Šis laiks, kad darbs, mācības un pat ballītes notiek tiešsaistē, daudziem rosinājis izsalkumu pēc arvien jaudīgāka interneta. Beidzot 5G vairs nav tikai nākotnes stāsts, jo atsevišķās vietās Latvijā iedzīvotāji ikdienā jau izmanto gan 5G rūterus, gan 5G telefonus, bet pasaules lielvalstis sākušas cīņu par 5G līderību un domā jau par 6G. Kas tad īsti ir 5G un kādas priekšrocības tas sniedz?

Ātrums ir viena no galvenajām 5G priekšrocībām, bet tās nebūt nav vienīgās un pašas būtiskākās pārmaiņas. Digitālo tehnoloģiju straujā attīstība lika starptautiskajām telekomunikāciju inženieru un zinātnieku komandām rast risinājumus arvien plašākai mobilo sakaru tīkla izmantošanai industriālajām vajadzībām, nevis tikai interneta pārlūkošanai mājās un birojā.

Tīkls bezpilota automašīnām un viedpilsētām

Pirmo reizi mobilo sakaru tīkla vēsturē paredzēts garantēt tīkla darbības nepārtrauktību, lai mobilais internets varētu darbināt autonomās tehnoloģijas rūpnīcās, digitālos risinājumus slimnīcās, bezpilota automašīnu autonomo braukšanu pilsētās un citus kritiskās infrastruktūras procesus, kam nepieciešams drošs, stabils un pastāvīgs datu pārraides pieslēgums. Lai to īstenotu, 5G tīkla tehnoloģijās ir iestrādāti vairāki inovatīvi risinājumi. Piemēram, atsevišķa sakaru kanāla izdale kādam konkrētam kritiskās infrastruktūras pakalpojumam. Tāpat arī plāna B iestrāde gadījumam, ja kāds savienojums nestrādā, lai var izmantot alternatīvu tehnoloģiju, piemēram, satelīta sakarus. Jaunais tīkls paredz arī ļoti ātru reakcijas laiku jeb zemu aizturi, lai bezpilota automašīna, datorspēles un virtuālā realitātes vide mobilajā tīklā būtu faktiski kā reālajā laikā.

__________________________________________________________________________

Var teikt, ka mobilo sakaru tīkls – tāpat kā Rīga – nekad nav pilnībā gatavs

__________________________________________________________________________

Līdz ar to starptautiskā vīzija ir ieviest būtiskas pārmaiņas publiskās pārvaldes, uzņēmējdarbības un mājsaimniecību ikdienas digitalizācijā, līdzīgi kā agrāk fiksētos sakarus aizstāja mobilais tālrunis un mobilais internets. Paveras plašas iespējas lielo datu, mākslīgā intelekta un autonomo tehnoloģiju risinājumu lietojumiem, tāpēc gan Eiropa, gan Amerika, gan citas pasaules valstis 5G attīstību izvirzījušas kā prioritāti, lai nezaudētu globālajā konkurences cīņā.

5G-attels.JPG

Tomēr attīstības procesi nenotiek tik ātri. Pagaidām no plašajām 5G funkcijām lietotājiem pieejams vien ātrāks par 4G internets un jaunie lietu interneta tīkli, kas arī darbojas 4G. Daudzas 5G funkcionalitātes infrastruktūras ražotāji vēl turpina attīstīt un daļu paredzēto papildu iespēju – starptautiski standartizēt. Var teikt, ka mobilo sakaru tīkls – tāpat kā Rīga – nekad nav pilnībā gatavs.

5G ātrums kā optiskajam internetam

Internets mūsdienās ir kā elektrība un ūdens, bez kā vairākumam cilvēku sadzīve vairs nav iedomājama, esam pieraduši arī pie bezvadu interneta ērtībām. Latvijas iedzīvotāji ir trešie aktīvākie mobilā interneta lietotāji pasaulē, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) dati par vidējo mobilā interneta datu patēriņu mēnesī. Pie mums daudz cilvēku gan mājās, gan darbā paļaujas uz mobilo internetu kā pamatpieslēgumu un izmanto pat pilnībā televīzijas pakalpojumus mobilo sakaru tīklā.

