Ķīlas tiesība ir tiesība uz svešu lietu, uz kā pamata ieķīlātā lieta nodrošina kreditora prasījumu gadījumā, ja parādnieks nepilda savas saistības. Civillikumā norādīti vairāki ķīlas veidi: rokas ķīla, hipotēka, lietošanas ķīla. Vienlaikus ir arī citi ķīlas veidi, kuri regulēti speciālos likumos, piemēram, finanšu ķīla un komercķīla, par kuru sīkāk skaidrots šajā publikācijā.
Juridiski padomi
06:00, 14. Dec. 2022
Labbūtību vislabāk definēt kā daļu no daudzveidīgas un savstarpēji saistītas labklājības, kas ietver emocionālo (mentālo), fizisko, sociālo, vides u.c. veida labbūtību, tostarp digitālo, kas viennozīmīgi saistīta ar citām labbūtības jomām.
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Dec. 2022
Pēdējo 15 gadu laikā sociālo mediju lietošana izaugusi līdz apmēram, kad pat seniori izmanto vismaz vienu no platformām. Darba devējiem tas, savukārt, nozīmē ne tikai aktīvu sava uzņēmuma lapu pārvaldību, bet arī sastapšanos ar realitāti – sociālajos medijos ir arī visu līmeņu darbinieki. Kamēr citi redz vietu raizēm un maksimāli norobežojas no darbiniekiem, citi izmanto šo kā iespēju gan komandas veidošanai, gan uzņēmuma ekspertīzes un tēla stiprināšanai.
Vaicā lasītājs: Viens no uzņēmuma dalībniekiem vēlas uzdāvināt savas kapitāldaļas citam šī paša uzņēmuma dalībniekam. Kāds ir uzņēmuma kapitāldaļu dāvināšanas process, ja tajā ir vairāk par diviem dalībniekiem? Vai daļu dāvināšanas procesā no visiem dalībniekiem jāsaņem piekrišana, un kādus dokumentus ir jānoformē?
Juridiski padomi
07:00, 7. Dec. 2022
Hibrīda dzīves stilā dzīvojam jau sen – mums ir hibrīdauto, hibrīdlekcijas un ar pandēmijas grūdienu arī – hibrīddarbs, kas nozīmē apvienot darbu klātienē un attālināti, strādājot trīs dienas klātienē un divas attālināti vai strādājot četras dienas klātienē un vienu attālināti. Tomēr attālinātajam darbam ir savas priekšrocības un sarežģījumi, jo vadītājiem ir papildus jākontrolē darbu izpilde un aktivitāte un jāpieskata, lai darbinieki neizdegtu.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 5. Dec. 2022
Digitālā satura veidotāju, tā saukto influenceru, mārketings pieaug straujāk, nekā jelkāds spēja iedomāties. Katrs otrais uzņēmums Eiropā to izmanto savā komunikācijā, bet nozares apgrozījums pēdējo divu gadu laikā pieaudzis divkārt.
Vaicā lasītājs: Sabiedrības ar ierobežotu atbildību “A” dalībnieks vēlās pārdot savas kapitāldaļas vienam no šī uzņēmuma dalībniekiem. Kādi dokumenti nepieciešami, lai pārdotu daļas? Vai obligāti ir jāslēdz kapitāldaļu pirkuma līgums, un kāda informācija tajā jānorāda?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 30. Nov. 2022
Pēdējos 10 gados regulējuma prasības pārvaldības un nefinanšu jomā ir ievērojami augušas. Vienlaicīgi arī dažādas uzņēmuma ietekmes puses – akcionāri, darbinieki, klienti u.c. – pieprasa no uzņēmuma uzticamu, kvalitatīvu un standartizētu informāciju gan par uzņēmuma pārvaldības praksi, gan sniegumu nefinanšu jomā. Abi faktori – regulējums un ietekmes pušu gaidas – ietekmē uzņēmumus arī Latvijā.
Uzņēmuma vadība
06:00, 28. Nov. 2022
Lai gan teorētiski daudzās valstīs, tostarp Latvijā, tiesību normas paredz tiesības arī nereģistrētu preču zīmju īpašniekiem, preču zīmju reģistrācija tomēr ir pirmais un svarīgākais solis konkrēto apzīmējumu aizsardzībai un zīmola drošībai kopumā.
Mārketings
06:00, 25. Nov. 2022
Ir ļoti svarīgi rūpēties par klientu apmierinātību, uzlabot produkta kvalitāti un samazināt sūdzību skaitu. Tomēr 90% apmierinātība, 99% kvalitāte un minimāls sūdzību skaits tik un tā nevar garantēt veiksmīgu biznesu, jo klienti “balso ar kājām” – viņi vienkārši aiziet pie cita…
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Nov. 2022
Turpinot iepriekšējā rakstā iesākto uzņēmuma mantošanas aspektu analīzi, aplūkosim vairākas būtiskas šī procesa nianses: kā jārīkojas un jāveido dalībnieku reģistra nodalījums, ja uzņēmuma īpašnieka mantojums pienākas vairākām personām, kā mantot saimniecības un kā rīkoties, ja mantojuma apliecība izsniegta ārvalstīs.
Juridiski padomi
06:00, 15. Nov. 2022
Kā zināt, vai ideja, kas ir prātā, ir komercializējama un vai tai pastāv tirgus? Vai ir iespējams pārliecināties par jaunradīta produkta un pakalpojuma dzīvotspēju esošās tirgus konkurences vai jaunieviestas un strauji augošas industrijas ietvaros? Šajā rakstā analizēsim, kādi universāli pieturpunkti un darbības jāņem vērā pirms biznesa idejas attīstīšanas un realizēšanas dzīvē.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Nov. 2022
Slēdzot darījumus ar juridiskām personām, jāzina, ka juridiska persona nav tikai uzņēmuma valde, pilnvarotas personas vai uzņēmuma īpašnieki, bet arī patiesā labuma guvējs.
Juridiski padomi
06:00, 10. Nov. 2022
Kā cīnīties ar savām vājajām pusēm? Protams, ideāli, ja var darīt tikai to, kas sanāk, bet bieži vien darba vidē jādara arī lietas, kas nav ērtas. Piemēram, vadītājam vai īpašniekam var nepatikt publiski runāt, bet uzņēmuma kopsapulcē viņš tāpat to dara. Kāds, iespējams, ir nepārliecināts par savām komunikācijas prasmēm, bet tik un tā zvana vai tiekas ar klientu vai sadarbības partneri. Kādas ir taktikas, lai saņemtos "izkāpt no komforta zonas" un šķietami neērtu uzdevumu īstenošana būtu vieglāka?
Uzņēmuma vadība
06:00, 7. Nov. 2022
Iepriekšējā raksta daļā sākām aplūkot, kā izstrādāt mārketinga stratēģiju maziem un vidējiem uzņēmumiem, aplūkojot pirmos soļus – organizācijas stipro un vājo pušu noteikšanu, iespēju un draudu identificēšanu un no tā izrietošo secinājumu formulēšanu. Šo uzdevumu turpināsim arī šoreiz, apkopojot trīs svarīgus pamatus, uz kuriem būvē uzņēmuma mārketinga stratēģiju: mērķis, uzdevumi un pozicionējums.