Kamēr vairākums nav izmēģinājuši braukt ar elektrisko mašīnu, jau tiek prognozēts, ka to revolūcija atnāks ātrāk, nekā gaidīts, ziņo starptautiskais medijs “BBC”.

Tāpat kā internets 90. gados, arī elektromobiļu tirgū šobrīd vērojams uzrāviens. Elektromobiļu pārdošanas apjomi pasaulē strauji attīstījās 2020. gadā, pieaugot par 43%, un tikai pandēmijas laikā elektroautomašīnu pārdošanas apjomi saruka par piekto daļu.

Elektrisko automobiļu tirdzniecība pasaulē

elektroauto pārdošanas grafiks.png

Avots: Ev-volumes.com

(Sarkanā līkne – globālais rādītājs; Dzeltenā līkne – Ķīna; Zilā līkne – Vācija; violetā līkne Amerikas Savienotās Valstis; Zaļā līkne – Anglijas Karaliste)

Šobrīd vairāki autoražotāji apgalvo, ka jau tuvākajā nākotnē ražos tikai elektromobiļus. Kā ietekmīgu piemēru var minēt "General Motors", kas ir lielākā Amerikas Savienoto Valstu autobūves kompānija. Prognozes liecina, ka jau 2030. gadā 70 % no pārdošanas apgrozījumā iekļautajām mašīnām būs elektriskās.

Kompānija "General Motors" elektromobiļu attīstības pirmsākumos ieguldīja vairākus miljonus eiro, un viņu ideja tika izsmieta, taču šobrīd situācija ir citādāka. Atrodamies lielāko pārmaiņu priekšā, kas nav redzētas kopš Henrija Forda laikiem.

Automašīnas jau kopš 20. gs iezīmē moderno tehnoloģiju laikmetu. Un neviena cita kompānija nav tik simboliski nozīmīga tehnoloģiju attīstības vēsturē kā pirms 118 gadiem nodibinātā kompānija "Ford Motor Company" (1903. gada 16. jūnijs oficiālais dibināšanas datums), kas savulaik ietekmēja automašīnas cenas, ļaujot tās iegādāties plašākam cilvēku lokam, ne tikai augstākās klases iedzīvotāju kārtai. Jaunatvērtās rūpnīcas nodrošināja augsti apmaksātu darbu nozīmīgam skaitam iedzīvotāju, tādējādi ieviešot masveida ražošanu un vispārzināmo darba nedēļu (nosakot piecas darba dienas, divas brīvdienas), kā tas ir līdz pat šodienai.

__________________________________________________________________________

Kad uzņēmumam jānonāk pie lēmuma pieņemšanas saistībā ar investēšanu un naudas līdzekļu ieguldīšanu, jādomā par produkta idejas vai tehnoloģijas ilgmūžību

__________________________________________________________________________

"Ford" ir jaunumu ieviesējs arī mūsdienās, jo jau pirms 16 gadiem sāka ieviest elektrificētos automobiļus, hibrīdautomobiļus. Kompānijai “Ford” vienmēr bijusi tendence mēģināt it kā paredzēt, kas notiks tālāk, kas parasti raksturīgs jaunuzņēmumiem. Bet svarīgi ne tikai paredzēt, bet arī pārliecināt citus par pareģojuma patiesumu, likt noticēt pārējiem. "Ford" vēlējās veicināt pāreju no iekšdedzes dzinējiem uz elektrisko akumulatoru transportlīdzekļiem pēc iespējas ātrāk un uzskata, ka tas ir svarīgs solis, lai padarītu pasauli "zaļāku".

Konkrētā kompānija investēja inovācijās - jaunu detaļu izgatavošanā un vienmēr sadarbojās ar detaļu piegādes un ražošanas uzņēmumiem. Kad uzņēmumam jānonāk pie lēmuma pieņemšanas saistībā ar investēšanu un naudas līdzekļu ieguldīšanu, jādomā par produkta idejas vai tehnoloģijas ilgmūžību, secina Hau Hai -Tang (Hau Thai -Tang), “Ford” galvenais produktu platformas un operāciju vadītājs.

Citu valstu piemēri

Elektriskie automobiļi kļūst arvien pievilcīgāki pircējiem, jo naftas cenas aug. Taču galvenais šī brīža izaicinājums ir uzlādes staciju trūkums dažādās valstīs, piemēram, Indijā to skaits sasniedz tikai 2 tūkst., bet Ķīnā - jau 900 tūks..

Vēl viena problēma, protams, ir izmaksas, jo elektriskā mašīna maksā gandrīz divreiz dārgāk par parastām automašīnām un ne visās valstīs šobrīd to var atļauties, lai gan elektrisko mašīnu uzlādes cenas ir samazinājušās desmitkārt pēdējās dekādes laikā. Taču autoražotāji uzsver, ka galvenā šo mašīnu priekšrocība ir akumulatora ilglaicība un ar katru gadu tā pieaugošā jauda. 2020. gadā Ķīnas akumulatoru ražotājs “CATL” prezentēja pasaulē pirmo akumulatoru, kas spēj darbināt automašīnu miljons jūdžu (1 609 344 km) garumā.

Piemēram, Indijā izmaksu problēmu vēlas risināt ar valsts finansējuma atbalstu, jo to interesēs ir padarīt tīrāku gaisu nākotnē, tāpēc daļa no valsts budžeta ir atvēlēta elektromobiļu rūpnīcām, kur ražos ne tikai dabai draudzīgās elektroautomašīnas, bet arī elektriskos motorollerus. Kā arī Indijas valdība ir uzsvērusi, ka vēlas ražot “Tesla” savā valstī, nevis iepirkt Ķīnā ražotos modeļus, lai samazinātu dārgos importa tarifus un pēc iespējas ātrāk iekļautu tirgū. Paredzams, ka šie plāni Indijā tiks īstenoti ne ātrāk par 2030. gadu.

Lielbritānijas daudznacionālā autobūves kompānija “Jaguar Land Rover Automotive PLC” no 2025. gada plāno pārdot tikai elektroautomobiļus, zviedru autobūves kompānija “Volvo Personvagnar AB” - no 2030. gada, bet autobūves kompānija “Lotus Cars” - no 2028. gada.