Personāla opcijas un kapitāla daļu pirkuma tiesības kā motivēšanas rīks
2024-02-06
Undīne Zīberga, SIA "ZAB Kronbergs Čukste Levin", zvērināta advokāte
Personāla akcijas, personāla opcijas, daļas un kapitāla daļu pirkuma tiesības izmanto kā instrumentus, lai noturētu uzņēmuma darbiniekus un veidotu attīstībā ieinteresētu kolektīvu. Par personāla akcijām un daļām skaidrojām iepriekšējā rakstā. Šajā publikācijā skaidrosim, kā piešķir un atsavina personāla opcijas un kapitāldaļu pirkuma tiesības, kādi nodokļu aspekti jāņem vērā, lai tās netiku uzskatītas par darba samaksu, kā arī salīdzināsim atšķirības.
Personāla opciju un kapitāla daļu pirkuma tiesību (opciju) piešķiršanu regulē Komerclikums (KL), bet ar to saistītos nodokļu jautājumus – galvenokārt likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN).
Attiecībā uz akciju sabiedrībām opciju piešķiršanai KL ir paredzētas speciālas tiesību normas. Savukārt attiecībā uz sabiedrībām ar ierobežotu atbildību šāds regulējums izriet no Civillikuma un KL noteikumiem kopumā, no tiesībām veidot dažādas daļu kategorijas, kas tika ieviestas pēc iepriekšējā rakstā pieminētajiem KL grozījumiem, kā arī no likuma par IIN normām.
Opciju piešķiršana
Opcijas tiek piešķirtas sabiedrības (vai ar sabiedrību vienā koncernā ietilpstošo sabiedrību) darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem, lai pēc noteikta laika perioda, izpildoties noteiktiem kritērijiem, attiecīgais darbinieks, valdes vai padomes loceklis varētu iegūt sabiedrības akcijas vai kapitāla daļas.
Sabiedrības akcionāri (dalībnieki) var brīvi noteikt kritērijus, kam jāizpildās, lai tiktu piešķirtas opcijas jeb tiesības iegūt sabiedrības akcijas vai iegādāties daļas. Kritērijus var arī izstrādāt sabiedrības padome/valde ar akcionāru (dalībnieku) apstiprinājumu. Tie var būt dažādi, piemēram, noteikts laika periods, kurā darbiniekam jānostrādā pie darba devēja opciju turēšanas laikā, noteikti mērķi un finanšu rādītāji, kas uzņēmumam jāsasniedz šajā laikā periodā un citi. Tātad tiesības iegūt sabiedrības akcijas un kapitāla daļas nav uzreiz, bet gan brīdī, kad iestājas katrā konkrētajā gadījumā izvirzītie kritēriji. Tas nozīmē arī to, ka, tiem neizpildoties, darbinieks zaudē tiesības iegūt akcijas vai kapitāla daļas.
Daudziem uzņēmumiem dažādības un iekļaušanas politika ir kļuvusi par ierastu pieeju uzņēmējdarbībā un komandas vadīšanā, savukārt tikai atklāj šo paradigmu. Kas ir daudzveidība un iekļaušana un kā tā var palīdzēt uzņēmējdarbībai? Kādas izmaiņas ieviestas Starptautiskās Standartizācijas organizācijas (International Organization for Standardization (ISO)) standartā 30415:2021 “Cilvēkresursu vadība. Dažādība un iekļaušana”?
Personāla vadība
06:00, 9. Sep. 2024
Laikā, kad daudzi strādā attālināti vai hibrīdrežīmā, arvien aktuālāks kļūst jautājums par darba laika elastību – vai var to piemērot un kādos gadījumos? Kā īsti izpaužas darba laika elastība un vai visi to saprot vienādi?
Personāla vadība
06:00, 20. Aug. 2024
Jautājums par labvēlīgu un drošu komunikāciju starp darbinieku un klientu visbiežāk aktualizējas tajās jomās, kas saistītas ar klientu apkalpošanu gan klātienē, gan citā formātā. Izteiciens “klientam vienmēr taisnība” nebūt nenozīmē, ka klientam pieļaujama rupja, naidīga vai kāda cita agresīvas uzvedības izpausme. Kā darba devējs var atbalstīt savu darbinieku, ja šādu attieksmi tomēr nākas piedzīvot?
Personāla vadība
09:00, 30. Jūl. 2024
Uzņēmuma vērtības ir pamats, uz kura balstās visa tā darbība. Tās nosaka, kā uzņēmums pieņem lēmumus, kā sadarbojas ar klientiem un darbiniekiem un kādu tēlu veido sabiedrībā. Savukārt darbinieku vērtības veido viņu motivāciju, attieksmi pret darbu un savstarpējās attiecības. Lai panāktu uzņēmuma ilgtermiņa panākumus un pozitīvu darba vidi, ir svarīgi, lai darbinieku personīgās vērtības būtu saskaņotas ar uzņēmuma vērtībām. Kā veiksmīgi integrēt darbinieku vērtības uzņēmuma vērtībās, izmantojot dažādas pieejas un metodes?
