Oktobrī, salīdzinot ar septembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,2%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 2,8%, bet eksportētajai produkcijai samazinājās par 0,2%. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis pieauga par 1,0%, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm samazinājās par 1,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. 

Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu kritumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā.

2021. gada oktobrī, salīdzinot ar 2020. gada oktobri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 22,4%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 24,2%, eksportētajai produkcijai – par 20,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas ir pieaugušas par 23,2%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 18,7%.

Būtiskākā ietekme bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam dzērienu ražošanā, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

Apkopotie dati

Pārskatu par ražotāju cenām rūpniecībā par oktobri iesniedza 98,1% uzņēmumu. Kopējais datu imputāciju skaits oktobrī veidoja 6,5%. Kopējais ražotāju cenu indekss rūpniecībā atbilst kvalitātes prasībām un ir uzskatāms par ticamu.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,4 tūkst. cenu, no tām 1,3 tūkst. par vietējā tirgū un 1,1 tūkst. par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.