Darba meklētāju vidū ir izplatīts viedoklis, ka pēc 50 gadu vecuma darbu atrast ir teju neiespējami. Tomēr vēlos teikt tā – katram darbiniekam ir sava vieta, un gudrs darba devējs pieredzējušu darbinieku novērtē, māk pareizi likt lietā viņa stiprās puses un sargā to kā acuraugu.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 3. Mar. 2023
Kā nosaka arodslimību? Kā darba devējs par to uzzina, un kādi pēc šī fakta uzzināšanas ir viņa pienākumi/rīcība pret darbinieku, kuram konstatēta arodslimība?
Darba tiesības
06:00, 15. Feb. 2023
Mūsdienu darba vide ar tās digitalizāciju un jauninājumiem kļūst arvien dinamiskāka un prasīgāka pret darbiniekiem, liekot nemitīgi mainīties un pielāgoties, tādējādi kļūstot par slogu darbinieka mentālajai veselībai. Darbiniekiem jāspēj ātri analizēt informāciju un pierast pie konstantām pārmaiņām, kas bieži noved pie spēku izsīkuma un izdegšanas. Tas, savukārt, būs iemesls darbu stagnācijai, un tādējādi cietīs arī uzņēmuma peļņa. Kā pasargāt sevi un savus darbiniekus no izdegšanas sindroma?
Personāla vadība
06:00, 13. Feb. 2023
Mentorings kļūst arvien populārāks, un vadītāji šo pieeju izmanto arvien biežāk, gan ieviešot to kā kultūru savās komandās un organizācijās, gan paši kļūstot par mentoriem kolēģiem ar mazāku pieredzi. Kāpēc tā? Pavisam vienkārši – šī pieeja strādā un palīdz saņemt labāko no vadītajiem cilvēkiem. Mentorings rada pārliecību, iedvesmo, veido uzticēšanos un paātrina komandas attīstību.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 6. Feb. 2023
Darba produktivitātes celšana ir aktuāla ikvienā uzņēmumā. Jo produktīvāk strādā darbinieki, jo lielāka ir uzņēmuma peļņa, no kuras rezultātā iegūst arī paši darbinieki, saņemot prēmijas un uzlabojot darba vidi. Pieaugot produktivitātei, ir iespēja maksāt lielākas algas un celt dzīves standartus kopumā.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 27. Jan. 2023
Ieguldījumi darbinieku izglītībā ir parasta uz attīstību orientētu organizāciju prakse. Šoreiz aplūkosim, kādas ir pašlaik aktuālās tendences šajā jomā un uz ko ir jāorientējas darba devējiem.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 9. Jan. 2023
Pirmās darba nedēļas jaunā uzņēmumā ir laiks, kad darbinieks vērtē jauno darba devēju, darba vidi, kolēģus un darba saturu. Tas ir pārbaudes laiks ne tikai darbiniekam, bet arī darba devējam, un, to neizturot, uzņēmumam var nākties zaudēt ne tikai laiku, bet arī prāvu naudas summu, jo atrast un ievadīt darbā jaunu darbinieku izmaksā vismaz 20% no attiecīgā darbinieka gada algas.
Personāla vadība
06:00, 15. Dec. 2022
Šobrīd dzīvojam dinamiskā laikā, kad uzņēmējdarbība no visām pusēm tiek šūpota kā kuģis vētrā. Kad pilnībā vēl nav norimusi Covid viļņošanās, vietā nāk vēl bīstamāki pārbaudījumi: noieta tirgu pārdale, piegādes kanālu pārkārtošanās, kā arī energoresursu un izejmateriālu sadārdzinājums. Teju katrs uzņēmums ir spiests veikt korekcijas, lai saglabātu rentabilitāti.
