Vai eksistē maģisks skaitlis biznesā?
2022-05-30
Māris Millers, SIA "MM STUDIJA", valdes priekšsēdētājs
Klausies
Tālajā 1956. gadā amerikāņu psihologs Džordžs Millers (George Armitage Miller) publicēja savu pētījumu par cilvēka spējām apstrādāt informāciju. Tajā viņš formulēja pieņēmumu, ka vidusmēra cilvēka spēju augšējā robeža apstrādāt informāciju par elementiem, kas mijiedarbojas vienlaikus, ir “septiņi plus mīnus divi” elementi. Kopš tā laika “septiņi plus mīnus divi” psihologi mēdz dēvēt par Millera maģisko skaitli. Bet vai šis skaitlis ir tikpat maģisks arī biznesā?
Maģiskais skaitlis
Džordžs Millers pētīja cilvēka uztveres īpatnības un atzina, ka vidusmēra cilvēka spējām apstrādāt informāciju ir zināmas robežas. Viņš uzsvēra, ka uztveres procesā nozīme ir tieši informācijas bloku kopskaitam, bet ne to saturam. Arī senākos laikos jau bija pētījumi, kas apliecināja – cilvēks bez skaitīšanas nekļūdīgi spēj uztvert ne vairāk kā sešus vai septiņus priekšmetus. Ja priekšmetu ir vairāk, tos jāsāk skaitīt, arī kļūdu iespējamība pieaug. Septiņnieks ir bieži pieminēts arī folklorā, varavīksnes krāsās, maģijā, reliģijā. Bet tieši Millera publikācija kļuva par vienu no visvairāk citētajiem darbiem psiholoģijā.
Mūsdienu zinātne jau ar citām metodēm ir apliecinājusi, ka septiņi ir cilvēka nervu sistēmas caurlaides spēja. Šo skaitli par nozīmīgu ir atzinuši arī citi pētnieki matemātiskajā modelēšanā, mārketingā un vēl citās jomās. Vienalga – tā tiešām ir maģija vai racionāli apsvērumi –, bet ar septiņi tomēr būtu jārēķinās.
Stratēģijas formulēšana
Viena no definīcijām skan: stratēģija ir savstarpēji saistītu lēmumu kopums, kas vērsts uz noteikta mērķa sasniegšanu. Tātad ar mērķa nosaukšanu vien nepietiek. Nepietiek pateikt, ka mēs būsim produktu līderis, piedāvāsim saviem klientiem zemāko cenu vai arī vēlamies nopelnīt miljonu. Ir jānoskaidro pašiem un jāpasaka saviem cilvēkiem, kā mēs savu mērķi gatavojamies sasniegt. Tāpēc rodas labs jautājums – cik un kādi lēmumi ir nepieciešami, lai izveidotu saprātīgu stratēģiju?
Lai sasniegtu noteiktu peļņas līmeni, vajag līdzsvarot ieņēmumus un izmaksas. Ieņēmumus nodrošina klienti, kas pērk mūsu produktus vai pakalpojumus. Lai nodrošinātu produktus, ir nepieciešams īstenot noteiktus ražošanas, pārdošanas un loģistikas procesus. Visi procesi rada izmaksas. Savukārt izmaksu līmenis ir saistīts ar investīcijām, tehnoloģijām, cilvēkresursiem.
Lasītājs jautā: Vai valde var pieprasīt atlīdzību, ja statūtos minēts, ka valde atlīdzību nesaņem?
Uzņēmuma vadība
09:00, 20. Nov. 2024
Digitālajā laikmetā, kad datu pārkāpumi un kiberdraudi kļūst arvien izplatītāki, informācijas apmaiņas nosacījumu iekļaušana klientu līgumos ir ļoti svarīga un bieži pat nepieciešama. Tas palīdz aizsargāt abu pušu intereses un saglabāt informācijas apmaiņas integritāti un drošību. Kādi nosacījumi sniedz drošības nodrošinājumu līgumos?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Nov. 2024
Katrs cilvēks gan darbā, gan ikdienā izmanto dažādus kontroles mehānismus, taču ne visi to dara apzināti. Kā uzņēmumam pārdomāti un mērķtiecīgi pievērsties kontroles jautājumiem? Kā var palīdzēt COSO modelis?
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Nov. 2024
Atjaunīgā enerģija Latvijā kļūst par aizvien biežāk apspriestu tematu. Attīstītāji un entuziasti uzsver tās nozīmi, tomēr iedzīvotāji un uzņēmēji, kuru tuvumā jau ir uzbūvētas vai tiek plānotas saules vai vēja elektrostacijas, ne vienmēr ir sajūsmā par šo ideju. Kāpēc atjaunīgā enerģija Latvijai ir svarīga?
