Digitālā izcilība ir izšķirošs faktors jebkuram mūsdienu uzņēmumam, kas vēlas gūt panākumus digitālajā laikmetā. Tā ir prasmīga digitālo sistēmu un produktu izmantošana, lai sasniegtu uzņēmuma stratēģiskos mērķus. Finanšu zīmoliem digitālā izcilība sniedz iespēju ātri pielāgoties tirgus izmaiņām, jaunajām tehnoloģijām un pieaugošajām patērētāju prasībām. Šī elastība ir būtiska, lai veiksmīgi reaģētu uz jauniem normatīvajiem aktiem, mainīgām klientu vēlmēm un tehnoloģiskajiem sasniegumiem.
Veiksmīga pieredze
Viens no aktuāliem piemēriem Latvijā ir “Indexo”, kas 2024.gada augustā uzsāka akciju sabiedrības (AS) “INDEXO banka” darbību. AS “INDEXO banka” mērķis ir veicināt konkurenci Latvijas finanšu tirgū ikdienas banku pakalpojumos un kreditēšanā, vienlaikus piedāvājot mūsdienu patērētājiem atbilstošu digitālo pieredzi.
Kā norāda AS “INDEXO banka” pārstāvji, Latvijas iedzīvotāji varēs kļūt par bankas klientiem pilnībā tiešsaistē, izmantojot tikai mobilo lietotni. Jau no pirmās darbības dienas klientiem būs pieejama virkne inovatīvu finanšu produktu, kā arī visi bankas pamatpakalpojumi.
Šāda jauna tirgus dalībnieka ienākšana var veicināt citu banku digitālās pieredzes attīstību, līdzīgi kā to savulaik izdarīja finanšu tehnoloģiju (fintech) uzņēmumi “Revolut”, “Monese”, “N26”, kas mudināja lielās bankas pilnveidot savus digitālos risinājumus.
Spilgts piemērs ir banka “Emirates NBD”, kas pēdējo 2 gadu laikā ir aktīvi attīstījusi savu digitālās bankas ekosistēmu. Tā ietver astoņu dažādu digitālo produktu pieredzi, tostarp “Emirates NBD” bankas mobilo lietotni, internetbanku, īpašu bērnu bankas lietotni, telpiskās bankas pieredzi, kā arī digitālās bankas dzīvesstila lietotni, kas paredzēta jauniem un mūsdienīgiem klientiem. Katrs no šiem risinājumiem nodrošina personalizētu pieredzi, kas ir pielāgota konkrēto lietotāju vajadzībām, un banka nepārtraukti strādā pie to attīstības. Šāda uz klientu centrēta pieeja veicina gan zīmola, gan bankas izaugsmi, kā arī nostiprina klientu lojalitāti un rada konkurences priekšrocības.
Nākotnes tendences
Mūsdienu tehnoloģijas, digitālie aktīvi un mākslīgā intelekta (MI) attīstība turpina mainīt pasaules finanšu ekosistēmu. Nākotnē sagaidāma vēl lielāka personalizācija, dizaina inovācijas un spēcīgāku digitālo risinājumu integrācija lietotāju ikdienā.
__________________________________________________________________________
Uz klientu centrēta pieeja veicina gan zīmola, gan bankas izaugsmi, kā arī nostiprina klientu lojalitāti un rada konkurences priekšrocības
__________________________________________________________________________
Lai gūtu panākumus, finanšu iestādēm ir nepieciešama digitālā izcilība, jo klienti pieprasa nevainojamu un personalizētu pieredzi. Tikai pieņemot pārmaiņas un pielāgojoties, finanšu zīmoli var nodrošināt intuitīvas lietotāja saskarnes, iegūt vērtīgas atziņas par klientiem, automatizēt procesus un piedāvāt inovatīvus finanšu pakalpojumus, kas palielina klientu apmierinātību un sniedz konkurences priekšrocības.
