Mūsdienās būt valdes loceklim ir ne tikai liela atbildība, bet arī augsts risks gan pašam valdes loceklim, gan arī juridiskai personai, ko viņš pārstāv, pamatojoties uz likumu. Tas ir risks arī kapitālsabiedrības dalībniekiem, kas nepienācīgas valdes uzraudzības vai kontroles rezultātā var ne tikai saskarties ar savu saimniecisko interešu apdraudējumu, bet pat zaudēt uzņēmumu. Žurnālā "iTiesības" skaidro Viktorija Jarkina, zvērināta advokāte.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 10. Feb. 2022
Vaicā lasītājs. Esmu privātpersona un savu vienīgo mazlietoto automašīnu vēlos pārdot par tirgus vērtību savai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA), kurai esmu īpašnieks. Vai man kā privātpersonai jāmaksā kādi nodokļi? Vai man jāmaksā nodokļi kā firmai? Kā pareizi noformēt šāda veida darījumu?
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 8. Feb. 2022
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Kādus izdevumus var attiecināt uz saimniecisko darbību? Žurnālā "iFinanses" skaidro Lilita Beķere.
Juridiski padomi
06:00, 1. Feb. 2022
Praksē nereti rodas jautājums par tiesisko attiecību starp komercsabiedrību un tās valdes locekli noformēšanu, kā arī citas neskaidrības saistībā ar personas iecelšanu un nodarbināšanu SIA vai AS valdes locekļa vai valdes priekšsēdētāja amatā (tostarp arī par izmaksājamo atlīdzību un nodokļiem). Šie jautājumi regulēti vairāku likumu kopumā – Komerclikumā (KL), Civillikumā (CL) un nodokļu likumos. Žurnālā "iTiesības" piemērotāko līguma veidu iesaka zvērināts advokāts Toms Šulmanis.
Juridiski padomi
06:00, 12. Jan. 2022
Kas ir patiesais labuma guvējs uzņēmumā un kādu informāciju nepieciešams iesniegt Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā, lai neradītu kaitējumu valstij, uzņēmējdarbībai vai ar likumu aizsargātām citas personas interesēm.
Klausies
Juridiski padomi
06:00, 6. Jan. 2022
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas! Žurnālā "iFinanses" skaidro juriste Stella Kaprāne.
Juridiski padomi
06:59, 21. Dec. 2021
Pieaugot maksājumu kavējumu tendencei komercdarbībā, aizvien biežāk tiek jautāts – kā pasargāt uzņēmumu no ļaunprātīgiem nemaksātājiem, kas labprātīgi neveic savu saistību izpildi? Ko izvēlēties strīda risināšanai – šķīrējtiesu vai kādu citu Latvijas Republikas tiesu?
Klausies
Juridiski padomi
06:59, 15. Dec. 2021
Lai gan Komerclikums ir spēkā jau vairāk nekā 21 gadu, pieredze rāda: praksē vēl aizvien ir daudz neskaidrību par sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra nozīmi un vešanas kārtību.
Juridiski padomi
06:59, 14. Dec. 2021
Raugoties no vadības skatu punkta, dažkārt pat vienu nedēļu veci dati par uzņēmuma finanšu stāvokli jau ir novecojuši, jo biznesa lēmumi par turpmāko darbību ir jāpieņem, ņemot vērā faktisko situāciju gan pašā uzņēmumā, gan arī ekonomikā kopumā. Tāpēc jautājums par aktuālo datu izmantošanu uzņēmumu finanšu pārvaldībā ik dienas kļūst jo svarīgāks. Kādi ir risinājumi, žurnālā "iFinanses" skaidro "Briox" vadītāja Ilona Strode.
Juridiski padomi
06:59, 9. Dec. 2021
Latvijā jau vairāk nekā trīs gadus valsts iestādēs darbojas “Konsultē vispirms” princips, kuram nu jau pievienojušās kopā 29 iestādes. Ir īstais laiks izvērtēt, cik veiksmīgi šis princips darbojas, piemēram, nodokļu jomā, vai tas veicina abpusēji godprātīgu sadarbību. Un galu galā – vai šī principa ideja sevi ir attaisnojusi?
Juridiski padomi
06:59, 7. Dec. 2021
Kopš 2019. gada beigām Latvijā būvniecības nozarē ir spēkā ģenerālvienošanās. Taču cik plaša ir šī būvniecības nozare, uz kuru ģenerālvienošanās attiecas? Kas likuma izpratnē ir un kas nav būvnieks? Izskatām lasītāja jautājumu.
Klausies
Juridiski padomi
06:59, 25. Nov. 2021
Uzņēmējiem ir dažādas iespējas iesaistīties likumdošanas procesā, piemēram, iespējams pašiem vai ar biedrību un sabiedrisko organizāciju palīdzību iesniegumu veidā izteikt savu viedokli un piedāvāt ieteikumus iestādēm, tostarp arī Ministru kabinetam un Saeimai, par dažādiem likumprojektiem un iespējamām nepieciešamām izmaiņām normatīvajos aktos. Tāpat uzņēmēji var piedalīties arī likumprojekta izstrādes publiskajā apspriešanā. Kā to darīt, žurnālā "iTiesības" skaidro juriste Stella Kaprāne.
Juridiski padomi
08:12, 19. Nov. 2021
Uzņēmumam dividendes nav aprēķinātas kopš 2013. gada; uzņēmums strādā ar peļņu. Vai uzņēmums var aprēķināt dividendes par visu iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu? Izskatām lasītāja jautājumu.
Klausies
Juridiski padomi
06:59, 17. Nov. 2021
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku. Žurnālā "iTiesības" skaidro Beata Plociņa, zvērinātu advokātu biroja "Ellex Kļaviņš" vecākā juriste.
Juridiski padomi
06:59, 9. Nov. 2021
Mūsu ikdienā parādās arvien vairāk dažādu elektronisko pakalpojumu un iespēju, tādēļ rodas arī situācijas, kad ārvalstniekiem ir problēmas piekļūt Latvijas elektroniskajiem pakalpojumiem vai elektroniski parakstīt dokumentu. Tiem, kam ir Latvijā izdotas personas apliecības un Latvijas drošais elektroniskais paraksts, viss ir vienkārši. Bet kā rīkoties ārvalstniekiem, kuru biznesa vai citas aktivitātes Latvijā saistītas ar nepieciešamību izmantot Latvijas elektroniskos pakalpojumus?
Juridiski padomi
06:59, 2. Nov. 2021