2024.gada novembrī, salīdzinot ar 2023.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,2%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada novembrī, salīdzinot ar 2023.gada novembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,1 procentpunkts), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,4 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,4 procentpunkti), kā arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (−0,5 procentpunkti), ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (−0,3 procentpunkti).
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,3%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+11,4%). Dārgāki bija piena produkti (+10,3%), šokolāde (+19,2%), sviests (+23,1%), mājputnu gaļa (+7,6%), konditorejas izstrādājumi (+6,9%), piens (+7,6%), olīveļļa (+23,4%), siers un biezpiens (+3,2%), svaigi augļi (+3,6%), augļu un dārzeņu sulas (+11,6%). Gada laikā cenas kāpa arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,9%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+9%), kartupeļiem (+9,5%). Savukārt cenas pazeminājās cukuram (−27,4%), miltiem un citiem graudaugiem (−7,4%).
Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 7,5%. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 13,1%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 4,5%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam.
Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,8%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (−9,1%) un elektroenerģijai (−5,5%). Lētāks bija cietais kurināmais (−2,4%), kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam (−2%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,1%), atkritumu savākšana (+16,9%), mājokļa īre (+7,4%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+7%), ūdensapgāde (+4%).
Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 5,6%. Gada laikā dārgāki kļuva zobārstniecības pakalpojumi, farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.
Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 3,6%, ko noteica degvielas cenu kritums par 8,3%. Dīzeļdegviela palika lētāka par 11,3%, benzīns – par 7,1%, savukārt auto gāze palika dārgāka par 12,8%. Gada laikā cenu kritums bija pasažieru aviopārvadājumiem un lietotām automašīnām. Savukārt cenas pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, citiem pakalpojumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.
Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 5,9%, sadārdzinoties ziediem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, televīzijas abonēšanas maksai, atpūtas un sporta pakalpojumiem. Lētāki bija personālie datori.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.
2024.gada novembrī, salīdzinot ar 2024.gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,3 procentpunkti), mājokļa iekārtai (+0,1 procentpunkts), veselības aprūpei (+0,1 procentpunkts), kā arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (−0,1 procentpunkts).
Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,1%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu bija svaigiem augļiem (−3,6%). Galvenokārt akciju ietekmē lētāka bija maize (−0,9%), kafija (−1,5%), atspirdzinošie dzērieni (−4,9%), siers un biezpiens (−0,7%), kā arī tēja (−4,9%). Cenas samazinājās arī svaigām vai atdzesētām zivīm (−4,8%). Savukārt cenu pieaugums bija svaigiem dārzeņiem (+3,8%), sviestam (+5,5%), piena produktiem (+1,3%), olām (+1,7%). Noslēdzoties akcijām, dārgāka bija mājputnu gaļa (+0,8%).
Mājokļa iekārtas grupā cenas pieauga par 1,7%. Dārgāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, kā arī mājokļa mēbeles, ko galvenokārt ietekmēja akciju noslēgumi.
Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 0,8%. Mēneša laikā lielākā ietekme uz cenu kāpumu grupā bija farmaceitiskajiem produktiem. Dārgāki bija arī zobārstniecības pakalpojumi.
Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētākas par 0,8%, ko lielākoties ietekmēja cenu samazinājums pasažieru aviopārvadājumiem. Degviela bija lētāka par 0,2%, samazinoties cenām dīzeļdegvielai par 1,1%, savukārt benzīns bija dārgāks par 0,8% un auto gāze – par 1,5%. Cenu kritums bija lietotām automašīnām. Savukārt rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem sadārdzinājās.
Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas kāpa par 5,8%. Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija uzturēšanās maksa veco ļaužu pansionātā, kā arī neelektriskās ierīces personīgai aprūpei.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija dabasgāzei, vīnam, mobilā tālruņa pakalpojumiem, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās elektroenerģijai, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, alum, siltumenerģijai, apaviem, viesnīcu pakalpojumiem.
Salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas 2024.gada novembrī bija par 46,4% augstākas. Precēm cenas pieauga par 45,5%, bet pakalpojumiem – par 47%.