Pasaulē uzņēmēju optimisms ir samazinājies par sešiem procentpunktiem – no 70% līdz 64%. Valstu valdības kā vienu no prioritātēm ir izvirzījušas inflācijas mazināšanas pasākumus, jo no tā ir atkarīga globāla un lokāla ekonomikas attīstība, secināts globālā finanšu konsultāciju tīkla "Grant Thornton" jaunākajā starptautiskajā biznesa ziņojumā.

Aptaujātie uzņēmumi kā galveno izaugsmes ierobežojumu min ekonomisko nenoteiktību (63%), enerģijas (62%) un darbaspēka izmaksu pieaugumu (57%). Tirgus apskats, kas tiek veikts jau desmit gadus, parāda, ka daudzās valstīs ir sagaidāma vēsturiski augsta inflācija un ekonomiskā lejupslīde, kuras rezultātā uzņēmumi visā pasaulē strauji pārvērtē savus paplašināšanās plānus un darbības tirgus.

Neskatoties uz globālo situāciju un izaicinājumiem, uzņēmumiem eksporta ekspektācijas joprojām ir tuvu rekordaugstam līmenim – gandrīz puse (44%) respondentu paredz pieaugumu nākamajos 12 mēnešos eksporta tirgos, palielinot gan eksporta apjomus, gan valstis, uz kurām tiek eksportēts.

Lai gan dažas valdības pieņēmušas lēmumu par atbalsta programmu ieviešanu, lai risinātu pieaugošās enerģijas izmaksas un sekmētu ekonomiskās nenoteiktības mazināšanos, ​​83% aptaujāto uzņēmumu atzīst nepieciešamību palielināt algas nākamajos 12 mēnešos. Tomēr ierobežoto finanšu iespēju dēļ tikai katrs piektais uzņēmums norāda, ka plāno piedāvāt algu palielinājumu, kas pārsniedz inflāciju.

Neskatoties uz globāliem un vietējiem ekonomikas izaicinājumiem, kurus uzņēmējiem Latvijā sagādājusi Covid pandēmija, kā arī ģeopolitiskie procesi 2022.gadā, liela daļa uzņēmēju šī gada uzņēmējdarbības rezultātus vērtē pozitīvi vai vismaz neitrāli. Turklāt daudzi uzņēmēji plāno paplašināt darbību vēl 2022.gadā.

Starptautiskajā pētījumā tika aptaujāti vairāk nekā 5000 vidēja lieluma uzņēmumi 28 pasaules valstīs.