Mākslīgā intelekta akts (MI akts) nosaka, ka ir aizliegta tādas mākslīgā intelekta (MI) sistēmas laišana tirgū, nodošana ekspluatācijā vai lietošana, kas ietekmē zemapziņu, liekot pieņemt lēmumu, ko persona citādi nebūtu pieņēmusi. Kas tiek uzskatītas par zemapziņu ietekmējošām MI sistēmām?

MI akta (regula 2024/1689, ar ko nosaka saskaņotas normas MI jomā) ieviešana un spēkā stāšanās notiek pakāpeniski, tomēr MI akta 2.nodaļa, kas regulē aizliegtu MI praksi, stājās spēkā jau 2025.gada 2.februārī. Tas nozīmē, ka jebkuram izstrādātājam, izplatītājam vai lietotājam ir saistošs aizliegums izstrādāt, izplatīt vai lietot konkrētas MI sistēmas.

MI akta 99.panta 3.daļa nosaka, ka par aizliegtas MI prakses aizlieguma neievērošanu piemēro administratīvos naudassodus līdz 35 milj. eiro vai, ja pārkāpējs ir uzņēmums, līdz 7% no tā kopējā globālā apgrozījuma iepriekšējā finanšu gadā, atkarībā no tā, kurš no tiem ir lielāks. Šis ir apjomīgākais sods, kas paredzēts MI aktā. Lai gan Eiropas Savienības dalībvalstīm regulējums par MI aktā noteikto sodu piemērošanu jāpieņem līdz 2026.gada 2.augustam, jau šobrīd nepieciešams šim pievērst uzmanību.

MI akta 5.panta 1.punkta a) apakšpunktā tiek izdalītas šādas MI sistēmas un MI paņēmieni, kas izmanto manipulāciju personas uzvedības ietekmēšanai, – sublimināli (tādi, kas iedarbojas uz zemapziņu), tīši manipulatīvi un maldinoši paņēmieni.

Lai gan MI akts nosaka aizliegumus konkrētu MI sistēmu izstrādei un izmantošanai, nav skaidrs, kādas tieši sistēmas ir pakļautas šajā pantā noteiktajam aizliegumam, jo jēdzieni – subliminālie, tīši manipulatīvie un maldinošie paņēmieni – nav definēti. Šobrīd skaidrojums atrodams juridiskajā literatūrā un EK vadlīnijās. MI akts nosaka, ka dalībvalstīm jāizveido atbildīgā institūcija MI sistēmu uzraudzībai. Pēc institūcijas izveides atbildes uz neskaidrajiem MI akta jautājumiem būs iespējams noskaidrot, vēršoties tajā.