Pagaidām vēl nav daudz satura, kur lietotājs varētu izjust optiskajam internetam līdzvērtīgo 5G ātrumu atšķirībā no 4G, tāpēc nav jēgas dzīties pēc maksimālajiem ātrumiem. Tie būs svarīgi, piemēram, virtuālās realitātes saturam. Tomēr 5G darbojas gan esošajās – 4G frekvencēs, gan jaunajās – augstākajās frekvencēs. Līdz ar to 5G būtiski palielinās tīkla kapacitāti, atslogos 4G tīklu, it īpaši lietotājiem, kas patērē ļoti lielu datu apjomu. Pagaidām ierobežots modeļu klāsts 5G telefoniem ir pieejams visiem mobilo sakaru operatoriem, tāpēc lietotājam jāizvērtē, vai jaunu telefonu ar 5G funkcionalitāti iegādāties tagad vai nogaidīt. Savukārt pirmie 5G interneta rūteri mājas interneta pieslēgumam pie klientiem lietošanā nonāca pirms aptuveni mēneša. Kā jau jaunas tehnoloģijas – gan 5G tālruņi, gan rūteri sākotnēji ir dārgāki nekā 4G iekārtas.

Lietu interneta sensoru tīkls

5G_attels2.JPG

Papildu 5G solījumiem par kritiskai infrastruktūrai svarīgo drošību un stabilitāti, kā arī optiskajam internetam līdzvērtīgu ātrumu trešā lielā 5G izmaiņa ir lietu interneta sensoru masīva pieslēgšana mobilo sakaru tīklam. No mobilās infrastruktūras viedokļa tas ir jau pieejams – Latvija ir viena no retajām valstīm Eiropas austrumos, kur pieejami pat abi jaunās paaudzes lietu interneta tīkli: “LTE-M” (iekārtām kustībā un ar lielāku datu pārraides apjomu) un “NB IoT” (statiskām iekārtām, kam reizi dienā vai pat reizi mēnesī nepieciešama datu nosūtīšana).

__________________________________________________________________________

Kamēr Latvijā 5G vēl tikai sāk ieviest, pasaulē jau notiek cīņa par 6G. Par sadarbību un 4,5 miljrd. dolāru investīcijām 6G izpētē un attīstībā izziņojusi Amerika un Japāna

__________________________________________________________________________

Straujā sensoru iekārtu attīstība tikai sāk uzņemt apgriezienus. Jaunais lietu internets ir pārveidots tā, lai sensoru baterijas varētu kalpot pēc iespējas ilgāk un bez uzlādes darbotos pat vairākus gadus (5G attīstības vīzija ir līdz pat 10 gadiem). Tāpat jaunās iespējas paredz, ka lietas var savā starpā sazināties ar mākoņu tehnoloģiju risinājumu starpniecību, tādējādi paverot plašas iespējas lielo datu un autonomo risinājumu attīstībai.

5G_attels3.JPG

Pamazām pieslēdzam savas mājas apkures sistēmas, viedos skaitītājus, putekļsūcējus un zāles pļāvējus internetam. Tomēr arvien ir salīdzinoši maz sensoru iekārtu un lietu interneta risinājumu, it īpaši jaunās paaudzes tīkliem. No otras puses, tas ir labs potenciāls Latvijas inovatoriem.

Pasaulē jau gatavojas 6G

Kamēr Latvijā 5G vēl tikai sāk ieviest, pasaulē jau notiek cīņa par 6G. Par sadarbību un 4,5 miljrd. dolāru investīcijām 6G izpētē un attīstībā izziņojusi Amerika un Japāna. Arī Eiropā aizsākti 6G projekti un tiek plānots apjomīgs finansējums.

