Ko ekonomikā nesīs 2024.gads?
2024-01-10
Dainis Gašpuitis, AS "SEB banka" , ekonomists
Karadarbība Tuvajos Austrumos uztur saspringtu jau tā nenoteikto ģeopolitisko situāciju. Inflācijas tendences joprojām ir ekonomiskās aktivitātes, procentu likmju, akciju tirgus un aktīvu cenu noteicošais faktors. Stingrāki finanšu nosacījumi pastiprinājuši jau tā augsto bāzes likmju ietekmi un palīdz centrālajām bankām atdzesēt ekonomiku un mazināt inflācijas spiedienu. Kādu uz šāda fona var prognozēt 2024.gadu pasaulē un Latvijā?
Prognozes Eiropā un pasaulē
Statistika liecina, ka iespējams izvairīties no dziļas lejupslīdes. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstīs ir acīmredzama izaugsmes palēnināšanās, taču starp valstīm un nozarēm ir lielas atšķirības. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) izaugsme palēninās, bet Eiropā – turpina stagnēt. Augstās procentu likmes un cenas ietekmē patēriņu un mājokļu celtniecību. Dažādi rādītāji liecina, ka uzņēmumiem radies piezemēts nākotnes skatījums, un paredzama vāja ražošanas izaugsme.
Iekšzemes kopprodukts
Paredzams, ka līdz 2025.gadam globālais iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaugs par aptuveni 3% gadā, kas ir visai zems rādītājs. Lai gan izaugsme vēl kādu laiku saglabāsies zem normas, novērojams, ka straujās likmju paaugstināšanas un inflācijas šoka ietekme līdz šim bijusi pārsteidzoši ierobežota. Grūti prognozēt, vai un cik lielā mērā monetārās politikas ietekme vēl būs jūtama.
ASV izaugsme kārtējo reizi ir labāka, nekā prognozēts, tādēļ IKP prognoze 2023.gadam par dažām procentpunkta desmitdaļām ir paaugstināta, taču 2024.gadā būs vērojama izaugsmes tempa palēnināšanās no 2,3% uz 1,1%. Eirozonas izaugsmes temps, kas četrus ceturkšņus pēc kārtas bijis vidēji ap nulli, 2024.gadā pieaugs nedaudz vairāk par 0,5% gadā. Sarežģītākā situācija ir Vācijā, kur IKP samazinājies pēdējos trīs ceturkšņus.
Nākamie ceturkšņi būs anēmiski, bet eirozona izvairīsies no recesijas. Inflācijas kritums un stabilākas enerģijas cenas vieš zināmu optimismu. Faktori, kas līdz šim palēninājuši eirozonas izaugsmi, – patēriņš un mājokļu celtniecība –, vēl dažus ceturkšņus paliks gausi. Reālās algas atsākušas pieaugt, un patēriņš saņems lielāku atbalstu, taču iespējas būtiskākam paātrinājumam ir ierobežotas, jo uzkrājumu līmenis ir samazinājies. Augstās procentu likmes galvenokārt kaitējušas ieguldījumiem mājokļos, savukārt citus kapitāla izdevumus palielina ekonomikas sektori, kuriem klājas labāk, piemēram, enerģētika un aizsardzība.
Piemaksa, pabalsts vai prēmija ir papildu maksājumi darbiniekiem, kas jāveic darba devējam. Dažkārt rodas jautājums – vai šie maksājumi tiešām jāveic? Nereti šādas papildu izmaksas produktu pašizmaksā nav ieplānotas. Kā atšķiras šie maksājumi? Kuri jāveic obligāti, bet kuri – brīvprātīgi?
Finanses
09:00, 29. Mai. 2025
Biznesa vidē uzticama finanšu reputācija ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē uzņēmuma spēju sadarboties ar piegādātājiem, saņemt aizdevumus vai piedalīties publiskajos iepirkumos. Viena no tās sastāvdaļām ir uzņēmuma kredītvēsture jeb informācija par tā finanšu uzvedību un maksājumu disciplīnu. Kas ietekmē uzņēmuma kredītvēsturi un vai īpašnieka personīgie parādi to var sabojāt?
Finanses
06:00, 27. Mai. 2025
Lasītājs jautā: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību no Ķīnas ieved kartona kastītes un maisiņus, papīra skaidas un džutas diegus, ko paredzēts izmantot preču iesaiņošanai. Vai šādā gadījumā sabiedrībai ir jāmaksā dabas resursu nodoklis? Vai situācija mainās, ja iesaiņojuma materiāli tiek ievesti no Eiropas Savienības valsts?
Finanses
06:00, 16. Mai. 2025
Ne visi gada ienākumu deklarāciju steidz iesniegt uzreiz 1.martā, turklāt pat liela daļa no tiem, kam deklarācija jāiesniedz noteiktā termiņā, vēl nav to izdarījuši. Lai gan vispārīgās lietas par gada ienākumu deklarāciju ir visiem zināmas, ir dažādas nianses, par ko gadās aizmirst. Tāpēc atgādinām, kas jāatceras, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju.