Digitālās izcilības sasniegšana finanšu sektorā nozīmē ne tikai jaunāko tehnoloģiju ieviešanu vai veiksmīgu fintech inovāciju atdarināšanu, bet arī holistisku, uz klientu centrētu pieeju, kas koncentrējas uz intuitīvu lietotāju pieredzi.
Ceļš uz transformāciju ietver būtisku izaicinājumu pārvarēšanu – no novecojušām sistēmām līdz vienotām un inovatīvām digitālām ekosistēmām. Tas prasa stratēģisku pieeju, kas spēs integrēt nākotnes tehnoloģijas un tendences, piemēram, personalizāciju, vienkāršošanu, ātrumu, demokratizāciju un metaversa paplašināšanu.
Personalizācija, ko nodrošina MI
2022.gada beigās MI sasniegumi, piemēram, “ChatGPT”, demonstrēja spēju atpazīt un ģenerēt cilvēkiem līdzīgu runu, radot revolucionāru automatizētu atbalstu un uzlabojot darba efektivitāti, izmantojot tādus modeļus kā “GPT-3”. Banku nozarē 77% vadītāju uzskata, ka MI būs svarīgs faktors, kas atšķirs veiksmīgas bankas, un 56% jau ir ieviesuši MI risinājumus.
MI neapšaubāmi ir viena no visu laiku daudzsološākajām un svarīgākajām nākotnes tehnoloģijām. Lai gan MI ieviešana ir samazinājusi darba vietas, tā lielākā ietekme ir klientu pieredzes uzlabošana, padarot personalizāciju par galveno konkurences priekšrocību. Pētījumi liecina, ka 91% patērētāju dod priekšroku zīmoliem, kas piedāvā personalizētus ieteikumus.
MI sniedz bankām iespēju apkopot datus par visiem klienta finanšu kontiem, lai sniegtu vērtīgu reāllaika finanšu ieskatu un darbotos kā personīgais finanšu konsultants, tādējādi palīdzot lietotājiem pieņemt labākus finanšu lēmumus.
Vienkāršošana, ko nodrošina iegultās finanses
Iegultās finanses (embedded finance) integrē finanšu pakalpojumus nefinanšu platformās, nodrošinot patērētājiem nevainojamu un efektīvu pieredzi. Spilgts piemērs ir modelis “pērc tagad, maksā vēlāk”, kura popularitāte pēdējos gados strauji pieaug. Lielie tehnoloģiju uzņēmumi un citi spēlētāji dažādās nozarēs, sākot no mazumtirdzniecības līdz automobiļu rūpniecībai, izmanto šo tendenci, lai uzlabotu klientu apkalpošanu.
__________________________________________________________________________
Ceļš uz transformāciju ietver būtisku izaicinājumu pārvarēšanu – no novecojušām sistēmām līdz vienotām un inovatīvām digitālām ekosistēmām
__________________________________________________________________________
Statistika liecina, ka iegultā finansējuma apjoms Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) pieaugs no 22,5 mljrd. ASV dolāru 2020.gadā līdz vairāk nekā 230 mljrd. ASV dolāru 2025.gadā. Pieaugot nefinanšu uzņēmumu piedāvātajiem finanšu pakalpojumiem, tradicionālās bankas saskarsies gan ar pieaugošu konkurenci, gan jauniem partnerības risinājumiem.
Iegultās finanses vienkāršo klienta ceļu, sniedzot finanšu pakalpojumus tieši tad, kad tie ir nepieciešami, ar minimālu piepūli. Šī pāreja uz vienkāršību būtiski mainīs nozari, liekot visiem pakalpojumu sniedzējiem piedāvāt ātrāku un lietotājam draudzīgāku pieredzi.
