2025.gada 11.janvārī stājās spēkā grozījumi Autortiesību likumā, kas Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) piešķir tiesības administratīvā procesa ietvaros ierobežot un bloķēt pirātiskās tīmekļvietnes. Šīs izmaiņas autortiesību īpašniekiem ļaus vienkāršāk un ātrāk vērsties pret neatļautu viņu darbu izmantošanu. Izmaiņas dod tiesības ierobežot piekļuvi tīmekļvietnēm, kurās prettiesiski publiskoti tādi autortiesību vai blakustiesību objekti kā mūzika, filmas, datorprogrammas, e-grāmatas, spēles, fotogrāfijas un citi.

Nelegālā satura patēriņa apjoms interneta vidē Latvijā ir ļoti augsts, šajā rādītājā esam līderos Eiropas Savienībā, valsts ekonomika gadā zaudē vismaz 30 milj. eiro, taču līdzšinējā pirātisko vietņu ierobežošanas kārtība augļus nav nesusi – autortiesību īpašnieki varēja vērsties vien tiesā, kas bija ilgi un dārgi, kā arī nenodrošināja ātru nelegālo interneta resursu ierobežošanu.

Kā skaidro NEPLP locekle Ieva Kalderauska, jaunās kārtības mērķis ir šo cīņu padarīt ievērojami efektīvāku. To sekmēs daudz vienkāršāks process un nelegālo vietņu ierobežošanai nepieciešamais laiks: “Regulējums paredz, ka padome, balstoties uz autortiesību īpašnieka iesniegumu, var sākt pārbaudi un administratīvo procesu, lai pārliecinātos, vai iesniegumā minētajai tīmekļvietnei ir tiesības izmantot konkrēto darbu. Ja šādu apliecinājumu negūstam un darba nelegāla izmantošana turpinās, padome pieņem lēmumu par attiecīgās tīmekļvietnes ierobežošanu vai bloķēšanu, uzdodot to nodrošināt interneta pakalpojumu sniedzējiem.”

Kā rīkoties autortiesību īpašniekiem?

I. Kalderauska skaidro, ka NEPLP, balstoties uz Autortiesību likuma jaunajām normām, ir izstrādājusi kārtību, kas jāievēro, lai Latvijā slēgtu pieeju pirātiskajām tīmekļvietnēm.

Vērsties NEPLP ar iesniegumu pārtraukt publiskot tīmekļvietnēs bez piekrišanas pieejamus darbus ir tiesīgi autortiesību un blakustiesību subjekti, kolektīvā pārvaldījuma organizācijas, vienkāršās licences saņēmēji ar autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanu vai izņēmuma licenciāti. Iesniegumam jāpievieno dokumenti, kas apliecina iesniedzēja tiesības uz konkrētā autortiesību vai blakustiesību objekta izmantošanu internetā. Lai procesu padarītu vienkāršāku un padome saņemtu visu nepieciešamo informāciju iespējamai lietas ierosināšanai, izstrādāta vienota iesnieguma veidlapa, kas pieejama NEPLP tīmekļvietnē.