Sabiedrības digitalizācija notiek ļoti strauji, un mūsu ikdiena faktiski vairs nav iedomājama bez interneta. Bieži vien mēs pat nepamanām, ka daudz lietu ar interneta palīdzību mūsu vai kāda cita vietā paveic viedierīces, jo tā ir ātrāk un efektīvāk. Tāpat daudzas lietas mums šķiet jau tik ierastas, pat neaizdomājamies, ka aiz tām realitātē stāv lietu internets.
Lietu interneta risinājumus un sniegtās iespējas var pamanīt daudzās sadzīves jomās. Piemēram, pilsētās, tostarp arī Rīgā, arvien populārāki kļūst automašīnu un skūteru koplietošanas pakalpojumi, kad transportlīdzekli uz īsu laiku var izīrēt ar mobilās lietotnes palīdzību. Tāpat daudziem vairs nav jānolasa elektrības rādījumi, jo to mūsu vietā izdara gudrie skaitītāji. Šis ir stāsts par lietu internetu, proti, procesu, kad iekārtas sazinās savā starpā un tehnoloģijas daudz ko izdara cilvēku vietā.
Viedās pilsētas
Visbiežāk par lietu internetu dzirdam un runājam viedo pilsētu kontekstā. Lai arī izklausās pēc stāsta par pašbraucošām automašīnām un robotiem uz ielām, tā nebūt nav. Lietu internets jau šobrīd aktīvi maina moderno pilsētu ikdienu, ļaujot ietaupīt līdzekļus, samazinot vides piesārņojumu un uzlabojot dzīves kvalitāti pilsētā. Lūk, daži piemēri, kur jau šobrīd pasaulē un atsevišķos gadījumos arī Latvijā tiek izmantoti lietu interneta risinājumi:
- viedā infrastruktūra – labs piemērs ir gudrais apgaismojums, kas reaģē uz apkārtējās vides izmaiņām, laika apstākļiem un darbojas tikai tad, kad tuvumā ir kustība. Piemēram, Barselona gadā ietaupa aptuveni 37 milj. eiro, patiecoties šai sistēmai;
- viedā satiksme – dažādi risinājumi gan sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem, gan pasažieriem, proti, gudrie luksofori, kas reaģē uz reālo transporta plūsmu, iespēja reāllaikā sekot līdzi sastrēgumiem, sabiedriskā transporta kursēšanas grafikam u. c. lietām. Transporta pakalpojumu sniedzējiem savukārt ir iespēja analizēt pasažieru plūsmu, plānot un pārplānot maršrutus, cilvēkresursus utt.;
- gudrā ūdensapgāde pilsētā – viedie sensori uzrauga ūdens plūsmas ātrumu, tvertņu spiedienu, ūdens līmeni un ūdensvadu kvalitāti. Iegūtie dati sniedz iespēju gan ātri reaģēt uz dažādām problēmsituācijām, gan plānot remontdarbus ilgtermiņā. No vides viedokļa raugoties, viedie sensori ļauj iegūt datus, piemēram, par gruntsūdeņiem. Tā vietā, lai nosūtītu darbiniekus uz tālām vietām veikt testus, dati tiek nosūtīti un saņemti attālināti;
- viedās ēkas – tajās faktiski visas sistēmas, sākot no kondicionēšanas un beidzot ar apsardzi un apgaismojumu, var savienot un vadīt attālināti. Sensori sniedz datus par to, kā tiek lietota un apdzīvota ēka, un līdz ar to sistēmas pielāgojas dažādiem mainīgiem apstākļiem, piemēram, temperatūrai telpās, apgaismojumam un gaisa kvalitātei. Ēku uzturēšanas izmaksas parasti ir visai lielas, ja darbus veic manuāli. Lietu interneta risinājumi sniedz iespējas veikt konkrētās darbības tikai tad, kad tās tiešām ir nepieciešamas, ļaujot ietaupīt ilgtermiņā;
- atkritumu apsaimniekošana – daudzviet jau ir ieviesta atkritumu konteineru monitorēšanas sistēma, proti, atkritumu konteineri ir aprīkoti ar sensoriem, kas ziņo, kad konteineri ir pilni, tādā veidā ietaupot dažādus resursus;
- viedā stāvvietu sistēma – dažādu aptauju dati rāda, ka aptuveni trešdaļu no pilsētas satiksmes plūsmas veido automašīnu vadītāji, kas meklē brīvas stāvvietas. Aprēķināts pat, ka viens autovadītājs gadā patērē aptuveni 17 stundas, lai atrastu brīvu stāvvietu. Gudrie autostāvvietu sensori nodrošina iespēju mobilajās lietotnēs reāllaikā redzēt, kur tuvumā ir brīva stāvvieta;
- brīdinājuma sistēmas – lietu interneta sniegtās iespējas plaši tiek izmantotas dažādās brīdinājumu sistēmās, piemēram, viedie sensori brīdina par vētru tuvošanos, ūdens līmeņa izmaiņām u. tml., ļaujot savlaicīgi pamanīt briesmu tuvošanos un brīdināt par tām cilvēkus.