Paātrinājums ar mākoņdatošanu
Mākoņu pakalpojumi pilnībā pārveido finanšu piedāvājumus, ļaujot finanšu iestādēm darboties efektīvāk un uzlabot mijiedarbību ar klientiem. “McKinsey” prognozē, ka “Fortune 500” bankas līdz 2030.gadam, izmantojot mākoņdatošanu, varētu radīt ieņēmumus no 60 līdz 80 mljrd. ASV dolāru apmērā pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem. Tomēr līdz šim uz mākoni ir pārcelta tikai neliela daļa no darba slodzēm.
Mākoņdatošana ļauj bankām centralizēt datus, gūt ieskatu klientu uzvedībā, atklāt krāpšanas gadījumus un piedāvāt personalizētu pieredzi. Tā arī paātrina jaunu produktu izstrādi, samazinot laiku līdz to laišanai tirgū par 30–50%, vienlaikus samazinot ekspluatācijas izmaksas par 10–20%.
Pieaugot digitālajiem darījumiem, mākoņbanka nodrošina elastību, kas ļauj efektīvi paplašināt resursus un sniegt nevainojamu klientu pieredzi. Atvērtās banku lietojumprogrammu saskarnes, kas balstītas uz mākoņinfrastruktūru, veicina sadarbību ar fintech un tehnoloģiju partneriem, sekmējot inovācijas un paplašinot pakalpojumus, lai apmierinātu mainīgās klientu vajadzības.
Demokratizācija, ko virza decentralizētas finanses
Digitālais laikmets maina finanšu mijiedarbību, pārejot no centralizētas banku darbības uz demokratizētiem pakalpojumiem. Fintech uzņēmumi ir sākuši šīs pārmaiņas, paplašinot piekļuvi finanšu pakalpojumiem un izaicinot tradicionālās institūcijas. Nākamais posms ir finanšu instrumentu demokratizācija, izmantojot kriptovalūtas, NFT (non-fungible token) un ICO (initial coin offering), kas rada jaunus digitālos tirgus.
__________________________________________________________________________
Pāreja uz vienkāršību būtiski mainīs nozari, liekot visiem pakalpojumu sniedzējiem piedāvāt ātrāku un lietotājam draudzīgāku pieredzi
__________________________________________________________________________
Decentralizētās finanses izmanto blokķēdes tehnoloģiju, piedāvājot finanšu pakalpojumus bez starpniekiem, kas ļauj veikt vienādranga darījumus un padara aktīvus likvīdākus un pieejamākus visā pasaulē. Šī pieeja uzlabo drošību un samazina krāpšanas riskus, tomēr tai var būt nepieciešami stingrāki regulējuma un pārredzamības pasākumi.
Metaversa paplašinājums
Metaverss ir digitālā telpa, kas apvieno virtuālo un paplašināto realitāti, piedāvājot lietotājiem ieskaujošu pieredzi. Lai gan interese par metaversu pieauga pēc “Facebook” zīmola maiņas uz “Meta”, lielie tehnoloģiju uzņēmumi, piemēram, “Apple”, turpina ieguldīt resursus un finanses šīs tehnoloģijas attīstībai.
Informācijas tehnoloģiju pētījumu uzņēmums “Gartner” prognozē, ka līdz 2026.gadam aptuveni 25% cilvēku katru dienu metaversā vidēji 1 stundu pavadīs strādājot, iepērkoties, mācoties vai izklaidējoties.
Metaverss revolucionizēs dažādas nozares, tostarp finanšu nozari. Finanšu pakalpojumiem būs jāpielāgojas daudzdimensionālai virtuālajai telpai, kurā lietotāji varēs mijiedarboties bez fiziskām robežām. Šī digitālā pāreja prasīs finanšu iestādēm attīstīt prasmes, kas nepieciešamas pakalpojumu sniegšanai virtuālā, radošā ekonomikā. Galu galā metaverss pārveidos finanšu pakalpojumus, un ir svarīgi tam sagatavoties laikus.
Šīs tendences būtiski mainīs finanšu pieredzi un vērtību uztveri, jo mūsdienās praktiski jebko var iegādāties un pārdot.