Nodarbināt cilvēkus ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem ir liels izaicinājums, jo potenciālajiem darba devējiem bieži nepieciešamas pietiekami specifiskas zināšanas, kā organizēt darba vidi un veidot komunikāciju ar cilvēku, kurš ir neverbāls un/vai ar zemu kognitīvās attīstības līmeni. Vienlaikus cilvēku ar ļoti smagu invaliditāti nodarbinātībai ir tikpat liela nozīme kā ikviena cita cilvēka.
Dienas ritma piepildījums ar jēgpilnām, produktīvām aktivitātēm nenoliedzami atstāj nozīmīgu pozitīvu ietekmi uz cilvēka dzīves kvalitāti un emocionālo labsajūtu.
Sveču darbnīca – prasmju treniņš
Sveču darbnīca pirms septiņiem gadiem tika veidota, domājot par iespēju nodrošināt produktīvas aktivitātes cilvēkiem, kuriem iesaiste atklātā darba tirgū ir maz iespējama.
Sveču darbnīca šobrīd ir vieta, kurā cilvēki ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem apgūst nodarbinātības prasmes. Tas ir viens no dienas aprūpes centra sociālā pakalpojuma darbības virzieniem.
Sākotnēji sveces, kas tika gatavotas darbnīcā, netika uztvertas kā realizējama prece, bet kā blakusprodukts nodarbinātības prasmju treniņu procesā. Sveču gatavošana ir ļoti pateicīga aktivitāte, jo to var sadalīt posmos, kur katram cilvēkam var piemeklēt viņa spējām atbilstošu uzdevumu, tāpēc tai ir izvēlēta īpaša – mozaīkas – tehnika. Cilvēki ar attīstības traucējumiem lauž gabaliņos iepriekš izlietas tonētas parafīna plāksnes un pilda sveču formās salauztos gabaliņus, kas vienlaikus ir terapeitiska aktivitāte ar dažādiem sensoriem elementiem.
__________________________________________________________________________
Dienas ritma piepildījums ar jēgpilnām, produktīvām aktivitātēm nenoliedzami atstāj nozīmīgu pozitīvu ietekmi uz cilvēka dzīves kvalitāti un emocionālo labsajūtu
__________________________________________________________________________
Kā jebkurš rokdarbs arī sveču gatavošana ir laikietilpīgs process. Pakāpeniski pilnveidojot sveču gatavošanas tehnoloģisko procesu, tika panākta pietiekami augsta galaprodukta kvalitāte, lai sveču darbnīcā tapušās sveces kļūtu interesantas pircējam. Arvien biežāk sveču darbnīcā iegriezās cilvēki, kuri vēlējās iegadāties sveces tieši produkta kvalitātes dēļ.
Prasmju treniņš pāraug uzņēmējdarbībā
Pienāca brīdis, kad sapratām, ka nodarbinātības prasmju treniņš ir jāsasaista ar uzņēmējdarbību, jo biedrības ar sabiedriskā labuma statusu ietvaros tik aktīva saimnieciskā darbība nav iespējama.
Šajā laikā bija jau uzsākta kampaņa “Miljons sveču grupu mājai”, kuras mērķis ir savākt līdzekļus jauna, mūsdienīga mājokļa pakalpojuma izveidei tieši cilvēkiem ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem – jauniešiem, kuri gatavo sveces.
Grupu māja ir mūsdienīga alternatīva pansionātiem, kas ir morāli novecojusi aprūpes sistēma. Tā dod iespēju cilvēkiem ar smagu invaliditāti dzīvot pilnvērtīgu dzīvi sabiedrībā, būt daļai no tās, vienlaikus saņemot nepieciešamo personāla atbalstu.
Diemžēl Latvijā šādi mājokļa pakalpojumi tieši cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem netiek attīstīti. Kampaņas iniciatori bija jauniešu ar smagu invaliditāti vecāki, kuri ir arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) “Miljons sveču grupu mājai” dibinātāji.
