Lasītājs jautā: Darbinieks jūtas depresīvi noskaņots un darba laikā, darba telpās atklāti runā par dažādiem paškaitēšanas veidiem, ko apsver. Vadītājam nav saprotams, vai tādā veidā darbinieks cenšas pievērst sev uzmanību vai tiešām tā jūtas. Tāpēc rodas jautājums – kā rīkoties, ja ir aizdomas par darbinieka mentālā stāvokļa izmaiņām? Kā pareizāk runāt ar darbinieku? Ko darba devējs var un ko nevar šādā situācijā darīt?
Personāla vadība
09:00, 25. Apr. 2024
Mūsdienu darba tirgus izaicinājums ir darbinieku trūkums. Jau šobrīd lielākā daļa uzņēmumu vadītāju atzīst, ka darbinieku trūkums tuvākajā laikā ietekmēs uzņēmuma rentabilitāti. Kā panākt, lai darbinieki nemaina darba vietu?
Personāla vadība
06:00, 8. Apr. 2024
Darba samaksa un ar to saistītie vienlīdzības principi jau izsenis bijusi plaši apspriesta tēma. Tas, ka sievietēm maksā mazāk nekā vīriešiem, agrāk tika uztverts kā norma, tomēr mūsdienās parādās aizvien vairāk diskusiju par dzimumneitrālas darba samaksas ieviešanu.
Personāla vadība
06:00, 26. Mar. 2024
Lai mazinātu darba vides kaitīgo faktoru ietekmi uz darbinieku veselību, darba devējam ir jānodrošina, ka nodarbinātie veic obligātās veselības pārbaudes pie arodslimību ārsta. Kam, kad un kāpēc šī pārbaude jāveic?
Personāla vadība
06:00, 19. Mar. 2024
Produktivitāte ir vienlīdz svarīga gan lieliem, gan maziem uzņēmumiem, jo abos gadījumos resursi ir ierobežoti. Ņemot to vērā, ir svarīgi veikt aprēķinus un izvērtēt, kāpēc produktivitāte Latvijā nemitīgi samazinās, kas tiek darīts nepareizi?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 18. Mar. 2024
Pēc Covid-19 krīzes darba tirgus piedzīvojis vairākas strukturālas pārmaiņas, un šobrīd tajā notiek strauja attīstība. Bezdarbs turpina samazināties, un vidējais atalgojuma līmenis pieaug.
Personāla vadība
06:00, 11. Mar. 2024
Mainoties sabiedrībai, mainās arī tās uztvere par to, kas ir vai nav pieļaujams. Kas kādreiz kādam šķita nevainīgs joks, šobrīd jau var tikt uzskatīts par mobingu vai bosingu. Kā rīkoties, ja darbiniekam par mobingu ir citāda izpratne nekā darba devējam?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 1. Mar. 2024
Personāla akcijas, personāla opcijas, daļas un kapitāla daļu pirkuma tiesības izmanto kā instrumentus, lai noturētu uzņēmuma darbiniekus un veidotu attīstībā ieinteresētu kolektīvu. Par personāla akcijām un daļām skaidrojām iepriekšējā rakstā. Šajā publikācijā skaidrosim, kā piešķir un atsavina personāla opcijas un kapitāldaļu pirkuma tiesības, kādi nodokļu aspekti jāņem vērā, lai tās netiku uzskatītas par darba samaksu, kā arī salīdzināsim atšķirības.
Personāla vadība
06:00, 6. Feb. 2024
Darbinieku labumi noteikti ir būtisks instruments darbinieku noturēšanā un snieguma uzlabošanā. No tā ieguvējs var būt ne tikai darbinieks, bet arī uzņēmums. Darbinieku labumu paketēm jābūt rūpīgi izstrādātām un saistītām ar darbinieku sniegumu, ar laiku, ko darbinieks ir nostrādājis uzņēmumā, un vienkārši tāpēc, ka darbinieks ir izvēlējies strādāt mūsu, nevis konkurējošā uzņēmumā. Vai svarīgi tikai materiālie labumi?
Klausies
Personāla vadība
06:00, 19. Jan. 2024
Datu aizsardzības regula ir spēkā jau piecus gadus un māca rīkoties droši un saprātīgi ar informāciju, taču laiku pa laikam mēdz būt gadījumi, kas izraisījuši vairāk vai mazāk nozīmīgas sekas. Informācija noplūdusi, jo kāds garāmejot to ieraudzījis, e-pasts nosūtīts nepareizajam darbiniekam un tamlīdzīgi. Kā uzņēmumam sevi praktiski pasargāt?
Personāla vadība
06:00, 16. Jan. 2024
Personāla akcijas, personāla opcijas, personāla daļas un kapitāla daļu pirkuma tiesības ir instrumenti, kā piesaistīt un noturēt uzņēmuma darbiniekus, kā arī veicināt ieinteresētību uzņēmuma attīstībā. Kādas ir atšķirības starp minētajiem instrumentiem, un kuru no tiem labāk izvēlēties?
Personāla vadība
06:00, 12. Jan. 2024
Pārbaudes laiks ir darba devēja un jaunā darbinieka iepazīšanās laiks, kad notiek abpusēja vērtēšana – darbinieks vērtē savu jauno darba devēju, darba apstākļus un kolēģus, bet darba devējs cenšas saprast, vai ir pieņēmis darbā atbilstošāko darbinieku. Tāpēc pārbaudes laikā svarīgi mērķtiecīgi strādāt pie darbinieka iepazīšanas un ievadīšanas amata pienākumos, kā arī vērot darbinieka veiktspēju un uzvedību. Kā jau pārbaudes laikā saprast, vai jaunais darbinieks turpinās darba attiecības ilgtermiņā?
Personāla vadība
06:00, 9. Jan. 2024
Ilgmūžība paredz, ka vidēji cilvēka darba mūžs būs 60 gadi, tāpēc jāsāk domāt, kā organizācijas var veicināt to, lai darba dzīve ir cienījama un veselīga, gan arī pašiem cilvēkiem jāplāno, kā strādāšanu sadalīt, lai pietiktu spēks un prieks darboties ilgu laika posmu. Kā mainīsies darba tirgus ilgmūžības apstākļos?
Personāla vadība
06:00, 14. Dec. 2023
Iekšējā mācību sistēma aptver gan darbinieka ienākšanas, gan uzņemšanas un adaptācijas, gan turpmākā darba posmus, nosakot uzņēmuma darbinieku mācību un attīstības vajadzības, balstoties uz uzņēmuma mērķiem un stratēģiju. Kā ieviest efektīvu apmācības sistēmu? Kā mācīt darbiniekus mācīties?
Personāla vadība
06:00, 8. Dec. 2023
Gada nogale daudzos uzņēmumos ir laiks, kad tiek nosprausti mērķi nākamajam gadam. Pieejas un tradīcijas katrā organizācijā var būt atšķirīgas – vieni šo procesu sauc par stratēģijas pārskatu, daži – par biznesa plānošanu, citi – par budžeta veidošanu. Kam pievērst uzmanību, nosakot mērķus un veidojot uzņēmuma mērījumu sistēmu nākamajam periodam? Arī tad, ja uzņēmumā jau ir sava labi atstrādāta sistēma, šis špikeris varētu atgādināt par kādu svarīgu niansi vai neparastu aspektu.
Klausies
Personāla vadība
06:00, 4. Dec. 2023