Kā redzams, dažādi gudrie sensori, kas šobrīd ir pamatā lietu interneta risinājumiem visā pasaulē un arī Latvijā, pilsētas dzīvi padara daudz pārdomātāku, ekonomiskāku, videi un cilvēkiem draudzīgāku.
Veselības aprūpe un sports
Lietu interneta ieguvumus var saskatīt ne tikai pilsētas vidē, bet arī veselības aprūpē, kur lietu internets faktiski ir integrējies visdziļāk. Sākot no dažādiem viedajiem sensoriem un medicīnisko ierīču implantēšanas, kas sniedz informāciju par dažādiem pacienta veselības rādītājiem, līdz pat paātrinātai pacienta aprūpei, ļaujot ārstiem mazāk laika veltīt administrēšanai un vairāk –konsultācijām un ārstēšanai.
Visbiežāk lietu interneta risinājumi veselības aprūpē tiek izmantoti pacientu veselības attālinātai monitorēšanai. Pacientam vairs nav obligāti jāatrodas slimnīcā, bet viņš var doties mājās, un medicīnas personāls viņa veselības stāvoklim var sekot līdzi attālināti. Tāpat izstrādāti dažādi atbalsta pasākumi attālinātām operācijām un to kontrolei, dažādi risinājumi, kas senioriem ļauj krīzes gadījumā ar vienu pieskārienu sazināties ar ārstniecības iestādi utt.
Līdzīgs stāsts ir arī par sporta industriju. Ar lietu interneta palīdzību, izmantojot dažādus sensorus, tiek analizēta ne tikai sportista veselība un fiziskie rādītāji, bet arī iespējams novērtēt konkurentu vājās puses un izmantot tās savā labā. Savukārt tehnoloģiju iestrāde sporta apavos un cita veida ekipējumā ļauj novērot un analizēt sportista kustības un uzlabot ekipējumu tā, lai samazinātu traumu risku vai uzlabotu sportista komforta sajūtu. Visbeidzot – gudrie stadioni, kuru apmeklētāji ar mobilās lietotnes palīdzību var ne tikai atrast taisnāko ceļu līdz sēdvietai, bet arī pasūtīt ēdienu un uzzināt visdažādāko informāciju par stadionā notiekošajām sacensībām.
Lietu internets ietekmē un maina biznesa modeļus
“Tele2” kolēģi Zviedrijā aptaujāja uzņēmumus, lai noskaidrotu, ko viņi domā par lietu internetu, proti, kas ir tās lietas, kādēļ tie sākuši vispār domāt un diskutēt par iespējamiem lietu interneta risinājumiem, turklāt tās atkārtojās visās industrijās:
- darbības efektivitāte,
- kvalitāte,
- jauni produkti,
- darbinieku apmierinātība,
- klientu apmierinātība.
Jautājot, kas ir vissvarīgākie iemesli, uzņēmēji atzina – darbības efektivitāte un klientu apmierinātība.
Skaidrs, ka lietu internets ietekmē un maina biznesa vidi. Tas ne tikai stimulē jaunus uzņēmējdarbības veidus, bet arī maina vecos. Lietu internets patiesībā daudzām visai klasiskām nozarēm ir pavēris jaunu pasauli un jaunas – daudz plašākas biznesa iespējas, it īpaši B2B (bizness – biznesam) jomā. Šobrīd atrodamies punktā, kad gandrīz visu var pārdot kā pakalpojumu, tādēļ attīstās dažādi abonēšanas, koplietošanas un cita veida pakalpojumi jomās, kur tas iepriekš nebija pieredzēts.
