Ārvalstīs sagatavots dokuments un tā paraksts
2025-02-13
Viktorija Pogodina, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, Juridiskās nodaļas juriskonsulte
Nereti Uzņēmumu reģistrā tiek iesniegti dokumenti, kas parakstīti ar “ārvalstu e-parakstu”. Iesniedzot valsts un pašvaldību iestādēs elektroniskos dokumentus, kuri parakstīti ar tā dēvētajiem “ārvalstu e-parakstiem”, ir jāņem vērā dažas nianses. Kādas? Skaidrojam!
Izlasot šo rakstu, uzzināsi:
- Kādi obligātie rekvizīti jāiekļauj dokumentā
- Kas ir kvalificēts e-paraksts, kad un kāpēc tāds nepieciešams
- Kādos formātos izstrādā un noformē elektroniskos dokumentus
- Kādas problēmsituācijas gadās, iesniedzot valsts un pašvaldību iestādēs e-dokumentus, kas parakstīti ar "ārvalstu e-parakstiem", un kā tās risināt
Kādreiz rēķini, vēstules, pilnvaras un citi dokumenti tika drukāti uz papīra, parakstīti ar zilu pildspalvu un apstiprināti ar apaļu, violetu zīmogu ar uzņēmuma nosaukumu. Šobrīd ir iespēja izvēlēties arī digitālu risinājumu – e-zīmogu. Vai un kā to lieto uzņēmumos? Vai e-zīmogs var aizstāt e-parakstu?
E-paraksts
06:00, 5. Feb. 2025
Elektroniskais paraksts ir viens no populārākajiem rīkiem digitālajā vidē, un daudziem ir grūti iedomāties ikdienas darbu bez tā. Tomēr ne visi biznesa procesi prasa gribas izpausmi vai saistību apstiprināšanu, ko nodrošina e-paraksts. Dažkārt pietiek ar drošu apliecinājumu dokumenta vai procesa autentiskumam, tā izcelsmei vai satura nemainīgumam. Šādās situācijās lieti noder elektroniskais zīmogs jeb e-zīmogs.
E-paraksts
09:00, 19. Nov. 2024
Personālvadības speciālistiem galvenokārt būtu jāpievērš uzmanība uzņēmuma vērtīgākajam resursam – esošajiem un potenciālajiem darbiniekiem. Taču realitātē šo speciālistu darba dienu veido darbs ar administratīvajiem procesiem un dokumenti. Kā atbrīvot laiku svarīgajam?
E-paraksts
09:00, 23. Jūl. 2024
Elektroniskai parakstīšanai ir pieejami vairāki dokumentu formāti, bet Latvijā biežāk tiek izmantots eDoc, jo īpaši valsts iestādēs. Vai tikpat derīgs ir arī elektroniski parakstīts PDF dokuments? Kāda ir atšķirība starp dažādajiem elektroniski parakstītu dokumentu formātiem?
Lasītājs jautā: eDoc formāta pakotnē var ievietot vairākus dokumentus, ko nepieciešams parakstīt ar vienu e-parakstu. Vai dokumentus, kas parakstīti pakotnē ar vienu e-parakstu, iespējams lietot kā atsevišķus dokumentus?
Klausies
E-paraksts
09:00, 17. Apr. 2024
Personas kods ir sensitīva informācija un tā publiska izpaušana ir nevēlama. Tomēr e-paraksta metadatos vai anotācijā personas kods tiek iekļauts. Skaidrojam, kāpēc personas kods tiek uzrādīts elektroniskā paraksta datos.
Uzticamības pakalpojumu joma ir viena no stingrāk regulētajām nozarēm, kas attīstās līdzi laikam, gan saistībā ar izmaiņām normatīvajos aktos, gan pašu risinājumu izstrādātāju iniciatīvas rezultātā. Pēdējā laikā elektroniskās identifikācijas jomā aizvien vairāk aktualizēts privātuma jautājums – kā panākt to, ka identitātes apliecināšanai lietotāji var kopīgot tikai sev vēlamo datu apjomu?
