Lai risinātu gadiem ieilgušo zvejnieku neapmierinātību par pelēko roņu Halichoerus grypus radīto traucējumu piekrastes zvejai, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šogad pirmo reizi izsniedz atļaujas 19 juridiskām personām pelēko roņu letālai atbaidīšanai. Atļaujas tiek izsniegtas ar vairākiem drošības un sugas aizsardzības nosacījumiem. Tikai noteiktas juridiskās personas ar atļaujām no 1.septembra līdz 31.decembrim drīkstēs veikt pelēko roņu atbaidīšanu no zvejas rīkiem, izmantojot medību ieročus, un kopumā iegūt ne vairāk kā 60 pelēkos roņus, informē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Pelēkie roņi ir aizsargājama, nemedījama suga. Konfliktsituācijas risināšanai Latvijā ir īstenoti vairāki projekti, lai mūsu apstākļiem adaptētu citu valstu izmantotās metodes roņu atbaidīšanai no zvejas rīkiem. Vienlaikus pēdējos gados zvejnieki ir oficiāli ziņojuši par roņu radītajiem postījumiem. Baltoties uz saņemtajiem datiem, Lauku atbalsta dienests no 2020. līdz 2022.gadam kopumā par pelēko roņu nodarītajiem postījumiem zvejniekiem kompensācijās izmaksājis jau vairāk nekā 557 tūkst. eiro.

VARAM 2021.gadā apstiprināja sugas aizsardzības plānu sugu grupai “Roņi”. Tajā kā vislabākais risinājums roņu atbaidīšanai minēta dažādu metožu kombinēšana, tajā skaitā paredzot pelēko roņu iespējamo ieguvi tiešā zvejas rīku tuvumā, nosakot kopējo maksimālo iegūstamo dzīvnieku skaitu gada ietvaros, kas, līdzīgi kā citās kaimiņvalstīs, būtu ne vairāk kā 1% no pelēko roņu populācijas skaita novērtējuma Latvijas ūdeņos.

Pelēko roņu indivīdus atļauts letāli atbaidīt tikai konkrētiem 19 zvejas uzņēmumiem, kas saskaņā ar zveju regulējošajiem normatīvajiem aktiem veic zveju piekrastes ūdeņos komerciālos nolūkos, lai nepieļautu nopietnu kaitējumu zivsaimniecībai. Atbaidīšanas laikā jāievēro medības reglamentējošo normatīvo aktu prasības, tostarp aizliegums lietot svinu saturošo munīciju, kā arī jāveic pelēkā roņa indivīda izvākšana no jūras. Iegūto roni aizliegts izmantot komerciāliem mērķiem, to var nodot utilizēšanai vai izmantot personiskajām vajadzībām. Ikreiz pirms roņu letālas atbaidīšanas, kā arī pēc tās atļauju saņēmējiem ir jāsazinās ar DAP. Par izsniegtās atļaujas nosacījumu pārkāpšanu piemērojams sods līdz 10 tūkst. eiro.

DAP atļauja nepieciešama tikai letālu atbaidīšanas metožu izmantošanai. Vizuālās un akustiskās atbaidīšanas metodes un rīkus, tostarp tādus, kas rada medību ieroču lietošanai līdzīgu skaņu, ciktāl šādu rīku lietošana nav pretrunā ar medības regulējošo vai citu normatīvo aktu prasībām, izmantojamas bez iepriekšējas saskaņošanas un atļaujas.

DAP pirms nemedījamo sugu indivīdu ieguves atļaujas izsniegšanas ir pārbaudījusi plānotās darbības likumību un zinātnisko pamatojumu, kā arī konsultējusies ar Zemkopības ministriju, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”, Valsts meža dienestu un piekrastes zvejniekiem.