Janvārī jauno auto tirgus turpina uzrādīt kritumu 32% apmērā, kas ir lielākais kritums kopš pandēmijas otrā viļņa, kuru veicinājusi arī klātienes tirdzniecības ierobežojumi. Janvāra auto pārdošanas dati uzskatāmi ilustrē, kā tirdzniecības ierobežojumi ietekmējuši mūsu ekonomiku. Ja smagais komerctransports jau kuro mēnesi piedzīvo strauju pieaugumu, janvārī uzrādot 90% pieaugumu pret iepriekšējo gadu, vieglā komerctransporta pārdošanas apjomi ir piedzīvojuši kritumu – attiecīgi 16% jauno un 22% lietoto vieglo komercauto segmentā.

Tas ir vērtējams kā indikators, ka tieši mazais bizness uzņem lielāko epidemioloģisko ierobežojumu triecienu. Lielāko kritumu piedzīvojis lietoto vieglo auto tirgus, tas ir samazinājies par 34% attiecībā pret 2020. gada janvāri. Visticamāk, ka jauno un lietoto vieglo auto pārdošanas apjomu līdzvērtīgo kritumu var izskaidrot ar tirdzniecības ierobežojumiem, jo automašīna ir ilgtermiņa ieguldījums, tā attālināta iegāde visai sarežģīta, īpaši privātajā sektorā, kur izvēli izdara uz vietas tirdzniecības vietā. Līdz šim auto tirgotāji ir centušies pārstrukturēt savu uzņēmējdarbību, lai turpinātu darbu pielāgojoties apstākļiem un neizmantojot valsts atbalsta mehānismus, vai izmantojuši tos minimāli. Taču, ja klātienes tirdzniecības ierobežojumi saglabāsies arī auto tirdzniecībā un pārdošanas apjomi turpinās kristies, arī šai nozarei nāksies lūgt valsts atbalstu. Bez tam, ņemot vērā auto tirdzniecības specifiku ar plašām tirdzniecības vietām, kas neparedz lielu cilvēku pulcēšanos, būtu visai vienkārši nodrošināt arī visaugstākās epidemioloģiskās drošības prasības, ja klātienes tirdzniecību atļautu. Atgādināsim ka Auto Asociācijas biedri valsts kasē ik gadu iemaksā vismaz 210 milj. eiro nodokļos un daudz labprātāk turpinātu to darīt strādājot.

Iepriekšējās krīzēs auto tirgotāji ļoti labi apguva spēju ātri mobilizēties, pielāgoties un izdzīvot pašu spēkiem. Taču situācijā, kad valsts ir noteikusi klātienes tirdzniecības ierobežojumus, arī iespējas pielāgoties ir ierobežotas. Šai situācijai ievelkoties, mēģinājumi izdzīvot pašu spēkiem sāk zaudēt racionālo jēgu, tāpēc aicinu valdību tuvākajā laikā atjaunot klātienes tirdzniecību, nodrošinot visas epidemioloģiskās prasības.