Organizācijas kultūra un pārmaiņu vadība
2022-02-28
Arta Biruma, SIA "Domenikss" valdes locekle
Klausies
Organizācijas kultūra, dēvēta arī par uzņēmuma kultūru, ietver kopīgas vērtības, attieksmi un praksi un būtībā sniedz priekšstatu par organizācijas personību. Spēcīga kultūra piesaista amatiem pareizos kandidātus, kuri ir ieinteresēti kopīgi sasniegt mērķus. Kādi ir četri tipiskākie kultūru veidi organizācijās mūsdienās, un kāpēc tas ir tik svarīgi?
Saskaņā ar “Glassdoor” pētījumu 77% pieaugušo pirms pieteikšanās uz vakanto amatu novērtē tieši uzņēmuma kultūru, un 56% uzskata, ka tā pat ir svarīgāka par atlīdzību, tādējādi gāžot pastāvošo stereotipu, ka visu nosaka atalgojums. Tomēr organizācijas kultūra nav statisks elements, tā mainās, ņemot vērā organizācijas nākotnes misiju un redzējumu. Ir jāizvērtē, vai pastāvošā kultūra nebuksē vēlamo attīstību. Tai arī jāiet roku rokā ar pasaules tendencēm darba tirgū, jo tikai tā var uzrunāt talantīgākos darbiniekus, un, protams, jāuzklausa darbinieku un struktūrvienību vēlmes par to, kādas pārmaiņas organizācijā tie gaida. Šobrīd ir labs laiks arī, lai vērotu, kā uzņēmumi maina savu kultūru, pielāgojoties pēcpandēmijas laikam.
Organizācijas kultūru veidi
Visbiežāk iezīmējas četri tipiskākie kultūru veidi, un tie savā starpā pārklājas, veidojot unikālu kultūru uzņēmumā. Piemēram, tā sauktā klana kultūra bieži vērojama start-up un mazos uzņēmumos, kur prioritātes ir sadarbība un komunikācija, vadība iedrošina darbiniekus runāt par to, ko viņi novērtē uzņēmumā, ko vēlētos mainīt, uzklausa darbinieku idejas, kas varētu palīdzēt tālākā rīcībā. Sajūta ir, kā strādājot ģimenes lokā, nepastāv hierarhija, vadītāji drīzāk ir mentori, kas palīdz sasniegt individuālos un kolektīvos mērķus. Šāda kultūra ir nepiespiesta – tiek piedāvāts elastīgs darba laiks un strādāšana attālināti.
Vēl viens kultūras veids, kur komunikācija ar darbiniekiem uzskatāma par prioritāti, ir adhokrātijas kultūra. Atšķirība ir tajā, ka te augstāk vērtē tieši spēju domāt “out of the box” un radīt konkurētspējīgas idejas. Darbiniekiem jāpalīdz uzņēmumam būt pirmajam, kas rada ko nozīmīgu, kamēr citi uzņēmumi pat vēl nav par to iedomājušies. Šāda kultūra vērojama, piemēram, “Google” vai “Apple”. Uzņēmumus raksturo risku uzņemšanās, radoša enerģija un spēja izdarīt to, kas iepriekš vēl nav darīts. Adhokrātijas kultūra ir ierasta mainīgajā tehnoloģiju nozarē, kurā regulāri izstrādā un izlaiž jaunus produktus. Ļoti atšķirīga no iepriekš uzskaitītajām ir tirgus kultūra. Te fokuss ir uz rentabilitāti, ārējiem panākumiem, nevis iekšējo apmierinātību. Katra darbība, amats uzņēmumā ir ar mērķi sasniegt izvirzīto lielo mērķi.
Dažādos pētījumos secināts, ka uzņēmumu augstākā līmeņa vadošos amatos joprojām dominē vīrieši. Tajā pašā laikā – sieviešu kvalifikācijas un izglītības līmenis nebūt nav zemāks kā vīriešiem. Lai mainītu šo fenomenu, Eiropas Savienībā pieņemta direktīva, kas publiskajā telpā jau nodēvēta par “sievietes valdē” direktīvu. Kāpēc šāda direktīva tapusi un kāda ietekme no tās sagaidāma?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Aug. 2024
Katra jauna tehnoloģija izmaina gan sabiedrības paradumus, gan biznesa procesus. Kopš mākslīgā intelekta risinājumi ir kļuvuši pieejami ikvienam, arvien biežāk tiek diskutēts par to, kā digitālās tehnoloģijas mainīs vadītāju un darbinieku darbu uzņēmumos un organizācijās.
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Aug. 2024
Biznesā, tāpat kā dzīvē, ir izvēles un iespējas. Ja dzīvē iespējas un izvēles ir atkarīgas no dažādu apstākļu sakritības un saistāmas ar cilvēka rīcību, tad biznesā iespējas izvēlēties var nostiprināt arī līgumiski, slēdzot opciju līgumus.
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Aug. 2024
Lai nodrošinātu produktu ražošanu augstā kvalitātē, uzņēmumā nepieciešama kvalitātes vadības sistēma. Kādi izaicinājumi un to iespējamie risinājumi sagaida mazos un vidējos uzņēmumus, ieviešot kvalitātes vadības sistēmu?
