Kad uzņēmums pieņēmis lēmumu ienākt ārvalstu tirgū, pirmais un būtiskākais jautājums visbiežāk ir šāds: kādā veidā un ar kuru stratēģiju to paveikt vislabāk?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 8. Aug. 2022
Bez pārmaiņām, šķiet, neiztikt nevienā dzīves posmā un jomā. Īpaši daudz lēmumu par pārmaiņām dažādu apstākļu ietekmē jāpieņem tieši vadītājam. Kā lēmumu pieņemšanu un pārmaiņu procesu padarīt caurspīdīgu un saprotamu visām pusēm, lai tas nerada liekas emocijas un stresu?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 11. Jūl. 2022
Jau sen runā par to, ka cilvēkiem jāizvēlas darbs, kurā viņi var izmantot savas stiprās puses un kurā tikai nedaudz jāsatiekas ar vājajām kompetencēm. Tad ir vieglāk sasniegt izvirzītos mērķus un tā saukto darba pienākumu plūsmu, kad tie rit uz priekšu bez milzīgas piepūles.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Jūl. 2022
Ir daudz joku sacerēts par deputātiem, un tautai dažkārt nepatīk politiķu pieņemtie lēmumi. Tomēr mūsu Saeimā ir vairākas patiešām labas pieejas, ko būtu vērts zināt un ieviest arī savā biznesā. Viena no tām ir lēmumu pieņemšana trijos lasījumos.
Klausies
Uzņēmuma vadība
09:03, 27. Jūn. 2022
Dabā viss atrodas pastāvīgā kustībā – viss mainās un attīstās noteiktā ritmā, likumsakarībā un cikliskumā. Arī cilvēkam, uzņēmumam, valstij vai ģimenei var novērot līdzīgas likumsakarības, kas liek secināt – pārmaiņas ir dabisks process. Tikai kādam tas norit viegli un ātri, bet – citam lēnāk un grūtāk. Iespējams, tas saistīts ar to, ka kāds pārmaiņas iniciē pats, taču citu dzīve piespiež to darīt.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 20. Jūn. 2022
Dzīvojot daudzveidīgajā biznesa pasaulē, kurā pastāv mainīgums ne tikai darbaspēkā, bet arī klientos, ko vēlamies piesaistīt, vai tirgos, kuros plānojam paplašināties, jāmāk iekļauties. Kas ir iekļaujošas līderības principi, un ko tas nozīmē uzņēmuma kolektīvam?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 6. Jūn. 2022
Tālajā 1956. gadā amerikāņu psihologs Džordžs Millers (George Armitage Miller) publicēja savu pētījumu par cilvēka spējām apstrādāt informāciju. Tajā viņš formulēja pieņēmumu, ka vidusmēra cilvēka spēju augšējā robeža apstrādāt informāciju par elementiem, kas mijiedarbojas vienlaikus, ir “septiņi plus mīnus divi” elementi. Kopš tā laika “septiņi plus mīnus divi” psihologi mēdz dēvēt par Millera maģisko skaitli. Bet vai šis skaitlis ir tikpat maģisks arī biznesā?
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 30. Mai. 2022
Viena no beidzamā laika karstākajām tēmām biznesa vidē ir ilgtspējīga attīstība, kura bieži vien tiek apzīmēta kā vides ietekmes, sociālās labklājības un pārvaldības principu ievērošana jeb ESG (Environment, Social, Governance). Rakstā pievērsīsim uzmanību pirmajam ESG principam – vides ietekmei. Ko tas praktiski nozīmē uzņēmējiem?
Uzņēmuma vadība
06:00, 19. Mai. 2022
Kas var kārtot grāmatvedību uzņēmumā? Jaunā Grāmatvedības likuma 7. nodaļā ir doti noteikti kritēriji, kas var būt grāmatvedis un kā organizēt grāmatvedības darbu uzņēmumā. Aplūkosim detalizētāk grāmatvedības kārtošanas variantus uzņēmumā. Kas jāņem vērā valdes loceklim, ja tas vēlas kārtot grāmatvedību savā uzņēmumā?
Uzņēmuma vadība
06:00, 9. Mai. 2022
Kāpēc tāds dīvains nosaukums šim rakstam? Par digitalizāciju mūsdienās runā teju uz katra stūra, un ne katru tas interesē. Taču, ja izvēlējāties lasīt šo rakstu, jo virsrakstā ir tas otrs vārds, mērķis ir sasniegts. Šoreiz runāsim par to, cik grūti ir pieņemt lēmumus par IT risinājumu ieviešanu savā biznesā un cik dārgi var izmaksāt aizkavēšanās šādus lēmumus pieņemt.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 25. Apr. 2022
Organizācijās visā pasaulē strauji notiek pārmaiņas. Līderības prakses virzās no autoritāras pieejas uz sadarbību, no stingras kontroles uz pilnvarošanu, no hierarhiskas uz līdzvērtīgu, no bailēs balstītas pieejas uz tādu, kas vērsta uz cilvēka stiprajām pusēm. Tā vietā, lai līderi koncentrētos uz to, kas ir nepareizi, viņi mācās izmantot to, kas darbojas labi un efektīvi. Viena no tādām pieejām ir atzinīga līderība.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 12. Apr. 2022
Latviešu dzejnieks Rainis ne velti mums teicis: pastāvēs, kas pārvērtīsies. Ja runājam par pārmaiņām kopumā, tās jāiedala divos blokos – globālajā un lokālajā. Skatoties uz valsti un uzņēmējdarbību, tās abas globāli ietekmē, piemēram, klimata pārmaiņas, kopējā digitalizācija, resursu sadārdzināšanās un populācijas palielināšanās. Savukārt lokālās pārmaiņas ir, piemēram, likumdošanas pielāgošana mūsdienām, slikts ražas gads vai reāla palīdzība tiem, kas sastapušies ar krīzi pandēmijā.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 4. Apr. 2022
Izteikt kritiku savam kolēģim vai padotajam, vai pat ģimenes loceklim ir jāmācās, jo tas ir spēcīgs ierocis, kas var veicināt vai nu cilvēka attīstību, ja kritika izteikta konstruktīvi, vai arī – tieši otrādi – radīt demotivāciju, ja tā balstīta uz emocijām un bez konkrēta mērķa. Aplūkosim veiksmīgus kritikas izteikšanas piemērus.
Klausies
Uzņēmuma vadība
06:00, 28. Mar. 2022
Pārmaiņu vadība ir cilvēku vešana no esošā uz nākotnes stāvokli. Nereti uzņēmumos ļoti daudz pūļu un resursu tiek veltīti, lai mainītu sistēmas, procesus, prakses, aizmirstot, ka tehnoloģijas pašas par sevi nemaina organizācijas, arī no jauna aprakstīts process neko pēc būtības nemaina, ja tas nav savienots ar cilvēku. Tātad tieši cilvēks rada pārmaiņas procesos, sistēmās un praksēs, ja vien pieņem jauno, iesaistās jaunā radīšanā un ieviešanā.
Uzņēmuma vadība
06:00, 21. Mar. 2022
Tieši multinacionālās korporācijas ir ar lielāko ietekmi pasaulē. Svarīgi apzināties, ka mūsdienās globāls var būt gandrīz ikviens uzņēmums. Kas jāņem vērā, lai pielāgotos gan vietējam, gan globālajam tirgum? Aplūkosim četrus globālā tirgus stratēģiju veidus.
Uzņēmuma vadība
06:00, 14. Mar. 2022