Līdz 2022. gada 1. aprīlim ir paredzēts izstrādāt un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā jaunu Sabiedriskā labuma organizāciju likumu (SLO likums). Tikmēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktīvi atņem sabiedriskā labuma organizāciju statusu dažāda veida biedrībām, tostarp arī biedrībām, kuras veicina bērnu un jauniešu sporta attīstību, informē zvērinātu advokātu birojs (ZAB) "Sorainen".
Vērtējot tiesu praksi attiecīgajos administratīvo lietu strīdos, konstatējām diezgan formālu piemērojamā tiesiskā regulējuma Administratīvās Apgabaltiesas interpretāciju 2021. gada 2. septembra nolēmumā, kā arī neskaidri noteiktu robežu sabiedriskā labuma organizācijas statusa piešķiršanai un tā saglabāšanai.
SLO likumā paredzēts, ka sabiedriskā labuma darbība ir tāda darbība, kas sniedz nozīmīgu labumu sabiedrībai vai kādai tās daļai, it sevišķi, ja tā vērsta uz labdarību, cilvēktiesību un indivīda tiesību aizsardzību, pilsoniskas sabiedrības attīstību, izglītības, zinātnes, kultūras un veselības veicināšanu un slimību profilaksi, sporta atbalstīšanu, vides aizsardzību, palīdzības sniegšanu katastrofu gadījumos un ārkārtas situācijās, sabiedrības, it īpaši trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupu sociālās labklājības celšanu.
Izskatāmajā lietā VID piešķīra biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu sabiedriskā labuma darbības jomās: labdarība un sporta atbalstīšana. Minētās biedrības mērķis ir veicināt karatē sekmīgu darbību, bērnu fizisko un garīgo spēju paaugstināšanu, karatē attīstīšanu un pilnveidošanu; veselīga dzīves veida nostiprināšanu, mērķtiecīgi iesaistot bērnus sistemātiskās sporta nodarbībās, kā arī vesela virkne citu sabiedriskā labuma darbību.
Sabiedriskā labuma organizācijas statusa atņemšanu šai biedrībai VID bija pamatojis ar to, ka tā ir pārkāpusi SLO likuma noteikumu, ka par sabiedriskā labuma darbību nav uzskatāma darbība, kas vērsta uz biedrības biedru vajadzību apmierināšanu. Administratīvā Apgabaltiesa piekrītot VID, atzina, ka lai gan bērnu un jauniešu sporta attīstība ir nozīmīga joma sabiedriskā labuma darbībā un sociāli mazaizsargāto personu grupa ir arī bērni un jaunieši, tomēr šajā gadījumā pieteicējai bija pienākums pierādīt, ka labuma guvēji ir ne tikai ar biedrības biedriem saistīti bērni un jaunieši, bet arī citi bērni un jaunieši, tostarp no trūcīgām ģimenēm.
Vērtējot šo tiesas atzinumu, konstatējama diezgan šaura robežšķirtne starp biedrībām, kuras atbilst sabiedriskā labuma organizācijas statusam. Konkrētā biedrība piedāvā treniņus visiem. Tā nedarbojas kā noslēgta vienība, kuras mērķis būtu kaut kādu konkrētu personu loka trenēšana. Treniņus var apmeklēt visas ieinteresētās personas.
Ņemot vērā, ka šajā jautājumā Latvijas Republikas Senāta prakse vēl nav izveidojusies, līdz SLO likuma jaunās redakcijas pieņemšanai paliek neatbildēts jautājums par to, kā savādāk var organizēt biedrību darbību sporta atbalstīšanas jomā un nezaudēt sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
ZAB "Sorainen" nepārstāvēja nevienu no pusēm šajā lietā, taču līdzīgas tendences novērojām arī, piemēram, pārstāvot Latvijas Futbola federāciju līdzīgā lietā, kur process vilkās tik ilgi, ka ātrāk un efektīvāk bija pieteikties jaunam sabiedriskā labuma organizācijas statusam.