Uzņēmēja etiķete – kā nesapīties meistarībā
2024-02-15
Kristīna Sprūdža, etiķetes un komunikācijas trenere
Klausies
Uzņēmējdarbības uzsākšana ir aizraujošs, risku un izaicinājumu piesātināts dzīves posms, kurā visa ir daudz – darba, stresa, nenoteiktības, finansiālu un juridisku sarežģījumu. Lai uzsāktu biznesu, nepieciešams daudzveidīgs prasmju kopums – jāspēj modelēt un finansēt, plānot un pārdot, sadarboties un pielāgoties, pārzināt un risināt, orientēties un tīklot un vēl daudz kas cits. Bet kā tad ar etiķeti? Kā radīt iespaidu un nesapīties meistarībā?
Neatkarīgi no tā, vai bizness tiek uzsākts kopā ar kādu vai vienatnē, pozitīvu rezultātu iespējams sasniegt tikai tad, ja uzņēmējs spēj darboties kā cilvēks-orķestris. Tāpēc jāmobilizē visi ārējie un iekšējie resursi – prasmes un iemaņas, kas palīdz atvērt arī tās durvis, kuras, paļaujoties tikai uz labu izglītību, atraktīvu pārdošanas prezentāciju vai ietekmīgiem draugiem, paliktu slēgtas.
Stress nodod
Uzņēmēja personīgās prasmes veidot saskarsmi, kā arī spēja pieklājīgi komunicēt reālajā un virtuālajā vidē, palīdz veidot biznesu.
Kad uzņēmumam veicas, tad ir viegli būt laipnam un pozitīvam, bet biznesā stress vai neierastas situācijas notiek regulāri, izgaismojot to, kāds patiesībā ir cilvēks. Tādēļ var paļauties tikai uz tām etiķetes, pieklājības un saskarsmes prasmēm, kas ir kļuvušas par ieradumu, par daļu no personības. Cilvēka īstā būtība biznesā ir kā uz delnas – vai viņš prot veidot patīkamu pirmo iespaidu gan mutiskajā, gan rakstiskajā saziņā, vai izprot apģērba un neverbālās komunikācijas nozīmi, precizitāti un solījumu turēšanu, personīgā zīmola nostiprināšanu digitālajā vidē.
Katrs no minētajiem un visi elementi kopumā var izšķirt biznesa likteni. Ja uzņēmējs ir strādājis pie savas attīstības, viņš būs soli priekšā pārējiem. Ja nē, nepieciešams uzlabot prasmes un sniegumu. Tikai tiem uzņēmējiem, kuri spēj pārvarēt stresu, vienlaikus izturoties pret citiem ar cieņu un pieklājību, izdodas uzturēt pozitīvas profesionālas attiecības un veidot ilgtermiņa biznesu.
Lasītājs jautā: Kad saimnieciskās darbības veicējam jākļūst par individuālo komersantu (IK)? Vai ir kāds periods vai apgrozījuma apjoms, līdz kuram var veikt komercdarbību IK statusā?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 13. Nov. 2024
Akciju sabiedrības akcionāriem pieder akcijas, kas dod viņiem dažādas tiesības. Kas īsti ir akcijas, kādas tiesības tās paredz un kas par tām jāzina uzņēmējam?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 27. Sep. 2024
Dibinot uzņēmumu, jāņem vērā ne tikai visi aspekti, kas saistās ar dokumentu iesniegšanu, uzņēmējdarbības formas izvēli un nodokļu un grāmatvedības jautājumiem, bet arī darbinieku algošanu, intelektuālā īpašuma aizsardzību un citām lietām.
Jaunais uzņēmējs
06:00, 13. Sep. 2024
Kad tiek pieņemts lēmums par uzņēmuma dibināšanu, visbiežāk ir ideja, ko piedāvāt klientiem, tomēr ne visas idejas ir dzīvotspējīgas. Kā noskaidrot, kura tāda ir, bet kura nav?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 6. Sep. 2024
Akciju sabiedrības dibināšanā svarīgu lomu ieņem arī akcionāri. Kādas ir akcionāru tiesības, kā rīkoties, ja kādam akcionāram tiesības ir liegtas un kādi aspekti jāņem vērā?
