Pašnodarbināto sociālās iemaksas, mainoties minimālajai algai
2024-05-16
Inga Pumpure, finanšu konsultante, grāmatvede, lektore grāmatvedības un nodokļu jomā, profesionāls koučs, mentore
Paaugstinoties valstī noteiktajai minimālajai algai, palielinās arī minimālo sociālo iemaksu apjoms, līdz ar to pieaug arī kopējais izdevumu slogs. Kā minimālās algas izmaiņas ietekmē pašnodarbināto sociālās iemaksas?
Izlasot šo rakstu, uzzināsi:
- Kādas sociālo iemaksu likmes šobrīd ir pašnodarbinātajam
- Kā veic iemaksas, sasniedzot pensijas vecumu
- Kas ir obligātās un kas – brīvi izraudzītās iemaksas un kā tās tiek aprēķinātas
- Kas par iemaksām jāatceras, saņemot autoratlīdzību
- Kad jāveic iemaksas pensijai, kāda ir to likme un kā izvairīties no papildu izmaksām
- Kā veicamas iemaksas, ja pašnodarbinātais ir arī algots darbinieks
Lasītājs jautā: Uzņēmums darbiniekam uzdāvina skrejriteni, uz kura ir uzņēmuma logo. Braucot ar skrejriteni dažādos maršrutos, darbinieks popularizē uzņēmumu. Vai šāda skrejriteņa iegāde uzskatāma kā reprezentācijas izdevumi? Vai jāmaksā nodokļi?
Finanses
09:00, 5. Nov. 2024
2024.gada sākumā daudzu uzņēmumu vadītāji un īpašnieki bija nepatīkami pārsteigti par to, ka ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis, lai arī nav bijusi peļņa, ko sadalīt. Kāpēc tā notika? Uz ko attiecināmi plānās kapitalizācijas noteikumi?
Finanses
06:00, 5. Nov. 2024
“Cena ir tas, ko jūs maksājat. Vērtība ir tas, ko jūs saņemat.” Šī slavenā Vorena Edvarda Bafeta (Warren Edward Buffett) frāze izceļ būtisko atšķirību starp izmaksām (cenu) un ieguvumiem (vērtību) gan investīcijās, gan citās dzīves jomās. Tā aicina investoru raudzīties tālāk par aktuālajām cenām un apsvērt vērtību tās plašākā kontekstā. Vai ir vērts tērēt laiku, naudu un pūles, meklējot “lētās” kompānijas, kad šķiet – vajag tikai “pasērfot” kādā forumā un vienkārši ieguldīt “Nvidia” vai “Tesla” akcijās? Bafets, protams, ir Bafets, bet laiki arī ir mainījušies. Kas vispār ir “vērtību pamatotas investīcijas” jeb value investing?
Finanses
06:00, 29. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Vai uzņēmums saviem darbiniekiem drīkst rīkot konkursus un loterijas ar tādiem pašiem nosacījumiem, kā tie tiek rīkoti trešajām pusēm, proti, izmaksātajām naudas balvām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteiktā limita ietveros nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Finanses
06:00, 24. Okt. 2024
Uzņēmējdarbības videi kļūstot arvien sarežģītākai un pieaugot pieprasījumam pēc jauniem pakalpojumiem un produktiem, uzņēmumiem jāstiprina konkurētspēja un jāveicina izaugsme. Tāpēc arvien lielāka nozīme ir Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma piesaistei dažādiem attīstības projektiem. Kas jāņem vērā, izlemjot piedalīties ES fondu programmas konkursā?
Finanses
09:00, 22. Okt. 2024
Nākamais gads sola izmaiņas vairākos nodokļos, arī tajos, kas investoram jāsamaksā par gūtajiem ienākumiem finanšu tirgos. To paredz nupat uz Saeimu nogādātais 2025.gada budžets, kurā iekļauti vairāku tiesību aktu grozījumi, tostarp likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumi paredz vērā ņemamu ietekmi uz nodokļiem, kas jāmaksā investoriem par vērtspapīru pārdošanu vai no citiem ienākumiem no kapitāla.