Statuss ir sekundārs
Lai gan SIA “Miljons sveču grupu mājai” mērķis ir pilnībā sociāls – visu peļņu ieguldīt jauna sociāla pakalpojuma attīstīšanai –, uzņēmums nav formāli reģistrēts kā sociālais uzņēmums, jo Latvijā sociālā uzņēmējdarbība neparedz lielu finanšu līdzekļu uzkrāšanu noteikta sociāla mērķa īstenošanai.
Mūsuprāt, sociāli atbildīgam uzņēmumam svarīgs ir mērķis – palīdzēt cilvēkiem – un vērtības, bet statuss ir sekundārs. Sadarbība, inovācijas un izaugsme ir lietas, par kurām domā gan biznesa pasaule, gan uzņēmumi, kuri ir veidoti, lai sasniegtu noteiktu sociālo mērķi.
__________________________________________________________________________
Sociāli atbildīgam uzņēmumam svarīgs ir mērķis – palīdzēt cilvēkiem – un vērtības, bet statuss ir sekundārs
__________________________________________________________________________
Tik liela un finansiāli ietilpīga mērķa sasniegšanai, kādu esam izvirzījuši mēs, – infrastruktūras izveide jaunam sociālajam pakalpojumam – liela nozīme ir tieši sadarbības veidošanā ar citiem sociāli atbildīgiem uzņēmumiem. Preču apjoms, ko spēj izgatavot cilvēki ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem, ir ierobežots, līdz ar to nav iespējams pretendēt uz vietu plaša patēriņa preču tirgū. Tomēr, ņemot vērā, ka sveču darbnīcā dienas laikā tiek izgatavots līdz 200 svecēm, noieta tirgu atrast ir svarīgi, un tas ir izaicinājums.
Būtisku ietekmi gan uz izgatavošanas procesu, gan uz realizāciju atstāj arī sveces kā produkta sezonālais raksturs. Tā kā sveces tiek gatavotas ar rokām un to dara cilvēki, kuriem ir augsti veselības traucējumu riski, liela nozīme ir augstvērtīgām, kvalitatīvām, līdz ar to dārgām izejvielām, kas atstāj ietekmi uz galaprodukta cenu.
Svece kā dāvana
Nenoliedzami viena no būtiskākajām produkta nišām ir korporatīvās dāvanas. Tas ir viens no veidiem, kā sniegt atbalstu sociālam mērķim, pašiem tiešā veidā nenodarbinot cilvēkus ar invaliditāti. Mūsu piedāvājumā ir aptuveni 50 dažādu formu sveces ļoti plašā krāsu gamma – vairāk nekā 100 dažādi krāsu toņi. Tas dod iespēju piedāvāt sveces, kādas plaša patēriņa tirgū nav pieejamas. Sveces tiek gatavotas arī pēc individuāliem pasūtījumiem.
SIA “Miljons sveču grupu mājai” ir izveidots interneta veikals Miljonssvecu.lv, kurā iespējams iegādāties daļu no piedāvātā sveču klāta. Tomēr šie ir tikai pirmie soļi, lai apgūtu tirdzniecību e-vidē.
__________________________________________________________________________
Savstarpējs atbalsts uzņēmējdarbības vidē ne tikai var dot ieguldījumu uzņēmumu mērķu sasniegšanā, bet arī palīdz veidot labāku vidi mums visiem
__________________________________________________________________________
Viens no izaicinājumiem ir panākt sava produkta atpazīstamību, jo finanšu līdzekļu novirzīšana sociālā mērķa sasniegšanai ierobežo iespējas esošos līdzekļus ieguldīt produkta reklamēšanā. Tas ir viens no aspektiem, kur sadarbība ar citiem sociāli atbildīgiem uzņēmumiem noteikti var dot būtisku ieguldījumu.
Esam pārliecināti, ka savstarpējs atbalsts uzņēmējdarbības vidē ne tikai var dot ieguldījumu uzņēmumu mērķu sasniegšanā, bet arī palīdz veidot labāku vidi mums visiem!