Šajā pārmaiņu laikā liela nozīme bijusi tehnoloģijām – arī mākoņtehnoloģijām. Ātrums, izmaksu efektivitāte un inovācijas ir galvenie iemesli, kāpēc uzņēmumi šobrīd arvien aktīvāk izmanto mākoņtehnoloģijas. Kā tās strādā mūsu labā?

Pandēmija ir mainījusi cilvēku dzīves, darbu un socializēšanās veidus, palielinot pieprasījumu pēc inovācijām. Attālinātais darbs, tiešsaistes iepirkšanās, cilvēku ikdienas paradumu maiņa lika uzņēmumiem pārskatīt uzņēmējdarbības modeļus, procesus un izmaksas. Tiem bija jānodrošina ne tikai biznesa veiktspēja attālinātā darba apstākļos, ietverot dažādu servisu un pakalpojumu piedāvāšanu tiešsaistē, saziņu ar klientiem un sadarbības partneriem, bet arī iespēja darbiniekiem strādāt attālināti. Liela loma pārmaiņu procesā bija mākoņtehnoloģijām un mākoņpakalpojumiem, kas informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē nav jaunums, lai gan šobrīd uzņēmumi tām pievērš lielāku vērību nekā iepriekš. Mākoņskaitļošana ir datu glabāšanas, skaitļošanas jaudas vai programmatūras pakalpojumi, kuru resursiem piekļuve notiek ar interneta starpniecību.

Pieaug tēriņi mākoņpakalpojumiem

2024. gadā tā sauktajam "mākonim" no visiem uzņēmumu IT izdevumiem tiks novirzīti aptuveni 14,2%, kas būs pieaugums salīdzinājumā ar 9,1% īpatsvaru pērn, prognozē tirgus izpētes kompānija "Gartner". Tiek lēsts, ka pasaulē lietotāju tēriņi publiskajiem mākoņpakalpojumiem 2021. gada beigās sasniegs 304,9 mljrd. ASV dolāru, salīdzinājumam – 2020. gadā tie bija 257,5 mljrd. dolāru. Pandēmija ir sekmējusi mākoņpakalpojumu un mākoņtehnoloģiju vērtības pieaugumu, jo tādējādi ir iespēja pielāgot un izmantot dažādus "mākoņu" servisus, lai uzlabotu izmaksu efektivitāti un nodrošinātu uzņēmējdarbības nepārtrauktību, ņemot vērā biznesa apjomus.

Šobrīd IT nozarē mākoņskaitļošana ir jaunā norma. To apliecina arī šā gada "Accenture" tendenču pētījums, kurā noskaidrots, ka uzņēmumi šobrīd vislielāko vērību IT jomā pievērš tieši mākoņtehnoloģijām. Līdzīgas tendences vērojamas arī mūsu valstī. Latvijā pērn nogalē mākoņpakalpojumus izmantoja divas reizes vairāk uzņēmumu nekā pirms diviem gadiem, atklāj publicētie "Tet" pētījuma rezultāti. Turklāt vislielākais pieaugums tika novērots mazo un vidējo uzņēmumu sektorā, kas iepriekš piesardzīgi izturējās pret šiem jaunievedumiem.

Piemēri no prakses

Ātrums, izmaksu efektivitāte un inovācijas ir galvenie iemesli, kāpēc uzņēmumi šobrīd daudz aktīvāk izmanto mākoņtehnoloģijas. Lai tie saglabātu savu konkurētspēju tirgū, viens no galvenajiem uzdevumiem ir uzņēmumu kompetenču un tehnisko iespēju pielāgošana tendencēm un aktualitātēm tirgū, analizējot un apzinot savas organizācijas vajadzības un izaicinājumus.

Apskatīsim vairākus piemērus, kā mākoņtehnoloģijas ir palīdzējušas uzņēmumiem kļūt efektīvākiem. "Accenture" vienam no pasaules lielākajiem juvelierizstrādājumu uzņēmumiem palīdzēja pāriet uz "mākoni", pārceļot uz to aptuveni 70% lietojumprogrammu un infrastruktūras. Attiecīgais solis uzņēmumam tuvākajos piecos gados palīdzēs ietaupīt aptuveni 30% IT izdevumu.

Ietaupītos līdzekļus varēs novirzīt jaunām digitālajām iniciatīvām, tai skaitā uzlabot tiešsaistes iepirkšanās pieredzi. Uzņēmums ir pārstāvēts daudzās valstīs, līdz ar to šobrīd organizācijas IT saimniecība ir vieglāk pārredzama, kā arī ir nostiprināti drošības pārvaldības procesi, kas sniedz iespēju pieņemt labākus un ātrākus lēmumus.

Mākoņtehnoloģijas izmanto ne tikai privātie uzņēmumi, bet arī valsts sektors. Pirms pandēmijas pāreju uz mākoņtehnoloģijām bija uzsākusi Lielbritānijas Darba un pensiju lietu ministrija, tādējādi tā īsā laikā varēja ieviest un piedāvāt jaunus pakalpojumus iedzīvotājiem, lai efektīvāk pārvarētu pandēmijas radītos izaicinājumus. Piemēram, rekordīsā laikā darbinieki varēja radīt automatizētas iespējas medicīnas dokumentu augšupielādēšanai, pieprasīt pabalstu pārbaudes, kā arī izsniegt bezmaksas maltīšu talonus skolās. Mākoņtehnoloģijas palīdz ātrāk pielāgoties pārmaiņām tirgū un ieviest jaunus pakalpojumus, biznesa modeļus un iespējas.

