekā puse visu prasību, kas izriet no komersantu savstarpējām attiecībām, tiek izskatītas šķīrējtiesās.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 5. Apr. 2022
2022. gadā stāsies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ar ko paredzēts noteikt jaunas prasības līgumiem par digitālā satura vai digitālo pakalpojumu piegādi. Kādas izmaiņas gaidāmas? Raksta līdzautore Lūcija Strauta, SIA “Sorainen ZAB” jurista palīdze.
Juridiski padomi
06:00, 29. Mar. 2022
Katram uzņēmumam ir komerciāli nozīmīga informācija, ko tas vēlas paturēt slepenībā. Dažiem tā ir produktu veidošanas un pārdošanas stratēģija, cenu politika vai cita ar tirdzniecību saistīta informācija. Citiem tie ir algoritmi, receptes vai sarežģīta metodika, lai izveidotu inovatīvu tehnoloģiju produktus.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 24. Mar. 2022