Organizācijas kultūra un pārmaiņu vadība
2022-02-28
Arta Biruma, SIA "Domenikss" valdes locekle
Klausies
Organizācijas kultūra, dēvēta arī par uzņēmuma kultūru, ietver kopīgas vērtības, attieksmi un praksi un būtībā sniedz priekšstatu par organizācijas personību. Spēcīga kultūra piesaista amatiem pareizos kandidātus, kuri ir ieinteresēti kopīgi sasniegt mērķus. Kādi ir četri tipiskākie kultūru veidi organizācijās mūsdienās, un kāpēc tas ir tik svarīgi?
Saskaņā ar “Glassdoor” pētījumu 77% pieaugušo pirms pieteikšanās uz vakanto amatu novērtē tieši uzņēmuma kultūru, un 56% uzskata, ka tā pat ir svarīgāka par atlīdzību, tādējādi gāžot pastāvošo stereotipu, ka visu nosaka atalgojums. Tomēr organizācijas kultūra nav statisks elements, tā mainās, ņemot vērā organizācijas nākotnes misiju un redzējumu. Ir jāizvērtē, vai pastāvošā kultūra nebuksē vēlamo attīstību. Tai arī jāiet roku rokā ar pasaules tendencēm darba tirgū, jo tikai tā var uzrunāt talantīgākos darbiniekus, un, protams, jāuzklausa darbinieku un struktūrvienību vēlmes par to, kādas pārmaiņas organizācijā tie gaida. Šobrīd ir labs laiks arī, lai vērotu, kā uzņēmumi maina savu kultūru, pielāgojoties pēcpandēmijas laikam.
Organizācijas kultūru veidi
Visbiežāk iezīmējas četri tipiskākie kultūru veidi, un tie savā starpā pārklājas, veidojot unikālu kultūru uzņēmumā. Piemēram, tā sauktā klana kultūra bieži vērojama start-up un mazos uzņēmumos, kur prioritātes ir sadarbība un komunikācija, vadība iedrošina darbiniekus runāt par to, ko viņi novērtē uzņēmumā, ko vēlētos mainīt, uzklausa darbinieku idejas, kas varētu palīdzēt tālākā rīcībā. Sajūta ir, kā strādājot ģimenes lokā, nepastāv hierarhija, vadītāji drīzāk ir mentori, kas palīdz sasniegt individuālos un kolektīvos mērķus. Šāda kultūra ir nepiespiesta – tiek piedāvāts elastīgs darba laiks un strādāšana attālināti.
Vēl viens kultūras veids, kur komunikācija ar darbiniekiem uzskatāma par prioritāti, ir adhokrātijas kultūra. Atšķirība ir tajā, ka te augstāk vērtē tieši spēju domāt “out of the box” un radīt konkurētspējīgas idejas. Darbiniekiem jāpalīdz uzņēmumam būt pirmajam, kas rada ko nozīmīgu, kamēr citi uzņēmumi pat vēl nav par to iedomājušies. Šāda kultūra vērojama, piemēram, “Google” vai “Apple”. Uzņēmumus raksturo risku uzņemšanās, radoša enerģija un spēja izdarīt to, kas iepriekš vēl nav darīts. Adhokrātijas kultūra ir ierasta mainīgajā tehnoloģiju nozarē, kurā regulāri izstrādā un izlaiž jaunus produktus. Ļoti atšķirīga no iepriekš uzskaitītajām ir tirgus kultūra. Te fokuss ir uz rentabilitāti, ārējiem panākumiem, nevis iekšējo apmierinātību. Katra darbība, amats uzņēmumā ir ar mērķi sasniegt izvirzīto lielo mērķi.
Lasītājs jautā: Vai valde var pieprasīt atlīdzību, ja statūtos minēts, ka valde atlīdzību nesaņem?
Uzņēmuma vadība
09:00, 20. Nov. 2024
Digitālajā laikmetā, kad datu pārkāpumi un kiberdraudi kļūst arvien izplatītāki, informācijas apmaiņas nosacījumu iekļaušana klientu līgumos ir ļoti svarīga un bieži pat nepieciešama. Tas palīdz aizsargāt abu pušu intereses un saglabāt informācijas apmaiņas integritāti un drošību. Kādi nosacījumi sniedz drošības nodrošinājumu līgumos?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Nov. 2024
Katrs cilvēks gan darbā, gan ikdienā izmanto dažādus kontroles mehānismus, taču ne visi to dara apzināti. Kā uzņēmumam pārdomāti un mērķtiecīgi pievērsties kontroles jautājumiem? Kā var palīdzēt COSO modelis?