__________________________________________________________________________

Mākoņtehnoloģijas palīdz ātrāk pielāgoties pārmaiņām tirgū un ieviest jaunus pakalpojumus, biznesa modeļus un iespējas

__________________________________________________________________________

Interesants piemērs ir "Britbox" – platforma, kurā apkopota lielākā britu televīzijas satura kolekcija, sākot no Džeinas Ostinas stila drāmām līdz iemīļotām britu komēdijām. Tā sevišķi aktuāla bija pandēmijas laikā, kad cilvēki daudz vairāk laika pavadīja mājās. "Britbox" ir īpaši pielāgots pakalpojums, kas nodrošina aktuālo TV kanālu saturu, vienlaikus sniedzot piekļuvi arhīva raidījumiem. Pakalpojums tika ieviests, izmantojot mākoņtehnoloģijas.

Tāpat pandēmijas laikā uzņēmumi, kas iepriekš nebija tirgojuši preces internetā, izmantojot mākoņtehnoloģijas, varēja ieviest vai nodrošināt tiešsaistes pārdošanu bez lielu līdzekļu investēšanas infrastruktūrā, ņemot vērā biznesa apjomus un klientu vēlmes. Kopumā mākoņskaitļošanu var iedalīt trijās grupās. Pirmā – infrastruktūras pakalpojumi, kas ietver infrastruktūras izmantošanu pēc vajadzības. Uzņēmumiem nav nepieciešams rūpēties par infrastruktūru, tās uzturēšanu, darbības un veiktspējas nodrošināšanu, pieaugot slodzei. Otrā – mākoņskaitļošanas platformu pakalpojumi, kas ietver gan infrastruktūras, gan izstrādes programmatūru, lai uzņēmums varētu pielāgot lietojumprogrammas. Trešā ­– programmatūras pakalpojumi, kad uzņēmums izmanto gatavas lietojumprogrammas, kas ir pieejamas "mākonī".

Mūsdienās mākoņtehnoloģijām ir potenciāls pārveidot visu – kā darbojas uzņēmums, kā tas sadarbojas ar citiem ekosistēmas dalībniekiem, konkurē un rada pievienoto vērtību. Tirgus nepārtraukti mainās. Tādas lielās kompānijas kā "Google", "Amazon", "Azure" regulāri rada jaunus produktus, līdz ar to speciālistiem jāspēj tos identificēt un analizēt, lai izvērtētu to lietojumu dažādās situācijās un nozarēs.

Iespējas izmēģināt

Lai labāk izprastu mākoņrisinājumu priekšrocības, ikviens var izmēģināt bezmaksas pieejas dažādiem servisiem – attiecīgās iespējas nodrošina lielākie mākoņpakalpojumu spēlētāji, piemēram, "AWS", "Google", Azure. Mākoņtehnoloģijas turpina strauji attīstīties. Tirgus rādītāji liecina, ka tuvākajos divos trijos gados risināsies intensīvs pielāgošanās periods, kura laikā uzņēmumi izveidos pamatstratēģijas, lai attīstītu un optimizētu savām vajadzībām atbilstošu, ar mākoņrisinājumiem saistītu procesu nodrošinājumu. Tiklīdz uzņēmumi būs pilnībā pārgājuši uz mākoņrisinājumiem, tie varēs daudz ātrāk piegādāt inovatīvus risinājumus un pielāgot tos klientu vajadzībām.

Mākoņtehnoloģijas ir domātas ne tikai lielajiem uzņēmumiem – risinājumus un iespējas var izmantot ikviens, arī mazie un vidējie uzņēmumi. Turklāt ne tikai infrastruktūras jomā, bet arī dažādos pakalpojumu segmentos, piemēram, klientu attiecību pārvaldības jomā. Lai pārvaldītu standarta CRM funkcijas savām vajadzībām, mazie un vidējie uzņēmumi Latvijā var izmantot "Salesforce", kura piedāvātās iespējas mazam uzņēmumam var izmaksāt ne vairāk kā 30 eiro mēnesī. Lai plašāk izmantotu mākoņtehnoloģijas vai uzsāktu pāriešanu uz tām, sākotnēji nepieciešams izvērtēt šābrīža IT saimniecību, sākot no infrastruktūras līdz sniegtajiem pakalpojumiem un ietverot klientu un darbinieku atbalstu.

Tāpat svarīgi saprast un pārvērtēt biznesa mērķus, pielāgojot tos pašreizējai situācijai un klientu vajadzībām. Mūsdienās ir svarīgi, ka tehnoloģiju jautājumi nepaliek tikai IT vadītāju kompetencē, bet tajos iedziļinās arī uzņēmuma vadības komanda, lai līderi pārzinātu mākoņtehnoloģiju sniegtās iespējas, jo to ir daudz. Būtiski ir saprast un apzināties vislabākos risinājumus, lai tos ieviestu organizācijas pamatstratēģijās. Uzņēmumi mākoņtehnoloģijas var ieviest gan pakāpeniski, gan visaptveroši – atkarībā no darbības jomas, biznesa prioritātēm un vajadzībām. Latvijas uzņēmumiem konkurētspējas saglabāšanai ir beidzamais brīdis apzināties, ka pāreja uz plašāku mākoņtehnoloģiju izmantošanu tiem palīdzēs labāk pārraudzīt IT infrastruktūru un piedāvāto pakalpojumu kopumu, nodrošinās izmaksu efektivitāti, ņemot vērā biznesa apjomus, kā arī palīdzēs ieviest jaunus pakalpojumus.