Personāla vadība
06:00, 16. Nov. 2022
Kompetence ir cilvēka pamata raksturojums, dziļa un noturīga personības daļa, pēc kuras var paredzēt uzvedību un domāšanas veidu dažādās situācijās. Kompetences raksturo arī kā būtiskas operatīvas vai automātiskas "pamatiezīmes", kas var signalizēt par to, ko cilvēki darītu darbā, kad netiktu uzraudzīti un kontrolēti. Kas ir kompetenču pieeja, un kā to izmantot personāla atlasē un personālvadībā?
Personāla vadība
06:00, 9. Nov. 2022
Lai gan eksperti joprojām "lauž šķēpus", kāds ir darbiniekiem piemērotākais pārbaudes laiks – trīs vai seši mēneši –, neapgāžama ir patiesība, ka ikvienam darbiniekam, lai ar kādu pieredzes bagāžu tas ierodas organizācijā vai uzņēmumā, līdzīgi kā lidmašīnai, nepieciešams adaptācijas periods, lai sasniegtu simtprocentīgu vai pat lielāku efektivitāti. Šo laika līkni un darbinieka iekļaušanās un iejušanās procesu organizācijās sauc par "onbordingu" (onboarding).
Klausies
Personāla vadība
06:00, 3. Nov. 2022
Beidzamo gadu tendences liecina, ka personāla atlases un piesaistes jomā notiek tektoniskas svārstības, kas varbūt nav pēkšņas un visaptverošas, taču vairāku gadu perspektīvā kļūst acīmredzamas, turklāt skaidrs, ka tās jau ir uz palikšanu. Kā šīs pārmaiņas ietekmē ar darbinieku atlasi saistītos tiesiskos noteikumus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Okt. 2022
Turpinot analizēt, kā veidot darba samaksas sistēmu, jānorāda, ka ir būtiski ievērot arī tiesību principus, jo tie ne tikai palīdz izveidot skaidras darba samaksas sistēmu, bet arī nodrošina, ka strīda gadījumā darba devējs varēs pierādīt, ka nav pārkāpts neviens princips, kas attiecināms uz darba samaksas sistēmas noteikšanu. Tikpat svarīgi saprast darba samaksas aprēķina un izmaksas kārtību. Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Okt. 2022
Darba samaksas sistēma kā kārtība, kādā tiek noteikta darba samaksa uzņēmumā, un ar to saistītie jautājumi var atšķirties un lielā mērā ir atkarīgi gan no darba organizācijas, gan katra uzņēmuma individuālajām vajadzībām. Kādi darba samaksas noteikumi jāņem vērā jebkurā uzņēmumā, un kādas prasības piemērojamas dažādiem izmaksas veidiem?
Darba tiesības
06:00, 28. Sep. 2022
Katru gadu freelance pakalpojumu sniedzēju skaits pasaulē pieaug. Statistika liecina, ka Eiropā šobrīd proporcionāli iedzīvotāju skaitam visvairāk šādu ārštata darbinieku ir Grieķijā, savukārt pelnošākie ir Vācijā. Pasaulē kopumā visvairāk ārštata darbinieku gan proporcionāli, gan skaita ziņā ir Amerikas Savienotajās Valstīs, kur daudzi, atkāpjoties pandēmijai, saprata, ka vēlas turpināt strādāt attālināti. Ja uzņēmumi nebija gatavi piekāpties, cilvēki uzsāka neatkarīgu darbību. Vai līdzīgas tendences vērojamas arī Latvijā?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 14. Sep. 2022
Savā dzīvē un arī darbā esam satikuši simtiem cilvēku, piedalījušies tūkstošiem sarunu un bijuši miljoniem dažādu situāciju. Kāpēc ar vienu cilvēku uzreiz atrodam kopīgu valodu un ir sajūta, ka esam pazīstami sen, bet ar citu arī pēc ilgāka laika šķiet, ka otrs ir no citas planētas? Kāpēc viens runā tā, ka vārdu nevar iespraust, bet no otra dienas laikā dzirdami vien daži vārdi? Ko darīt, lai kolektīvā pārvarētu šo dažādību, un kā ar katru komunicēt, lai sasniegtu vislabāko rezultātu?
Personāla vadība
06:00, 12. Sep. 2022