Kad jaunā biznesa ideja ir izkļuvusi ārā no ideācijas fāzes un sāk veidoties konkrēts produkts vai pakalpojums, ir īstais laiks par to runāt publiski. Lai to veicinātu, būtisku atbalstu sniegs gan mārketinga eksperti, gan sabiedrisko attiecību guru, tomēr viena no pirmajām lietām, kas mūsdienās ir nepieciešama, ir mājaslapa. To var uztvert kā biznesa vai produkta virtuālu vizītkarti, un bez tās potenciālo klientu skaits noteikti samazināsies. Kā mājaslapu izveidot pašu spēkiem? Apskatām iespējas!

Ja nekad iepriekš nav bijusi pieredze ar mājaslapas pasūtīšanu vai tās izveidi pašu spēkiem, tas var šķist kā sarežģīts un laikietilpīgs process, kas prasa ievērojamus finansiālus ieguldījumus. Agrāk tā tiešām bija, un tāpēc šis pieņēmums joprojām pastāv. Tomēr tehnoloģijas ir attīstījušās tik strauji, ka šodien ikviens pat bez programmēšanas vai grafiskā dizaina prasmēm var izveidot mājaslapu, ietaupot gan laiku, gan resursus.

Tomēr mājaslapas izveidei nepietiek tikai ar rīkiem – ir svarīgi arī saprast, kas padarīs mājaslapu lietotājam draudzīgu un veicinās lielāku publicitāti uzņēmumam.

Mērķa definēšana

Pirms uzsākt mājaslapas izveidi, ir svarīgi nodefinēt tās mērķi. Lai arī dažkārt uzņēmumi veido mājaslapu tikai tāpēc, ka tā ir “nepieciešama”, tomēr biežāk tai ir konkrēts uzdevums. Skaidra mērķa definēšana jau sākotnēji atvieglos turpmāko darbu – no tekstu veidošanas līdz grafisko elementu un vispārējā izkārtojuma izvēlei.

Lai veiksmīgi definētu mājaslapas mērķi, ieteicams atbildēt uz vairākiem jautājumiem.

  • Kam šo mājaslapu veidojam?
  • Ko tās apmeklētāji tajā sagaida un vēlas atrast?
  • Vai primārais mērķis ir informēt, pārdot vai izklaidēt?
  • Vai mājaslapai skaidri jāatspoguļo zīmola ideja, vai arī tā ir tikai daļa no plašākas komunikācijas ar īpašu fokusu?
  • Kā izskatās konkurentu mājaslapas – ko no tām varam mācīties vai darīt citādi?

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, ieteicams definēt mērķauditorijas personu, izstrādāt sava zīmola dizainu un atribūtus, ja tas vēl nav izdarīts.

Tiklīdz atbildes ir rastas, var ķerties klāt nākamajam solim.

Lapas karte un struktūrskices

Lapas kartes un struktūrskiču veidošana palīdzēs skaidrāk izprast mājaslapas loģiku un izkārtojumu. Lai arī vēlāk var nākties veikt izmaiņas, šis solis nodrošinās, ka mājaslapas izstrādes laikā būs skaidra vīzija un atliks vien ievietot tekstus un citus elementus īstajās vietās, neuztraucoties par izkārtojumu un loģiku.

__________________________________________________________________________

Struktūrskices tiek veidotas gan datoru, gan mobilo ierīču skatam, jo mājaslapa dažādās ierīcēs vienmēr izskatīsies atšķirīgi
__________________________________________________________________________

Kas ir “lapas karte” (sitemap) un “struktūrskice” (wireframe)?

Lapas karte ir ļoti vienkārša vizualizācija, kas atspoguļo mājaslapas arhitektūru un attiecības starp dažādiem lapas elementiem un sadaļām. To var izveidot pat “Word” dokumentā.  Tā parāda, kādas saites vai pogas atradīsies sākumlapā, kur tās novirzīs tālāk, kā arī kādi elementi būs pieejami katrā sadaļā.

Savukārt struktūrskice ir lapas izkārtojuma uzmetums, kas vēl neietver gala dizaina elementus. Tā palīdz izplānot, kur atradīsies dažādi elementi lapas sadaļās, un laicīgi pamanīt trūkumus.

Struktūrskices tiek veidotas gan datoru, gan mobilo ierīču skatam, jo mājaslapa dažādās ierīcēs vienmēr izskatīsies atšķirīgi.

Šajā posmā ir lietderīgi piesaistīt grafiskā dizaina vai lietotāja pieredzes dizaina ekspertu, lai izstrādātu struktūrskici pēc iespējas veiksmīgāk. Tomēr, ja resursu tam nav, to var paveikt arī pašrocīgi.