6G papildinās daudz funkciju, kas būs iesāktas 5G un ko plašākam izmantojumam būs nepieciešams uzlabot. Kā tipiskākie 6G lietojumi tiek minētas hologrammas jau virtuālās un papildinātās realitātes briļļu vietā un digitālie dvīņi jeb digitālā informācija par reāliem objektiem, lai tiešsaistē varētu monitorēt, analizēt un uzlabot procesus.

Latvijas 5G izpētes un attīstības projekti

  • Droni – to risinājumu iespējas un dronu satiksmes vadība ir ļoti saistīta ar mobilo sakaru tīklu. Tas ļauj uzlabot dronu drošību kā papildu risinājums dronu vadībai, tiešsaistē pilotēt tos arī ārpus redzamības zonas, ieviest papildu funkcionalitāti, ko sniedz datu pārraides iespējas tiešsaistē, piemēram, datorredzi, mākslīgo intelektu. Latvija piedalās starptautiskajās mobilo sakaru infrastruktūras un dronu vadības darba grupās, lai palīdzētu izpētīt dronu interneta iespējas un izstrādātu ieteikumus. Mūsu valsts iesaistījusies Eiropas izpētes projektā “Comp4Drones”, un jau veikts pirmais pārrobežu dronu lidojums mobilo sakaru tīklā no Latvijas uz Igauniju. “LMT” kopā ar “Airbus” seko līdzi arī dronu taksometru iespējām.
  • Mobilitāte – Latvija ir iesaistījusies Eiropas izpētes projektā “5G Routes”, kurā paredzēti pilotprojekti dažādiem savienoto un autonomo automašīnu, kā arī digitālajiem satiksmes organizēšanas un vadības risinājumiem. Latvijā top 5G testa vide mobilitātes inovācijām, ir izveidots nākotnes mobilitātes konsorcijs () transporta un mobilitātes inovācijām, kā arī darbojas jau vairāki mobilo sakaru transporta monitoringa risinājumi – vidējā ātruma, sarkanās gaismas signāla pārkāpumu fiksēšanai. 5G pārklājumu paredzēts izbūvēt “Via Baltica” koridorā Latvijas teritorijā.
  • Drošība – par 5G tehnoloģiju izmantojumu interesējas arī Ziemeļatlantijas Līguma organizācija (NATO), un Latvijā ir izveidota pirmā Eiropā 5G testa vide aizsardzības inovācijām militārajā bāzē. Latvija piedalās arī vairākos NATO izpētes projektos par 5G iespējamo izmantojumu sabiedrības drošības risinājumiem. “LMT” vadībā Latvija ir arī Eiropas aizsardzības fonda izpētes projekta “iMUGS” partneris, pētot un izstrādājot 5G tehnoloģijas modulārajām bezpilota sauszemes sistēmām. Tāpat aizsardzības jomā Latvijā tiek pētītas dronu inovāciju iespējas, tostarp saistībā ar 5G.
  • Viedpilsētas – dažādi lietu interneta sensori un lielie dati ļauj pilsētās monitorēt, analizēt un uzlabot procesus iedzīvotājiem un videi draudzīgākus. “VEF” apkaimē un Tērbatas ielā tika izvērsti pilotprojekti trokšņu, gaisa kvalitātes, kustības plūsmas monitoringam. Rīgā un Liepājā pilotēti viedā apgaismojuma un notekūdeņu sensoru pilotprojekti.
  • 5G laboratorija – “LMT” un “MikroTik” ir izveidojuši kopīgu 5G laboratoriju, kur jau tika izstrādāts un attīstīts 5G rūteris, ko arī ražo Latvijā un pārdod citām valstīm visā pasaulē. Abiem uzņēmumiem sadarbojoties, top lietu interneta sensori, savukārt laboratorija tiek izmantota kā izpētes un attīstības vieta iniciatīvām Eiropas projektos.