Uzņēmuma vadība
06:00, 5. Aug. 2024
Statistiskā procesu vadība ir viens no līdzekļiem, kas palīdz pārraudzīt procesu “uzvedību”. Tā ietver statistikas metožu pielietošanu, lai mērītu un analizētu procesu variācijas. Vai un kādos gadījumos to pielietot? Vai tā palīdz uzņēmumam kļūt efektīvākam?
Uzņēmuma vadība
06:00, 29. Jūl. 2024
Vēl joprojām par ilgtspēju tiek runāts daudz, turklāt – visās jomās. Kā ilgtspējas risku novērtējums palīdz sagatavoties biznesa partneru prasībām ilgtspējas jomā? Kā apzināt savas ietekmes mērogu un tvērumu attiecībā un vidi un ilgtspēju? Kā identificēt, novērtēt un pārvaldīt savus ilgtspējas riskus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 22. Jūl. 2024
Lasītājs jautā: Vai darbiniekam, kam ir piešķirtas uzņēmuma daļas, ir tiesības tikai uz dividendēm, kamēr esošajiem dalībniekiem saglabājas līdzšinējais tiesību apjoms? Kādi dokumenti jāsagatavo, ja uzņēmums vēlas ieviest daļu kategorijas?
Uzņēmuma vadība
06:00, 10. Jūl. 2024
Latvijā aizvien vairāk uzņēmumu ievieš kvalitātes sistēmu, par to liecina strauji pieaugošais to uzņēmumu skaits, kas ir sertificēti saskaņā ar ISO 9000 sērijas standartiem. Tas, galvenokārt, saistīts ar savstarpējās uzņēmumu konkurences un klientu prasību pieaugumu. Kas ir ISO standarts un ko tas nozīmē uzņēmumam?
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Jūl. 2024
Vispārpieņemta definīcija apzīmē reputāciju kā labas attiecības starp uzņēmumu un tā darbiniekiem un klientiem, kas tieši saistīti ar uzņēmuma peļņas iespējām. Ikdienā ar šo jēdzienu un tā uzturēšanas nepieciešamību saskaras teju ikviens. Vienlaikus tas kā mēraukla tiek izmantots arī dažādās nozarēs kā juridisks standarts, ne tikai kā mantiska vērtība. Apskatām piemērus, kur nevainojamai reputācijai ir īpaši svarīga nozīme un kā šīs vērtības aizsargāt.
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Jūl. 2024
Termins “ārpakalpojums” jau daudzus gadus biznesa aprindās nav uzskatāms par jaunvārdu. Ārējos pakalpojumu sniedzējus dažādu savu biznesa procesu nodrošināšanai jau izmanto daudzi uzņēmumi, un arvien parādās jaunas iespējas. Tomēr nerimst arī diskusijas par to, kādos gadījumos ārpakalpojums ir laba izvēle un kad – ne? Kādi var būt riski un kādi ieguvumi?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 1. Jūl. 2024
Lasītājs jautā: Vienam īpašniekam pieder seši uzņēmumi. Divi no tiem ir liela mēroga uzņēmumi, kuriem grāmatvedību kārto grāmatvedis, savukārt pārējiem uzņēmumiem grāmatvedību kārto valdes loceklis. Ņemot vērā, ka valdes loceklis vairāk nevēlas iesaistīties grāmatvedības procesos, uzņēmumi grāmatvedības kārtošanu vēlas uzticēt lielā uzņēmuma grāmatvedim. Kā šādā situācijā rīkoties, lai nerastos nodokļu riski? Vai lielā uzņēmuma grāmatvedis drīkst kārtot saistītā uzņēmuma grāmatvedību?
Uzņēmuma vadība
09:00, 26. Jūn. 2024
2024.gada 25.aprīlī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas pārstāvji prezentēja ekonomikas pārskatu par Latviju. Ziņojumā tika norādīts, ka nepieciešams attīstīt konkurences stiprināšanu banku sektorā un kapitāla tirgus padziļināšanu, kā arī biznesa dinamiku un inovāciju attīstību, ēnu ekonomiku, konkurenci, valsts uzņēmumu darbību un kvalificēta darbaspēka trūkuma mazināšanu. Uzņēmumu konkurētspējas paaugstināšana ir vitāli svarīga. To var panākt ar dažādu rīku palīdzību, viens no tādiem ir kvalitātes vadības sistēmu ieviešana un to sertifikācija.
Uzņēmuma vadība
06:00, 25. Jūn. 2024
Publiskā iepirkuma procedūras mērķis ir nodrošināt valsts budžeta līdzekļu efektīvu izlietojumu un pretendentu vai kandidātu sāncensības rezultātā saņemt labāko piedāvājumu, ko nodrošina to brīva konkurence. Kas jāatceras un jāievēro, lai dalība iepirkumos būtu godīga?
Uzņēmuma vadība
06:00, 20. Jūn. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmums vēlas vienam dalībniekam piešķirt dažādu kategoriju daļas. Vai uzņēmums tā drīkst rīkoties?
Uzņēmuma vadība
09:00, 18. Jūn. 2024
Atkritumi rodas visiem – mājsaimniecībām, uzņēmumiem, iestādēm. Kā pareizi tos apsaimniekot, lai nenodarītu ļaunumu ne sev, ne citiem, ne videi?
Uzņēmuma vadība
06:00, 18. Jūn. 2024