Uzņēmuma vadība
06:00, 31. Okt. 2024
Mūsdienās biznesa analītika ir būtiska uzņēmējdarbības daļa. Tās galvenais mērķis ir palīdzēt pieņemt uz faktiem balstītus lēmumus, kas attiecīgi ļauj uzlabot uzņēmuma konkurētspēju un ilgtspēju. Kā biznesa analītika var veicināt procesu optimizēšanu, uzlabot klientu apkalpošanu un samazināt izmaksas?
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Okt. 2024
Daudz tiek runāts par līderības nozīmi dažādās dzīves sfērās, tostarp uzņēmējdarbībā. Tomēr šis apzīmējums – “līderis” – bieži tiek apvīts mītiem un nostāstiem par to, kādam būtu jābūt labam līderim. Vai uzņēmuma vadītājam noteikti jābūt līderim? Kā attīstīt sevī līderību un vai to vajag visiem?
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Okt. 2024
Pamatkapitāls ir būtisks sabiedrības ar ierobežotu atbildību finanšu un juridiskās struktūras elements, ko iespējams palielināt. Šī procesa gaitā sabiedrībai ir jāņem vērā vairāki būtiski aspekti, kuru neievērošana var rezultēties tajā, ka pamatkapitālu iecerētajā veidā palielināt neizdosies. Kādas nianses jāņem vērā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Okt. 2024
Karstums un aukstums darba vidē ir darba vides riska faktori, kam bieži netiek pievērsta pietiekama uzmanība, kaut gan tie ir plaši izplatīti riska faktori daudzās nozarēs, piemēram, būvniecībā, lauksaimniecībā. Kā noteikt darba vides riskus mainīgos klimatiskos apstākļos? Kā darbiniekam garantēt labākus darba apstākļus?
Uzņēmuma vadība
06:00, 1. Okt. 2024
Par dažādības vadību un iekļaujošas vides veidošanu Latvijā aktīvi spriež jau vairāk nekā 10 gadus. Tomēr viedokļi šajos svarīgajos jautājumos joprojām mēdz būt atšķirīgi. Vai dažādība biznesā ir nepieciešamība, pašmērķis vai varbūt iespēja?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 30. Sep. 2024
Lasītājs jautā: Uzņēmuma juridiskā adrese nesakrīt ar saimnieciskās darbības adresi. Saimnieciskās darbības adresē tiek uzglabāti darba galdi un dokumentu skapis, kā arī darba vieta darbiniekiem, ar kuriem ir noslēgts attālinātā darba līgums. Vai uzņēmumam drīkst būt divas adreses: juridiskā un saimnieciskās darbības adrese?
Uzņēmuma vadība
09:00, 18. Sep. 2024
Pavisam nesen Latviju pāršalca vēsts, ka “Adobe” vienpersoniski veicis izmaiņas savos vispārīgajos lietošanas noteikumos, paredzot brīvu pieeju lietotāju radītajam saturam. Tas darīts ar mērķi mācīt mākslīgā intelekta moduļus. Programmatūras pakalpojumu lietotājos tas izraisīja sašutumu – vai tas vispār ir likumīgi?
Uzņēmuma vadība
09:00, 17. Sep. 2024
Sabiedrība var palielināt pamatkapitālu, izlaižot jaunas kapitāldaļas vai palielinot esošo kapitāldaļu vērtību. Kā izvēlēties piemērotāko pamatkapitāla palielināšanas veidu konkrētajā situācijā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 16. Sep. 2024
Dažādos pētījumos secināts, ka uzņēmumu augstākā līmeņa vadošos amatos joprojām dominē vīrieši. Tajā pašā laikā – sieviešu kvalifikācijas un izglītības līmenis nebūt nav zemāks kā vīriešiem. Lai mainītu šo fenomenu, Eiropas Savienībā pieņemta direktīva, kas publiskajā telpā jau nodēvēta par “sievietes valdē” direktīvu. Kāpēc šāda direktīva tapusi un kāda ietekme no tās sagaidāma?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Aug. 2024
Katra jauna tehnoloģija izmaina gan sabiedrības paradumus, gan biznesa procesus. Kopš mākslīgā intelekta risinājumi ir kļuvuši pieejami ikvienam, arvien biežāk tiek diskutēts par to, kā digitālās tehnoloģijas mainīs vadītāju un darbinieku darbu uzņēmumos un organizācijās.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Aug. 2024
Biznesā, tāpat kā dzīvē, ir izvēles un iespējas. Ja dzīvē iespējas un izvēles ir atkarīgas no dažādu apstākļu sakritības un saistāmas ar cilvēka rīcību, tad biznesā iespējas izvēlēties var nostiprināt arī līgumiski, slēdzot opciju līgumus.
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Aug. 2024