E-paraksts
06:00, 14. Mar. 2024
Digitālā identitāte, kvalificēts elektroniskais paraksts, paraksta juridiskais spēks – šie jēdzieni ir kļuvuši par mūsu ikdienu. Šoreiz izskatīsim, kāpēc svarīgi izvēlēties kvalificētu elektronisko parakstu, analizējot “Smart-ID” rīku.
E-paraksts
06:00, 15. Dec. 2023
Elektroniski paraksti tiek atzīti daudzās pasaules valstīs un kļūst arvien populārāki, tādēļ valstis izvirza prasības tam, lai tie būtu droši un spēkā esoši. Eiropas Savienībā (ES) ir izveidoti stingri noteikumi elektroniskajiem parakstiem, kas ļauj noskaidrot, kas parakstījis līgumu un kad tas parakstīts, un nodrošina datu aizsardzību jeb integritāti. Bet, kas jāņem vērā, parakstot līgumu ar uzņēmumu no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV)? Vai tas vispār ir droši?
E-paraksts
06:00, 7. Dec. 2023
Cilvēki ir pieraduši pie virknes priekšrocību, ko nodrošina digitāla darba vide – vienkāršāks un ātrāks darba process, iespēja “sakārtot” dokumentus arī ārpus iestāžu un sadarbības partneru darba laika un noslēgt līgumus, neizejot no mājām. Tomēr jāatzīst, ka sabiedrības kopējā izpratne par eParakstu kā palīgu gan oficiālu, gan pavisam ikdienišķu darījumu kārtošanā, iespējams, vēl nav pilnīga. Kas jāņem vērā, lietojot elektronisko parakstu?
E-paraksts
06:00, 23. Nov. 2023
Elektroniskais paraksts ir kļuvis par neatņemamu digitālo rīku ikdienas darbā. Tā priekšrocības ir skaidras – no laika, resursu un izmaksu ietaupījuma līdz drošībai. Likumsakarīgi, ka, pieaugot pieprasījumam pēc kāda digitālā risinājuma, palielinās arī tirgū pieejamo pakalpojumu skaits. Kā neapmulst piedāvājumu klāstā un izšķirties par piemērotāko risinājumu?
E-paraksts
06:00, 15. Nov. 2023
Par elektroniski parakstītiem dokumentiem ir jārūpējas tāpat kā par fiziskajiem papīra dokumentiem, tomēr to uzglabāšanas noteikumi atšķiras. Elektroniskās parakstīšanas gadījumā uzmanība jāpievērš izmantotā paraksta drošības līmenim un paraksta derīguma termiņam. Šajā rakstā uzzināsiet, kāpēc elektronisko parakstu derīgums atšķiras un kā nodrošināt to ilgtermiņa derīgumu.
E-paraksts
06:00, 19. Mai. 2023
Šobrīd ir situācija, kad ne visus Eiropas Savienību (ES) valstu elektroniskos parakstus atpazīst Latvijas e-paraksta vai eIDAS sistēmas. Ja valdes loceklis ir no tādas valsts, kuras elektronisko parakstu neatpazīst Latvijas sistēma vai eIDAS, piemēram, no Dānijas, vai Latvijā tiks uzskatīts, ka dokuments ir apstiprināts ar derīgu elektronisko parakstu un tam ir juridiskais spēks?
Klausies
E-paraksts
06:00, 17. Mai. 2023
Ja, slēdzot darījumus valsts teritorijā, reti kad ir jautājumi par dokumentu parakstīšanu attālināti, izmantojot drošu e-parakstu, tad, nonākot līdz starptautisko darījumu slēgšanai attālināti, rodas jautājums, kā pareizi parakstīt dokumentus un kādu e-parakstu var izmantot, lai darījumu slēdzēju puses būtu nodrošinātas, ka parakstītājs ir parakstījis līgumu ar drošu e-parakstu un tas ir spēkā.