Lai arī uzņēmuma primārais uzdevums ir attīstīt savu pamatdarbību un paplašināties, tomēr noteiktā attīstības posmā var rasties lieki naudas līdzekļi, kurus uzņēmuma īpašnieks dažādu iemeslu dēļ nevēlas investēt savā uzņēmumā vai izmaksāt dividendēs. Šādos gadījumos var apsvērt iespēju daļu no brīvajiem finanšu līdzekļiem ieguldīt finanšu instrumentos, tādā veidā pasargājot tos no inflācijas riska, veidojot rezerves nākotnei, un varbūt arī nopelnīt.

Kāpēc ieguldīt ārpus sava uzņēmuma?

Uzņēmuma vadībai primāri vajadzētu investēt savā uzņēmumā, jo uzņēmējs vislabāk pārzina savu biznesu, tā vajadzības un potenciālu. Investējot sevī, parasti uzlabo konkurētspēju. Ja uzņēmumam ir dārgas saistības, tad racionālāk būtu vispirms tās segt un tikai pēc tam ieguldīt ārpus sava uzņēmuma.

Tomēr situācijās, kad uzņēmumam nav ideju attīstībai, nav saistību vai tās ir lētas un ir jau izveidotas rezerves vairāku mēnešu īstermiņa saistību segšanai, var apsvērt iespēju ieguldīt naudas līdzekļus ārpus uzņēmuma, piemēram, publisko kompāniju akcijās, obligācijās vai biržā tirgotos fondos (ETF). Galvenie ieguvumi no investēšanas ārpus uzņēmuma ir naudas pasargāšana no inflācijas. Ieguldījumi var palīdzēt saglabāt naudas vērtību, izveidot rezerves neparedzētiem gadījumiem, kas darbojas kā papildu drošības spilvens krīzes laikā, mazinot atkarību no bankām. Tāpat līdzekļu diversifikācija un ienākumu dažādošana, kā arī ievērojami ieguldījumi, var mazināt finansiāla rakstura riskus. Ieguldot, var cerēt arī uz papildu ienākumiem. Piemēram, obligācijas nodrošina regulārus procentu maksājumus, bet no publisko kompāniju akcijām var nopelnīt dividendes vai gūt peļņu no akciju vērtības pieauguma.

Lai arī ieguldīšana ārpus uzņēmuma prasa laiku un plānošanu, tai ir potenciāls ilgtermiņā uzlabot uzņēmuma finansiālo stabilitāti un palielināt elastīgumu. Pamatota un apdomāta pieeja investīcijām var būt nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu uzņēmuma attīstību.