Taisnīga konkurence Latvijā - kad?
2024-08-08
Jānis Lielpēteris, Latvijas Tirdzniedzības un rūpniecības kamera, valdes loceklis, politikas daļas direktors
Konkurences neitralitāte ir būtisks princips, lai nodrošinātu godīgu un efektīvu tirgus darbību. Šis princips ir īpaši svarīgs Latvijā, kur ekonomikas izaugsme un ilgtspēja ir cieši saistītas ar privāto un publisko sektoru līdzsvarotu attīstību.
Vēlos atgādināt, ka konkurences neitralitātes mērķis ir nodrošināt, ka visi tirgus dalībnieki, gan publiskie, gan privātie, darbojas vienlīdzīgos apstākļos. Publiskām personām un to kapitālsabiedrībām ir pienākums nodrošināt brīvu un godīgu konkurenci, nedodot priekšrocības savai kapitālsabiedrībai un nediskriminējot privātos tirgus dalībniekus.
Esošais tiesiskais regulējums ir ļoti saudzīgs, un tā ievērošana lielā mērā balstās uz publisku personu godaprātu, faktiski radot situāciju, ka tiesību normu ierobežojumi darbojas tiktāl, ciktāl to pieļauj paši subjekti, kuriem šie ierobežojumi ir paredzēti. Tiesiskajam regulējumam trūkst piespiedu mehānismu, kas garantētu tā izpildi. Šobrīd tiesību sistēma paredz to, ka publiskām personām nav atbildības par tiesību normu nepildīšanu. Ir situācijas, kad ir negatīvi Konkurences padomes (KP) atzinumi par to, ka publiskām personām nav pamats nodarboties ar komercdarbību, taču šādi atzinumi netiek ņemti vērā.
Savukārt, ja privātpersona nepilda tiesību normas, tad vienmēr tiek izstrādāti instrumenti, kas paredz atbildību par normu nepildīšanu, kas attiecīgi rada nevienlīdzīgu attieksmi starp tiesību subjektiem, kas darbojās vienā tirgū. Tādējādi arī nereti publiskie līdzekļi tiek izlietoti nesaimnieciski vai pat izšķērdīgi. Piemēram, veselības aprūpē ēkas un būves tiek nodotas bezatlīdzības lietošanā, vai tiek veikti ieguldījumi pamatkapitālā zaudējumu segšanai, kultūras nozarē nevienlīdzīgu konkurenci rada publiskā sektora kapitālsabiedrību pieeja infrastruktūrai, publiskajam līdzfinansējumam un informācijai, savukārt profesionālajā izglītībā, tostarp sporta izglītības jomā, publisku personu izglītības iestādes saņem gan valsts finansējumu, gan peļņu no dalības dažādos apmācību projektos. Šo piemēru vēl ir ne mazums, turklāt vairākās nozarēs.
Pamest algotu darbu, lai mestos nezināmajā, var izklausīties neprātīgi, tomēr viss ir iespējams, ja to ļoti vēlas, ja “deg” par to, ko dara, un nepadodas pie grūtībām. Koka izstrādājumu izgatavošanas uzņēmuma “Kokradis” pārstāve Elīna Laveiķe uzsver entuziasma un vēlmes izzināt nozīmi uzņēmuma izaugsmei.
Viedokļi
06:00, 25. Sep. 2024
Bezdarba līmenis jauniešu vidū ir viena no Eiropas Savienības problēmām, kas izriet no straujām pārmaiņām darba tirgū, izglītības sistēmas nespējas pielāgoties ekonomikas prasībām, dažkārt arī no ieilgušas kopdzīves vecāku paspārnē, kas jaunus cilvēkus nemotivē meklēt darbu, atzīst sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Human Source” valdes priekšsēdētājs Artūrs Bļinovs un valdes loceklis Ervīns Čukurs.
Viedokļi
16:32, 19. Sep. 2024
Mākslīgais intelekts cilvēku dzīvē ieņem aizvien lielāku lomu. To labprāt izmanto arī uzņēmumi. Tāpēc septembrī jautājām uzņēmējiem, kādus mākslīgā intelekta rīkus viņi ir ieviesuši, vai šie rīki ir sevi attaisnojuši un kādi ir uzņēmumu attīstības plāni nākotnē.
Viedokļi
06:00, 18. Sep. 2024
Pēc stabilitātes perioda – cenu līmenis pēdējos 15 mēnešos ir pat nedaudz samazinājies, Latvijas iedzīvotājus dažu tuvāko mēnešu laikā gaida nelielas dzīves dārdzības galvassāpes. Šīs mini ciešanas būs sekas algu kāpuma ballītei, kas kulmināciju sasniedza pērn, bet ar joni turpinās vēl šogad, jo īpaši sabiedriskajā sektorā. Taču ballītes finansējums strauji izsīkst. Tāpēc bremzēsies pie gaidāmā inflācijas izciļņa daļēji vainojamais pakalpojumu cenu kāpums - to sniedzējiem vairs nebūs ne nepieciešamības, ne iespēju tās paaugstināt līdzšinējā tempā. Ciešanas būs mērenas, jo reālās algas vienalga turpinās pieaugt.