Personāla vadība
06:00, 19. Jūl. 2024
Laikā, kad ir manāms darba spēka trūkums, darba devēji meklē aizvien jaunus veidus, kā piesaistīt darbiniekus. Viens no tiem ir tiešā atlase jeb headhunting, ar kuras palīdzību visbiežāk tiek piesaistīti uzņēmuma vadītāji vai darba tirgū pieprasīti speciālisti. Kāpēc izvēlēties šo darbinieku meklēšanas metodi un kādas ir tās priekšrocības?
Personāla vadība
06:00, 5. Jūl. 2024
Teju katram cilvēkam patīk saņemt komplimentus, tomēr rodas jautājums – vai komplimentu izteikšana darba vietā ir pieņemama? Kādus komplimentus var izteikt darba vidē? Kā nepārkāpt trauslo komplimentu izteikšanas robežu?
Personāla vadība
06:00, 17. Jūn. 2024
Līdz ar tehnoloģiju attīstību pasaulē ir izveidojusies pieejamās informācijas pārbagātība. Cik daudz no pieejamās informācijas spējam uztvert, atcerēties un pielietot? Kādi ir efektīvākie paņēmieni prasmju un kompetenču attīstīšanā?
Personāla vadība
09:00, 11. Jūn. 2024
Uzņēmuma ikdienas darbībā konflikti ir neizbēgama sastāvdaļa. Tie rodas, kad vairāku pušu intereses ir savstarpēji nesaderīgas, nespējot atrisināt darba jautājumus. Tomēr reizēm konflikti ir neredzami. Kā atpazīt un risināt šos slēptos draudus? Kādas metodes vadītājs var izmantot konfliktu prevencijai un risināšanai?
Personāla vadība
06:00, 7. Jūn. 2024
Izvēle starp personāla atlases uzņēmumu un iekšēju personāla speciālistu ir stratēģisks lēmums, kas ietekmē uzņēmuma efektivitāti, izmaksas un darba kvalitāti. Brīdi, kad jāizlemj par labu vienam no abiem variantiem, var salīdzināt ar izvēli starp ātru take-out maltīti un mājās gatavotu ēdienu. Abiem variantiem ir savas priekšrocības un trūkumi, un katrs ir piemērotāks atšķirīgiem mērķiem.
Personāla vadība
09:00, 31. Mai. 2024
Lasītājs jautā: Darbinieks jūtas depresīvi noskaņots un darba laikā, darba telpās atklāti runā par dažādiem paškaitēšanas veidiem, ko apsver. Vadītājam nav saprotams, vai tādā veidā darbinieks cenšas pievērst sev uzmanību vai tiešām tā jūtas. Tāpēc rodas jautājums – kā rīkoties, ja ir aizdomas par darbinieka mentālā stāvokļa izmaiņām? Kā pareizāk runāt ar darbinieku? Ko darba devējs var un ko nevar šādā situācijā darīt?
Personāla vadība
09:00, 25. Apr. 2024
Mūsdienu darba tirgus izaicinājums ir darbinieku trūkums. Jau šobrīd lielākā daļa uzņēmumu vadītāju atzīst, ka darbinieku trūkums tuvākajā laikā ietekmēs uzņēmuma rentabilitāti. Kā panākt, lai darbinieki nemaina darba vietu?
Personāla vadība
06:00, 8. Apr. 2024
Darba samaksa un ar to saistītie vienlīdzības principi jau izsenis bijusi plaši apspriesta tēma. Tas, ka sievietēm maksā mazāk nekā vīriešiem, agrāk tika uztverts kā norma, tomēr mūsdienās parādās aizvien vairāk diskusiju par dzimumneitrālas darba samaksas ieviešanu.
Personāla vadība
06:00, 26. Mar. 2024
Lai mazinātu darba vides kaitīgo faktoru ietekmi uz darbinieku veselību, darba devējam ir jānodrošina, ka nodarbinātie veic obligātās veselības pārbaudes pie arodslimību ārsta. Kam, kad un kāpēc šī pārbaude jāveic?
Personāla vadība
06:00, 19. Mar. 2024
Produktivitāte ir vienlīdz svarīga gan lieliem, gan maziem uzņēmumiem, jo abos gadījumos resursi ir ierobežoti. Ņemot to vērā, ir svarīgi veikt aprēķinus un izvērtēt, kāpēc produktivitāte Latvijā nemitīgi samazinās, kas tiek darīts nepareizi?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 18. Mar. 2024
Pēc Covid-19 krīzes darba tirgus piedzīvojis vairākas strukturālas pārmaiņas, un šobrīd tajā notiek strauja attīstība. Bezdarbs turpina samazināties, un vidējais atalgojuma līmenis pieaug.
Personāla vadība
06:00, 11. Mar. 2024