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Nov. 2024
Atjaunīgā enerģija Latvijā kļūst par aizvien biežāk apspriestu tematu. Attīstītāji un entuziasti uzsver tās nozīmi, tomēr iedzīvotāji un uzņēmēji, kuru tuvumā jau ir uzbūvētas vai tiek plānotas saules vai vēja elektrostacijas, ne vienmēr ir sajūsmā par šo ideju. Kāpēc atjaunīgā enerģija Latvijai ir svarīga?
Uzņēmuma vadība
06:00, 31. Okt. 2024
Mūsdienās biznesa analītika ir būtiska uzņēmējdarbības daļa. Tās galvenais mērķis ir palīdzēt pieņemt uz faktiem balstītus lēmumus, kas attiecīgi ļauj uzlabot uzņēmuma konkurētspēju un ilgtspēju. Kā biznesa analītika var veicināt procesu optimizēšanu, uzlabot klientu apkalpošanu un samazināt izmaksas?
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Okt. 2024
Daudz tiek runāts par līderības nozīmi dažādās dzīves sfērās, tostarp uzņēmējdarbībā. Tomēr šis apzīmējums – “līderis” – bieži tiek apvīts mītiem un nostāstiem par to, kādam būtu jābūt labam līderim. Vai uzņēmuma vadītājam noteikti jābūt līderim? Kā attīstīt sevī līderību un vai to vajag visiem?
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Okt. 2024
Pamatkapitāls ir būtisks sabiedrības ar ierobežotu atbildību finanšu un juridiskās struktūras elements, ko iespējams palielināt. Šī procesa gaitā sabiedrībai ir jāņem vērā vairāki būtiski aspekti, kuru neievērošana var rezultēties tajā, ka pamatkapitālu iecerētajā veidā palielināt neizdosies. Kādas nianses jāņem vērā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Okt. 2024
Karstums un aukstums darba vidē ir darba vides riska faktori, kam bieži netiek pievērsta pietiekama uzmanība, kaut gan tie ir plaši izplatīti riska faktori daudzās nozarēs, piemēram, būvniecībā, lauksaimniecībā. Kā noteikt darba vides riskus mainīgos klimatiskos apstākļos? Kā darbiniekam garantēt labākus darba apstākļus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 1. Okt. 2024
Par dažādības vadību un iekļaujošas vides veidošanu Latvijā aktīvi spriež jau vairāk nekā 10 gadus. Tomēr viedokļi šajos svarīgajos jautājumos joprojām mēdz būt atšķirīgi. Vai dažādība biznesā ir nepieciešamība, pašmērķis vai varbūt iespēja?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 30. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmuma juridiskā adrese nesakrīt ar saimnieciskās darbības adresi. Saimnieciskās darbības adresē tiek uzglabāti darba galdi un dokumentu skapis, kā arī darba vieta darbiniekiem, ar kuriem ir noslēgts attālinātā darba līgums. Vai uzņēmumam drīkst būt divas adreses: juridiskā un saimnieciskās darbības adrese?
Uzņēmuma vadība
09:00, 18. Sep. 2024
Pavisam nesen Latviju pāršalca vēsts, ka “Adobe” vienpersoniski veicis izmaiņas savos vispārīgajos lietošanas noteikumos, paredzot brīvu pieeju lietotāju radītajam saturam. Tas darīts ar mērķi mācīt mākslīgā intelekta moduļus. Programmatūras pakalpojumu lietotājos tas izraisīja sašutumu – vai tas vispār ir likumīgi?
Uzņēmuma vadība
09:00, 17. Sep. 2024
Sabiedrība var palielināt pamatkapitālu, izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu vērtību. Kā izvēlēties piemērotāko pamatkapitāla palielināšanas veidu konkrētajā situācijā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 16. Sep. 2024
Dažādos pētījumos secināts, ka uzņēmumu augstākā līmeņa vadošos amatos joprojām dominē vīrieši. Tajā pašā laikā – sieviešu kvalifikācijas un izglītības līmenis nebūt nav zemāks kā vīriešiem. Lai mainītu šo fenomenu, Eiropas Savienībā pieņemta direktīva, kas publiskajā telpā jau nodēvēta par “sievietes valdē” direktīvu. Kāpēc šāda direktīva tapusi un kāda ietekme no tās sagaidāma?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Aug. 2024
Katra jauna tehnoloģija izmaina gan sabiedrības paradumus, gan biznesa procesus. Kopš mākslīgā intelekta risinājumi ir kļuvuši pieejami ikvienam, arvien biežāk tiek diskutēts par to, kā digitālās tehnoloģijas mainīs vadītāju un darbinieku darbu uzņēmumos un organizācijās.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Aug. 2024
Biznesā, tāpat kā dzīvē, ir izvēles un iespējas. Ja dzīvē iespējas un izvēles ir atkarīgas no dažādu apstākļu sakritības un saistāmas ar cilvēka rīcību, tad biznesā iespējas izvēlēties var nostiprināt arī līgumiski, slēdzot opciju līgumus.
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Aug. 2024