Viedokļi
15:07, 10. Sep. 2024
Augustā globālie finanšu tirgi piedzīvoja ievērojamu svārstīgumu, ko izraisīja jaukti ekonomiskie dati un centrālo banku lēmumi. Tirgus nonācis situācijā, ka arvien lielākas gaidas ir uz Amerikas Savienoto Valstu Federālo rezervju sistēmu un tās lēmumu par iespējamu procentlikmju samazinājumu.
Viedokļi
15:16, 9. Sep. 2024
Ja ir ļoti liela vēlme mainīt lietu kārtību, tad tas ir iespējams. To pierāda arī SIA “AUSMA MEDIA” īpašniece Marta Selecka, kura ir ne tikai radījusi iemīļoto bērnu raidījumu “Tutas lietas”, bet arī cita veida saturu, kas ir iemīļots pašmāju auditorijā. Papildus tam viņa arī veiksmīgi eksportē raidījumu “Tutas lietas” un Tutas koncertprogrammu uz ārzemēm.
Viedokļi
09:00, 28. Aug. 2024
2023.gada martā tika pieņemts Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums, tāpēc uzņēmumiem līdz 2025.gada jūnija beigām būs jānodrošina preču lietošana, izmantojot citu maņu. Augustā jautājām uzņēmējiem, kādu ietekmi šis likums atstās uz viņu uzņēmumu, kādas prasības būs jāievēro un kādi būs lielākie izaicinājumi prasību ieviešanā.
Viedokļi
06:00, 14. Aug. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Pērnes L” darbojas jau 32 gadus un ir viens no vecākajiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem Latvijā, kā arī viens no retajiem Latvijas kapitāla uzņēmumiem. Tam pamatā ir uzņēmuma īpašnieka Laimoņa Radziņa gribasspēks un neatlaidība.
Viedokļi
09:00, 24. Jūl. 2024
Tuvojas vasaras pilnbrieds, kad graudu audzētājiem sāksies kulšanas laiks, lopkopjiem jāsagādā siens nākamajai ziemai, bet dārzeņu, ogu un augļu audzētājiem jārosās, lai novāktu ražu. Tāpēc jūlijā jautājām lauksaimniekiem par vasaras darbiem, izaicinājumiem ceļā uz zaļo kursu un citām svarīgām lietām.
Viedokļi
09:00, 10. Jūl. 2024
Gada inflācija jūnijā sasniedza 1,4%, tas ir straujākais cenu kāpums kopš pērnā oktobra. Straujais algu pieaugums, kas dzen augšup pakalpojumu izmaksas, rada risku, ka gada otrajā pusē inflācija atsevišķos mēnešos var sasniegt vēl augstāku līmeni. Taču dzīves dārdzības pieaugums nav pieskaitāms Latvijas ekonomikas nozīmīgākajām problēmām.
Viedokļi
15:23, 8. Jūl. 2024
Nesen iznākušais pētījums par ēnu ekonomiku Baltijā rāda, ka pērn ēnu ekonomikas daļa Latvijā veidoja 22,9% no iekšzemes kopprodukta, kas ir par 3,6 procentpunktiem mazāk, nekā 2022.gadā (26,5%).
Viedokļi
15:46, 26. Jūn. 2024
Izglītībai ir būtiska loma cilvēka dzīvē. Un, ja redzams, ka pietrūkst modernu izglītības metožu, jāiesaistās, lai to mainītu. Mūziķe un projekta “Zvaigznāja klase” īstenotāja Agnese Rakovska atklāj, kā radošums palīdz attīstīt sociālus projektus, kā eksportēt neierastas preces un vienkārši attīstīt uzņēmējdarbību.
Viedokļi
06:00, 26. Jūn. 2024
No 2024.gada 1.jūlija Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nodos pensiju 2.līmeņa līdzekļu pārvaldītājiem un bankām informāciju par dalībniekiem, kuru līdzekļus tie pārvalda. Līdz šim informācija par to, kāda pārvaldnieka pakalpojumu izmanto iedzīvotāji, bija pieejama tikai valstij un katram iedzīvotājam individuāli.
Viedokļi
11:48, 19. Jūn. 2024
Darbinieku savstarpējās attiecības reizēm var kalpot par iemeslu neturpināt darba attiecības uzņēmumā. Viens no veidiem, kā veidot piesaisti uzņēmumam, ir komandas saliedēšanās pasākumi. Tādēļ pašā vasaras sākumā jautājām uzņēmējiem, vai darbinieku saliedēšanās pasākumi joprojām ir modē, kā tie notiek viņu uzņēmumā, kāds ir labs pasākums un kā uzņēmumā plāno svinēt tuvojošos Jāņus.
Viedokļi
06:00, 19. Jūn. 2024