Struktūrskici visvienkāršāk var izveidot, izmantojot zīmuli un papīru, taču ir pieejami arī digitālie rīki, kas šo procesu padarīs efektīvāku. Populāri rīki, piemēram, “Miro”, “Figma”, “Mockplus”, “Wireframe.cc”, “Pencil Project”, “Adobe XD” un daudzi citi, ļauj veidot skices tiešsaistē un veikt interaktīvas pārbaudes. Proti, lai novērtētu, cik daudz vietas aizņems teksti, nav nepieciešams uzreiz radīt gala versijas. Var izmantot arī “Lorem Ipsum” teksta ģeneratoru, kas palīdzēs vizuāli redzēt, kā struktūrskicē izskatās konkrēts teksta apjoms, tādējādi padarot izkārtojuma plānošanu vienkāršāku.

Saturs un SEO

Kad ir skaidra vīzija par lapas struktūru, var pievērsties vienam no būtiskākajiem aspektiem – rakstiskajam saturam. Tas ir svarīgs, jo ietekmēs apmeklētāja interesi un darbības lapā, kā arī, pareizi izstrādājot, sekmēs mājaslapas meklētājoptimizāciju jeb search engine optimization (SEO), padarot to vieglāk atrodamu un līdz ar to arī populārāku.

Gatavojot rakstisko saturu, ieteicams izteikt domas īsi un kodolīgi, jo apmeklētāji, visticamāk, neveltīs laiku garu tekstu lasīšanai, kas var viegli novest pie uzmanības zuduma. Protams, teksta apjoms ir atkarīgs no mērķauditorijas un mājaslapas mērķa. Ja mērķauditorija vēlas iespējami detalizētāku informāciju, tā noteikti jāsniedz, taču, ja lapas mērķis ir pārdot produktu, tad ieteicams koncentrēties uz īsiem un kodolīgiem tekstiem, izmantojot svarīgākos atslēgas vārdus.

Atslēgas vārdu izmantošana ir SEO pamatprincips, kas palīdz mājaslapai būt pamanāmākai dažādās meklējumprogrammās, piemēram, “Google”. Izprast SEO nianses var būt laikietilpīgi un izaicinoši, tāpēc visefektīvāk būtu piesaistīt SEO ekspertu, kas palīdzētu optimizēt saturu tā, lai mājaslapa būtu iespējami pamanāmāka.

Tomēr, ja vēlaties visu darīt pašrocīgi, ieteicams sākumā iepazīties ar SEO pamatiem, ko var atrast tiešsaistē. Tad var izmantot tādus rīkus kā “Google Keyword Planner”, “Semrush”,  “Google Trends” vai “SEO Spider” atslēgvārdu izpētei un satura optimizēšanai. Savukārt tekstu sagatavošanai, īpaši, ja pie tā strādā vairāki cilvēki, var izmantot sadarbības rīkus “Google Docs”, “Quip” vai dalīties ar dokumentiem, izmantojot “Dropbox”.

Vizuālie elementi

Kad mājaslapas mērķis ir skaidrs, struktūra izveidota un teksti sagatavoti, ir laiks pievērsties vizuālajiem elementiem. Šim solim ir ārkārtīgi liela nozīme, jo attēli un vizuālais saturs var ievērojami palielināt apmeklētāju iesaisti, klikšķu skaitu un pārdošanas apjomus.

Pārsvarā, veidojot mājaslapas, tiek izmantoti jau esošie zīmola identitātes materiāli – krāsas, logo un dizaina elementi. Tas ir ieteicams, lai lapas apmeklētājiem tā uzreiz asociētos ar uzņēmumu, radot vizuālu saikni un zīmola atpazīstamību.

Šajā posmā ļoti noderīga var būt grafiskā dizainera iesaiste, lai profesionāli apvienotu dažādus elementus, krāsas un attēlus. Tomēr, veidojot mājaslapu pašrocīgi, var izmantot tādus rīkus kā “Canva”, “Sketch” vai “Photoshop”. Savukārt “Coolors” var noderēt krāsu izvēlei, lai nodrošinātu, ka tās ir saderīgas savā starpā un atbilst zīmola estētikai.

__________________________________________________________________________

Ja lapas mērķis ir pārdot produktu, tad ieteicams koncentrēties uz īsiem un kodolīgiem tekstiem, izmantojot svarīgākos atslēgas vārdus
__________________________________________________________________________

Lapas noskaņu dēļa (mood board) izveide var būt ļoti noderīga, lai pārliecinātos, kā iecerētie attēli, krāsas un citi vizuālie elementi viens otru papildina. Tas palīdzēs skaidri definēt savu ieceri dizaineriem, ja tiek plānots ar tiem sadarboties.

Pirms visu elementu ievietošanas mājaslapā, tos var ievietot iepriekš izveidotajā struktūrskicē. Tas ļaus uzreiz redzēt, kāds varētu izskatīties gala rezultāts, apvienojot visus nepieciešamos vizuālos un tekstuālos elementus.

Jāatceras, ka arī teksti daļēji kalpo kā daļa no vizuālā dizaina. Nepieciešams pievērst uzmanību tam, lai būtu vienots burtu stils, izmērs un krāsu kopums.