Jaunais uzņēmējs
06:00, 30. Aug. 2024
Pirms uzsākt uzņēmējdarbību Latvijā, ir būtiski ņemt vērā vairākus juridiskos aspektus, kas nodrošina ne tikai uzņēmuma darbības atbilstību normatīvajam regulējumam, bet arī veido stabilu pamatu veiksmīgai uzņēmējdarbībai. Kas ir tās lietas, kas jāņem vērā, uzsākot uzņēmējdarbību?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 23. Aug. 2024
Kad tiek saņemta samaksa, nepieciešams to apliecināt ar dokumentu – čeku vai kvīti. Ja par čeku viss ir skaidrs, tad par kvītīm un to veidiem var rasties jautājumi. Kādas ir galvenās atšķirības un kā pielietot katru kvīšu veidu?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
06:00, 13. Aug. 2024
Akciju sabiedrība, tāpat kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību, ir kapitālsabiedrība. Līdz ar to tām jāievēro līdzīgi nosacījumi, tomēr pastāv arī dažas atšķirības, kas jāņem vērā. Kā dibināt AS?
Jaunais uzņēmējs
06:05, 30. Jūl. 2024
Valde ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību izpildinstitūcija, kura vada un pārstāv to. Kādi ir valdes pienākumi un tiesības? Par kādiem zaudējumiem valdei jāuzņemas atbildība?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 17. Jūl. 2024
Nodibinot sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA), tās valdei un dalībniekiem rodas pienākumi un tiesības, kas turpmāk jāievēro. Kādi ir valdes un tās dalībnieku pienākumi? Kuros lēmumos drīkst piedalīties SIA dalībnieki?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
06:00, 28. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Par kādām rekvizītu izmaiņām fiziskai personai – saimnieciskās darbības veicējam – ir pienākums ziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.537 “Noteikumi par nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā” 19.punktam? Vai ir tādas izmaiņas, ko VID jau automātiski redz un par tām vairāk nav jāziņo? Ja reģistrētas struktūrvienības adresē esošā īpašuma tiesības ir pārgājušas saimnieciskās darbības veicēja īpašumā, vai par to ir jāziņo VID?
Klausies
Jaunais uzņēmējs
09:00, 19. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Uzsākot mājražošanu, tika izvēlēta uzņēmējdarbības forma –individuālais komersants (IK). Kad IK par pirkumu jāizsniedz kvīts un kad – čeks? Kā iesniedzams izlietoto kvīšu pārskats? Vai rēķins aizvieto kvīti?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 4. Jūn. 2024
Lai reģistrētos Uzņēmumu reģistrā, sabiedrības ar ierobežotu atbildību dibinātājiem – fiziskām vai juridiskām personām – jāiesniedz dažādi dokumenti. Kas jāsagatavo, lai reģistrācijas pieteikumu izdotos veiksmīgi iesniegt?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 10. Mai. 2024
Kad ir izdarīta izvēle par labu sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA), nepieciešams to juridiski noformēt, tomēr jāatceras, ka tas ir jādara atbilstoši Komerclikuma (KL) normām. Apskatām, kādi ierobežojumi ir SIA nosaukumam, kur un kā var reģistrēt juridisko adresi? Kā arī kas jānorāda sabiedrības rekvizītos?
Jaunais uzņēmējs
09:00, 26. Apr. 2024
Lai legāli veiktu uzņēmējdarbību, ir jāreģistrējas. Nereti rodas jautājums – dibināt sabiedrību ar ierobežotu atbildību vai tomēr būt saimnieciskās darbības veicējam. Skaidrojam, kādas ir būtiskākās atšķirības starp šīm uzņēmējdarbības formām, lai būtu vieglāk izvēlēties.
Jaunais uzņēmējs
06:00, 5. Apr. 2024