Ja, slēdzot darījumus valsts teritorijā, reti kad ir jautājumi par dokumentu parakstīšanu attālināti, izmantojot drošu e-parakstu, tad, nonākot līdz starptautisko darījumu slēgšanai attālināti, rodas jautājums, kā pareizi parakstīt dokumentus un kādu e-parakstu var izmantot, lai darījumu slēdzēju puses būtu nodrošinātas, ka parakstītājs ir parakstījis līgumu ar drošu e-parakstu un tas ir spēkā.
Vai elektroniskie paraksti un zīmogi var būt nederīgi? Jā! Lai gan regulējumā par drošu elektronisko parakstu un e-zīmogu izveidi noteiktas stingras tehnoloģiskās prasības, tomēr var būt situācijas, kad elektroniskie paraksti un zīmogi ir nederīgi. Kas padara tos nederīgus, un kā derīgumu pārbaudīt? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāiedziļinās to izveides procesā.
Klausies
E-paraksts
06:00, 17. Nov. 2022
Jebkura dokumenta parakstīšanā ir iesaistītas vairākas puses. Pat ja iesaistītas tikai divas personas, grūtības vienoties par parakstīšanās laiku un vietu var būt vienmēr. Īpaši šo izaicinājumu izjūt lielās organizācijās, kad reizēm uz viena dokumenta var būt nepieciešami pat 20 paraksti. Labi, ka mūsdienās ir rīki, kas atvieglo parakstu vākšanas procesu.
E-paraksts
06:00, 11. Aug. 2022
Elektronisko jeb e-dokumentu formāti neatšķiras no parastajiem dokumentu formātiem. Tādējādi, lai parakstītu dokumentus, iespējams izmantot esošos formātus, taču parakstīto dokumentu aplūkošanai gan var būt nepieciešamas speciālas programmas.
E-paraksts
06:00, 21. Jūl. 2022
Kvalificēts e-paraksts ir drošs. Un tomēr – e-paraksts var būt nederīgs, tāpēc to vajag pārbaudīt jeb validēt. Īpaši svarīgi visām iesaistītajām pusēm tas ir gadījumos, kad darījumus slēdz attālināti un par lielām summām.
E-paraksts
06:00, 13. Apr. 2022
Vaicā lasītājs. Vai “Dokobit” ir drošs e-paraksts? Vai drīkst tā, ka viena puse paraksta, izmantojot eParaksts.lv, un otra puse – Dokobit.com? Un kā ar “Adobe Sign”? Kad kuru parakstu izmantot? Vai jānorāda, kuru platformu lietos? Vai der, ja vienojas, ka izmantos e-parakstu, nenorādot “DocuSign” vai citu?
E-paraksts
06:00, 18. Mar. 2022
Vai Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) var iesniegt elektroniski parakstītus dokumentus ar dažādu valstu e-parakstiem? Piemēram, vienam valdes loceklim ir Latvijā izsniegts e-paraksts, otram - Igaunijā. Kas notiek gadījumā, ja, parakstot līgumu, ārzemju puse paraksta ar "Docusign" parakstu un Latvijas puse ar drošu elektronisko parakstu?
Kāds faktiski izskatās vienkāršs elektroniskais paraksts? Vai tas var saturēt vārdu un uzvārdu vai arī tas var būt svītrkods, par kura atšifrējumu informācija pieejama tikai pašam dokumenta radītājam, kuru ģenerē sistēma, vai arī kāds cits veids?
E-paraksts
06:00, 14. Jan. 2022
Lai veicinātu attālinātu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm un dažādu pakalpojumu sniedzējiem, uzņēmējiem ir pieejams drošs elektroniskais paraksts, ko var izmantot arī darījumos starp juridiskām un privātpersonām. Šajā rakstā apkoposim pamatinformāciju, kas pieejama par drošu elektronisko parakstu portālā "Latvija.lv".
E-paraksts
06:00, 20. Dec. 2021