Testēšana

Kad mājaslapa jau ir gatava un ir vēlme to publicēt, nedrīkst aizmirst par vienu no svarīgākajiem posmiem – testēšanu. Neviens uzņēmums nevēlas publicēt lapu, kurā kāda poga nestrādā, teksti ir nesalasāmi vai lapa mobilajās ierīcēs izskatās pilnīgi ačgārni.

Šajā procesā var palīdzēt kolēģi, radi un draugi, veltot kādas 30 minūtes, lai izklikšķinātu jauno  mājaslapu no datoriem un mobilajām ierīcēm. Jo dažādākas būs ierīces, uz kurām tiks pārbaudīta mājaslapa, jo drošāk. Katras mobilās ierīces ekrānā lapa var izskatīties atšķirīgi, tāpēc ir svarīgi to testēt uz iespējami daudzveidīgām iekārtām.

Testēšanas laikā būtiska uzmanība jāpievērš tam, vai visas pogas un saites strādā pareizi, vai lapas izskats un funkcionalitāte atbilst gaidītajam, vai tā ielādējas ātri un kvalitatīvi dažādās pārlūkprogrammās un ierīcēs. Jāpārliecinās arī, ka visi teksti un to izkārtojums ir tieši tāds, kā plānots.

Virsrakstu, tekstu un saišu pārbaudei var izmantot arī tādus rīkus kā “W3C Link Checker” un “SEO Spider”.

Tikai pēc veiksmīgas testēšanas mājaslapa var tikt publicēta.

Protams, pēc mājaslapas publicēšanas ir svarīgi par to paziņot arī savos sociālajos tīklos. Meklētājprogrammu rezultātos mājaslapa var nebūt redzama uzreiz, tāpēc dalīšanās ar jauno lapu sociālajos tīklos, informējot klientus un partnerus, palīdzēs vairot tās popularitāti. Uzņēmumam jābūt gatavam uzklausīt atgriezenisko saiti no apmeklētājiem, ja viņi pamana kādas kļūmes vai uzlabojamas vietas, kuras testēšanas posmā nav pamanītas.

Kur veidot mājaslapu?

Tad, kad mājaslapas izstrādes soļi ir skaidri, ir laiks apskatīt, kur pašrocīgi var izveidot kvalitatīvas, funkcionālas un vizuāli pievilcīgas mājaslapas.

Šobrīd internetā pieejami daudzi digitālie rīki, kas ļauj ikvienam cilvēkam izveidot savu mājaslapu arī bez priekšzināšanām. Lielākā daļa šo platformu darbojas pēc tā saucamā drag and drop principa, proti, vienkārši jāizvēlas vajadzīgais elements, jāuzklikšķina uz ta un jāievelk vēlamajā mājaslapas vietā.

Lai arī izpratne par rīku funkcionalitāti un iespējām var prasīt laiku, tie piedāvā detalizētas un iesācējiem draudzīgas instrukcijas, kuras var atrast gan to mājaslapās, gan arī “YouTube” platformā. Šīs instrukcijas palīdzēs apgūt rīka pamatus, lai izveidotu pirmo mājaslapu. Populārākie rīki, piemēram, “Wix” un “Mozello”, piedāvā instrukcijas arī latviešu valodā, ja angļu valoda nav vēlamais variants.

__________________________________________________________________________

Kad mājaslapa jau kādu laiku publicēta, svarīgi to regulāri pārskatīt un pārliecināties, vai viss  darbojas, kā plānots, un informācija vēl aizvien ir aktuāla
__________________________________________________________________________

Liels bonuss, apgūstot vienu mājaslapu izstrādes rīku, ir tas, ka pēc tam būs viegli izmantot arī citus līdzīgus rīkus. Lielākā daļa no tiem piedāvā līdzīgas funkcijas un darbojas līdzīgā veidā, tāpēc, ja sākotnēji izvēlētais rīks neliekas piemērots, droši var izmēģināt citu.

Populāri tiešsaistes mājaslapu izstrādes rīki ir “Canva”, “Mozello”, “Berta.me”, “Wix”, “Shopify” un “Wordpress”. Tiesa gan, “Wordpress” var būt mazliet izaicinošāks, un tā apgūšana prasīs ilgāku laiku.

Lielākā daļa šo platformu ļauj uzreiz iegādāties arī lapas domēnu (tās nosaukumu), taču to var izdarīt arī atsevišķi, piemēram, mājaslapā “Namecheap” vai Nic.lv (Latvijā).

Mājaslapas veiktspējas analīzei var izmantot “Google Analytics”, bet maksājumu pievienošanai – “Makecommerce” un “PayPal”.

Kad mājaslapa jau kādu laiku publicēta, svarīgi to regulāri pārskatīt un pārliecināties, vai viss  darbojas, kā plānots, un informācija vēl aizvien ir aktuāla. Katram gadās aizmirst, un tas ir tikai cilvēcīgi, tāpēc ieteicams savā plānotājā uzstādīt atgādinājumu ik pēc pāris mēnešiem pārskatīt mājaslapu un veikt nepieciešamos atjauninājumus.

Nākamjā publikācijā apskatīsim dažādus sadarbības rīkus!