Covid-19 izraisītās pandēmijas un tās ierobežojumu ietekmē biznesa modeļi piedzīvo un piedzīvos vēl straujākas pārmaiņas. Šī jaunā situācija uz daudzām lietām likusi paraudzīties citādāk, jo daudz ko varam darīt attālināti ar moderno tehnoloģiju palīdzību, tai skaitā lietu interneta risinājumiem, piemēram, uzraudzīt ēkas. Cilvēki strādā attālināti, tāpēc nav nepieciešams kādam atrasties uz vietas, lai kontrolētu siltumu, elektrību, atslēgtu un aizslēgtu durvis. Tāpat ir skaidrs, ka dažādi cilvēku pulcēšanās ierobežojumi vēl kādu laiku ir uz palikšanu, jo liela skaita cilvēku pulcēšanās nelielās telpās rada lielu risku. Tas nozīmē, ka tie cilvēki, kas lieto sabiedrisko transportu var pārsēsties uz e-skūteriem, kuru jomā gan vēl jāsakārto Ceļu satiksmes noteikumi, vai izmantot auto koplietošanas pakalpojumus, kas darbojas uz lietu interneta risinājumiem. Daudzās valstīs, arī Latvijā, lauksaimniecībā tiek nodarbināti viesstrādnieki. Līdz ar ceļošanas ierobežojumiem arī šo personu iebraukšana konkrētajā valstī ir apgrūtināta, tāpēc jādomā, kā risināt darbaspēka deficītu. Jau šobrīd gudrie sensori ļauj attālināti noteikt augsnes mitruma līmeni, augsnes barības vielas un citus faktorus, kas ietekmē ražu. Vienlaicīgi šādi sensori palīdz labāk plānot, kā izmantot darbaspēku, proti nav nepieciešams sūtīt pa visu lauku darbiniekus, ja var pateikt, ka, piemēram, jādodas uz septīto zonu, jo tur raža ir gatava novākšanai, un tam būs nepieciešami pieci darbinieki.
Lietu interneta izaicinājumi
Lai arī pirms vairākiem gadiem tika prognozēts, ka lietu internets piedzīvos milzīgu sprādzienu, faktiski tas ir tikai sākuma attīstības posmā, ņemot vērā gan pieejamās iekārtas un biznesa risinājumus, gan nepieciešamās sākotnējās investīcijas. Tieši tādēļ šobrīd Latvijā lietu interneta risinājumi vairāk saistīti ar dažādiem viedajiem sensoriem un vienkāršākiem lietu interneta risinājumiem, kas ļauj attālināti nolasīt informāciju. Piemēram, “Tele2” nodrošina tīklu, lai veiksmīgi darbotos “Latvenergo” viedie skaitītāji, kā arī varētu veiksmīgi funkcionēt “Carguru” auto koplietošanas bizness.
Taču mobilo sakaru operatori šobrīd ļoti aktīvi strādā, lai attīstītu savu tīklu un nākotnē būtu arvien kompleksāki lietu interneta risinājumi, kur cilvēku līdzdalība ir samazināta līdz minimumam, kā arī iekārtu darbību netraucētu dažādi fiziski ierobežojumi. Līdz ar to tuvākajā nākotnē noteikti sagaidāms arī lielāks lietu interneta attīstības lēciens Latvijā. Turklāt lietu interneta aspektā ļoti svarīga ir arī 5G tīkla attīstība, jo līdz ar šīs tehnoloģijas nākamajiem attīstības cikliem, mobilo sakaru tīkls tiks sagatavots kompleksu lietu interneta risinājumu nodrošināšanai, katram biznesa risinājumam piemērojot nepieciešamo tīkla nodrošinājumu, jo kādam uzņēmumam biznesa procesu nodrošināšanai primāri ir svarīgs nepārtraukts pārklājums, bet kādam citam daudz svarīgāka ir minimāla datu pārraides aizture u. tml.
Daudziem noteikti būs jautājums par izmaksām. Uz to ir sarežģīti atbildēt, jo lietu interneta risinājumi ir ļoti dažādi, un no tā atkarīgas arī izmaksas. Turklāt jārēķina arī tas, cik ilgā laikā ieguldījumi atmaksāsies. Piemēram, ir uzņēmums, kas nodarbojas ar dažādu grauzēju izķeršanu pilsētā. Šis uzņēmums grauzēju lamatas aprīko ar sensoriem, kā rezultātā viņiem vairs nav nepieciešamība katru dienu braukt un pārbaudīt izliktās lamatas. To visu monitorē sistēma, un jābrauc tikai uz tām vietām, kur sistēma signalizē, ka grauzējs ir noķerts. Lai arī tika veiktas vairāku tūkstošu eiro lielas investīcijas, ieguvums ir daudz lielāks, jo samazinājās cilvēkresursu izmaksas, kā arī izdevumi par degvielu un autotransporta uzturēšanu.
Lietu interneta risinājumiem faktiski nav robežu – tie var būt tik dažādi, cik dažādas ir uzņēmēju idejas un sapņi biznesa darbības uzlabošanai un attīstībai. Kā minēts iepriekš, šobrīd ir daži izaicinājumi, kas ierobežo lielāku lietu interneta izrāvienu Latvijā un pasaulē, bet jaunās mobilās tehnoloģijas, visticamāk, būs tās, kas šo situāciju mainīs.