Finanses
09:00, 28. Apr. 2025
2024.gada beigās stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz kārtību kriptoaktīvu ieguldīšanai sabiedrības pamatkapitālā, kā arī paredz atvieglotu kārtību šādu ieguldījumu veikšanai. Kādi juridiskie un praktiskie aspekti jāņem vērā, ieguldot kriptoaktīvus pamatkapitālā?
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, nosakot par obligātiem norēķinus bezskaidrā naudā uzņēmumiem, kuru struktūrvienībā vai juridiskajā adresē veikto darījumu kopsumma iepriekšējā gadā pārsniedz 50 000 eiro. Bet kā ir ar izbraukuma tirdzniecību? Tā nav struktūrvienība, un tā nenotiek juridiskajā adresē. Vai izbraukuma tirdzniecībā jādrošina iespēja saviem klientiem norēķināties arī bezskaidrā naudā?
Finanses
08:08, 8. Apr. 2025
Skaidrojumu sniegšana bankai par to, kādēļ tiek veikts maksājums sadarbības partnerim uz kādu no tā sauktajām augsta riska valstīm ir lieks laika un resursu patēriņš, it īpaši tad, ja šāds skaidrojums par vienu un to pašu sadarbības partneri jāsniedz atkārtoti jau kārtējo reizi. Neizpratni par to paudis ne viens vien uzņēmējs. Tomēr bankas uzsver – dažāda veida riski šādiem maksājumiem ir ļoti augsti un papildu pārbaudes nepieciešamas pašu uzņēmumu drošībai.
Finanses
09:00, 4. Apr. 2025
Nodrošināt stabilu un regulāru naudas plūsmu uzņēmumā nav nemaz tik vienkāršs uzdevums. Un nav svarīgi, vai tas ir tikko reģistrēts uzņēmums, vai tas ir uzņēmums ar pieredzi un stāžu. Visbiežāk uzņēmējs cenšas iztikt ar personīgajiem līdzekļiem, tos aizdodot uzņēmumam un cerot pēc laika saņemt atpakaļ. Kādus dokumentus noformēt un kā šādu aizdevumu norādīt grāmatvedībā?
2025.gadā Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atkal ir iespēja iegūt Eiropas Savienības MVU fonda finansiālo atbalstu intelektuālā īpašuma priekšizpētei, reģistrācijai, kā arī konfliktu risināšanas stratēģijai.
Finanses
06:00, 19. Mar. 2025
Lasītājs jautā: Vai individuālajam komersantam jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, lai sociālajā tīklā “Facebook” ievietotu maksas reklāmu? Komersants nav PVN maksātājs un nekādus ar PVN apliekamus darījumus neveic.
Finanses
10:00, 28. Feb. 2025
Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps nesen noteica 25% tarifu importam no Kanādas un Meksikas un 10% tarifu importam no Ķīnas. Vai arī Eiropas Savienībai draud tas pats?
Finanses
06:00, 24. Feb. 2025
Straumēšana, piemēram, videospēļu spēlēšanas tiešraižu pārraidīšana dažādās platformās, Latvijā kļūst aizvien populārāka. Par to brīvprātīgi, ziedojumu veidā skatītājs var pateikties straumētājam. Vai par šādiem ienākumiem ir jāmaksā nodoklis? Apskatām, kas par to teikts tiesu praksē!
Lasītājs jautā: 2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz, ka uzņēmumiem un iestādēm būs jāievieš bezskaidras naudas norēķini, ja to apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro. Uz kādām iestādēm/uzņēmumiem attiecas šī prasība? Piemēram, uzņēmumam ir trīs veikali, kas atrodas blakus. Katrs veikals reģistrēts kā atsevišķa struktūrvienība, katra atsevišķa veikala apgrozījums nesasniedz 50 000 eiro, bet visu kopā – sasniedz. Vai uz šādu uzņēmumu attiecas prasība ieviest bezskaidras naudas norēķinus?
Lasītājs jautā: Latvijā reģistrēts individuālais komersants (IK) iegādājas preces Shein.com un citos internetveikalos. Vai šādā gadījumā IK jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam? Kādas sekas var rasties, ja PVN nav piemērots?
Finanses
06:00, 12. Feb. 2025
Fiktīvie darījumi ir viens no izplatītākajiem riskiem nodokļu tiesību jomā, īpaši pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) kontekstā. Šādu darījumu slazds ir nopietns drauds uzņēmējdarbībai, jo var radīt ne tikai finansiālas sekas, bet arī kaitēt uzņēmuma reputācijai. Rūpīga darījumu dokumentācija un partneru pārbaude ir galvenie elementi, kas palīdzēs aizsargāties no iespējamām nodokļu risku problēmām. Latvijas tiesu prakses gadījumi apliecinājuši, cik svarīga ir tieši dokumentu esība.
Finanses
09:00, 11. Feb. 2025