Finanses
11:03, 18. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Vai personas apliecinājums, ka maksājums, kas redzams konta izrakstā, ir attiecināms uz saimniecisko darbību, ir pietiekams iemesls, lai šos izdevumus drīkstētu attiecināt uz saimniecisko darbību un attiecīgi samazināt apliekamo ienākumu?
Finanses
09:00, 16. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Kā noteikt hibrīdauto degvielas patēriņa normu un veikt tās uzskaiti?
Finanses
09:00, 9. Okt. 2024
Tuvojošās Amerikas Savienoto Valstu prezidenta vēlēšanas var mainīt politisko un ekonomisko līdzsvaru pasaulē, tomēr pagaidām finanšu tirgus dalībnieki vairāk uztraucas par augstajām procentu likmēm un no tām izrietošajām sekām. Turklāt iepriekšējā apmātība ar mākslīgā intelekta uzņēmumiem šobrīd ir viens no varbūtējiem iemesliem, kas var veicināt masveida izpārdošanu akciju tirgos.
Finanses
06:00, 9. Okt. 2024
Uzņēmumam, sasniedzot noteiktu attīstības fāzi, tālākai izaugsmei teju vienmēr ir nepieciešams papildu finansējums. Tas var būt paredzēts jaunu iekārtu iegādei, lai kāpinātu ražošanas jaudas, jaunu komercplatību vai transporta iegādei vai citiem mērķiem. Ik pa laikam publiskajā telpā dzirdams, ka bankas pārāk maz kreditē un uzņēmumus vērtē pārāk piesardzīgi. Ko bankas ņem vērā, izvērtējot, vai uzņēmumam piešķirt finansējumu?
Finanses
06:00, 4. Okt. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums nolemj pārdot uzņēmuma automašīnu, kas iepriekš tika lietota gan privātām vajadzībām, gan saimnieciskās darbības nolūkos, bet šobrīd vairāk netiek izmantota vispār. Vai par šo periodu, kad auto netiek lietots, ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis? Kas būtu jādara, lai šis nodoklis nav jāmaksā, jo transportlīdzeklis vairs netiek lietots privātām vajadzībām?
Finanses
06:00, 2. Okt. 2024
Cenu samazinājums neveicina progresu, tas drīzāk noved pie virknes problēmu. Tomēr, vai inflācija ir globāla sazvērestība? Kāpēc nauda netiek sadrukāta tik daudz, lai izskaustu nabadzību? Kur slēpjas patiesība? Vai inflācija ir globāla sazvērestība?
Finanses
06:00, 26. Sep. 2024
Inflācijas līmenim pārsniedzot banku noguldījumu procentu likmes, ieguldījumi vērtspapīros ir kļuvuši par arvien populārāku alternatīvu, kas ļauj saglabāt vai ilgtermiņā palielināt ieguldītā kapitāla vērtību. Banku piedāvāto ieguldījumu pakalpojumu pieejamība un kvalitāte ir būtiska kapitāla tirgus attīstībai. Taču ieguldītāju uzticību banku sistēmai laiku pa laikam satricina ziņas par kādas bankas likvidāciju vai maksātnespēju. Banku darbības apturēšana var paralizēt norēķinus, iesaldēt klientu aktīvus vai tiem radīt būtiskus zaudējumus.
Finanses
06:00, 19. Sep. 2024
Ar ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgajiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā un kāpēc tas ir pat labi?
Finanses
09:00, 12. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmumam pieder zeme, kura tiek iznomāta. Rēķins par zemes nomu tiek izrakstīts reizi pusgadā. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Uzņēmuma vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, kuram alga tiek izmaksāta tikai tajos mēnešos, kad saņemta nauda par zemes nomu. Ko darīt ar darbinieku tajos mēnešos, kad nav darījumu un ieņēmumu?